Jonosteril Basic z glukozą

Reklama

Działanie

Roztwór do infuzji wpływający na równowagę elektrolitową, pozwala na uzupełnienie fizjologicznego ubytku wody oraz wyrównanie niedoboru wynikającego z utraty płynów.

Wskazania

Wyrównywanie niedoboru płynów i elektrolitów z równoczesną niewielką podażą węglowodanów, szczególnie do infuzji w leczeniu pooperacyjnym i po urazach. Do rozcieńczania koncentratów elektrolitów i preparatów niewykazujących niezgodności oraz jako płyn częściowo pokrywający zapotrzebowanie energetyczne.

Przeciwwskazania

Przewodnienie. Odwodnienie hipotniczne. Hiperkaliemia. Niewydolność nerek.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować w hiperglikemii zależnej od niedoboru insuliny i wymagającej stosowania ponad 6 j. insuliny/h, hiponatremii, niewydolności nerek i sklonności do hiperkaliemii oraz w zaburzeniach tolerancji glukozy lub stanach sprzyjających wystąpieniu takich zaburzeń (m.in. po urazie lub operacji).

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić: gorączka, zakażenia w miejscu podania, zakrzepica żył lub zapalenia żył rozprzestrzeniające się z miejsca wkłucia, wynaczynienie i hiperwolemia.

Interakcje

Nie podawać łącznie z preparatami zawierającymi wapń lub magnez ze względu na możliwość wytrącenia nierozpuszczalnych związków. Preparatu nie należy podawać z krwią przez ten sam zestaw do przetaczania (pseudoaglutynacja krwinek).

Dawkowanie

Dożylnie we wlewie kroplowym. Dawkowanie indywidualne, zależne od zapotrzebowania na płyn i elektrolity. Zalecana szybkość wlewu: 2,5 ml/kg m.c./h. Maksymalna szybkość wlewu: 5 ml roztworu/kg m.c./h, podaż glukozy nie powinna przekraczać 0,25 g/kg m.c./h. Maksymalna dawka dobowa: 40 ml/kg m.c., co odpowiada 2 g glukozy/kg m.c., jednak nie więcej niż 2800 ml.

Reklama

Uwagi

Pharmindex