Najzdrowsze miejsce w internecie

Vasosan

Spis treści

Vasosan - skład

1 g preparatu (P lub S) zawiera 740 mg cholestyraminy.

Vasosan - działanie

Główny składnik - cholestyramina jest żywicą jonowymienną, wiąże w jelicie cienkim sole kwasów żółciowych w nierozpuszczalne związki wydalane z kałem, przez co zapobiega ich ponownemu wchłonięciu do krwi i obniża ich stężenie we krwi, działanie to obniża również stężenie cholesterolu, szczególnie frakcji LDL. Pektyna działa synergicznie do cholestyraminy oraz zapobiega zaparciom. Preparat jest unowocześnioną formą cholestyraminy. Produkowany jest w postaci granulek o przyjemnym owocowym smaku, dzięki czemu jest bardzo dobrze tolerowany.

Vasosan - wskazania

Vasosan P: hiperlipidemie pierwotne typów IIa, IIb, według Fredricksona, w przypadkach, w których sama dieta nie daje efektów. Hiperlipidemie wtórne, które nie ustępują pod wpływem leczenia choroby podstawowej. Vasosan S: świąd skóry spowodowany cholestazą, warunkiem leczenia jest jednak cholestaza niecałkowita.

Vasosan - przeciwwskazania

Niewydolność wątroby. Niedrożność dróg żółciowych (brak działania). Łączenie z innymi lekami - możliwość upośledzonego wchłaniania, jeśli jest to konieczne należy zachować przynajmniej 2-godzinną przerwę pomiędzy przyjęciem cholestyraminy a przyjęciem innych leków. Przeciwwskazania względne: ciąża, przewlekłe zaparcia.

Vasosan - efekty uboczne

Niekiedy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, pieczenie w żołądku, nudności, wymioty, wzdęcie, stolce tłuszczowe, biegunka, zrzeszotnienie kości. Przedawkowanie może spowodować: biegunkę tłuszczową, kwasicę hiperchloremiczną.

Vasosan - interakcje

Osłabia działanie większości leków stosowanych doustnie (przez zahamowanie ich wchłaniania), szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), oraz glikozydów naparstnicy, propranololu, tiazydów, tetracyklin, doustnych penicylin.

Vasosan - dawkowanie

Doustnie, dorośli: 20-30 g na dobę w dawkach podzielonych. W cholestazie - 10 g na dobę w 2-3 dawkach. W przypadku nietolerancji leku wskazana zamiana preparatów.

Vasosan - uwagi

Pharmindex

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama