Zovirax

Spis treści

Zovirax - Skład

1 g maści do oczu zawiera 30 mg acyklowiru.

Zovirax - Działanie

Acyklowir jest lekiem przeciwwirusowym, silnie działającym <I>in vitro</I> przeciwko wirusom <I>Herpes simplex</I> typu 1 i 2, wirusowi <I>Varicella-zoster</I>. Toksyczne działanie leku na komórki ssaków jest niewielkie. Po przeniknięciu do komórki zakażonej wirusem acyklowir jest fosforylowany do czynnego związku - trójfosforanu acyklowiru. Trójfosforan acyklowiru stanowi substrat wirusowej polimerazy DNA i jest przez nią wbudowywany w wirusowy DNA, co w rezultacie powoduje zakończenie syntezy łańcucha DNA wirusa i hamuje jego replikację, nie wywierając szkodliwego wpływu na prawidłowe procesy zachodzące w komórce. Acyklowir znajdujący się w maści do oczu po przeniknięciu przez nabłonek rogówki i inne powierzchniowe tkanki gałki ocznej szybko osiąga w cieczy wodnistej stężenie lecznicze.

Reklama

Zovirax - Wskazania

Opryszczkowe zapalenie rogówki - <I>Herpes simplex keratitis</I>.

Zovirax - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na acyklowir lub walacyklowir.

Zovirax - Ostrzeżenia

Bezpośrednio po zastosowaniu maści może wystąpić przemijające uczucia kłucia o niewielkim nasileniu.

Zovirax - Ciąża

W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Po zastosowaniu doustnym lek przenika do mleka kobiecego; dawka otrzymana przez dziecko karmione piersią, którego matka stosowała preparat w postaci maści do oczu, prawdopodobnie nie jest istotna.

Zovirax - Efekty uboczne

Bardzo często: powierzchowna, ogniskowa keratopatia. Często: przemijające, lekkie pieczenie występujące natychmiast po aplikacji leku, zapalenie spojówek. Rzadko: zapalenie brzegów powiek. Bardzo rzadko: reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy. W trakcie stosowania maści do oczu zgłaszano przypadki miejscowego podrażnienia i stanów zapalnych, takich jak zapalenie brzegów powiek i zapalenie spojówek.

Zovirax - Dawkowanie

Miejscowo. Dorośli i dzieci: około 1 cm wyciśniętej maści należy wprowadzać do dolnego worka spojówkowego 5 razy na dobę w odstępach ok. 4-godzinnych, z przerwą nocną. Leczenie należy kontynuować co najmniej przez 3 dni po wygojeniu zmian.

Zovirax - Uwagi

Pacjenci stosujący preparat powinni unikać stosowania soczewek kontaktowych.

Pharmindex