Depresja w ciąży. Czy to przez nadciśnienie?

Kobiety, które miały problemy z nadciśnieniem przed zajściem w ciążę, są bardziej narażone na depresję ciążową. Udowodniły to badania w USA.

Spis treści

Depresja w czasie ciąży jest powiązana z depresją poporodową i występowaniem więzi ciężarnej z dzieckiem. Ogólnie ma ona duży i negatywny wpływ zarówno na matkę jak i noworodka. Dlatego psychiatrzy amerykańscy postanowili dokładniej zbadać sprawę.

Depresja u ciężarnych

Przeprowadzili badania na 2398 kobietach będących w trakcie ciąży. U kobiet ze zdiagnozowaną depresją sprawdzali historię choroby i występowanie nadciśnienia tętniczego.

Okazało się, że aż u 13 proc. kobiet w trakcie ciąży występowała depresja. 70 proc. z nich cierpi na tę przypadłość z powodów zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie. W tych przypadkach ciśnienie tętnicze wraca do normy po porodzie. U 5-7 proc. z nich obserwuje się stan przedrzucawkowy, który jest ciężkim stanem nadciśnienia ciążowego i może prowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Zupełnie przypadkiem odkryto, że kobiety u których nadciśnienie występowało już przed ciążą, były aż 55-56 proc. bardziej narażone na depresję w trakcie i po porodzie.

U wielu kobiet z nadciśnieniem przed ciążą zaobserwowano także związek z większą liczbą zachorowań na cukrzycę i otyłość.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->