Nowy sklep

już ON-LINE

Depresja w ciąży. Czy to przez nadciśnienie?

Kobiety, które miały problemy z nadciśnieniem przed zajściem w ciążę, są bardziej narażone na depresję ciążową. Udowodniły to badania w USA.

Spis treści

Depresja w czasie ciąży jest powiązana z depresją poporodową i występowaniem więzi ciężarnej z dzieckiem. Ogólnie ma ona duży i negatywny wpływ zarówno na matkę jak i noworodka. Dlatego psychiatrzy amerykańscy postanowili dokładniej zbadać sprawę.

Sprawdź także: Poznaj groźne oblicze depresji

Reklama

Depresja u ciężarnych

Przeprowadzili badania na 2398 kobietach będących w trakcie ciąży. U kobiet ze zdiagnozowaną depresją sprawdzali historię choroby i występowanie nadciśnienia tętniczego.

Okazało się, że aż u 13 proc. kobiet w trakcie ciąży występowała depresja. 70 proc. z nich cierpi na tę przypadłość z powodów zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie. W tych przypadkach ciśnienie tętnicze wraca do normy po porodzie. U 5-7 proc. z nich obserwuje się stan przedrzucawkowy, który jest ciężkim stanem nadciśnienia ciążowego i może prowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Zobacz wideo: Nieleczone nadciśnienie - jakie ma skutki


Zupełnie przypadkiem odkryto, że kobiety u których nadciśnienie występowało już przed ciążą, były aż 55-56 proc. bardziej narażone na depresję w trakcie i po porodzie.

Czytaj więcej: Co to jest depresja?

Zobacz: Okres w ciąży? Krwawienie to nie zawsze miesiączka

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

U wielu kobiet z nadciśnieniem przed ciążą zaobserwowano także związek z większą liczbą zachorowań na cukrzycę i otyłość.


Psychiatry, In Press
nat , az

Czytaj także: Bezsenność i depresja często idą w parze

Sprawdź: Jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi domowymi sposobami?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy zdecydujesz się na bankowanie krwi pępowinowej swojego dziecka?

  Tak, uważam, że to dobre zabezpieczenie jego zdrowia.

  Nie wiem, muszę głębiej zapoznać się z tematem.

  Nie. Sądzę, że nie będzie to konieczne.