Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Solidarni z Ukrainą – jak działa portal wielowymiarowej pomocy dla uchodźców?

Większość obywateli Ukrainy uciekających przed skutkami wojny szuka schronienia w naszym kraju. Polacy każdego dnia starają się wesprzeć swoich potrzebujących sąsiadów, ale poza spontaniczną pomocą, ważne jest działanie systemowe i długofalowe. Jedną z takich inicjatyw jest platforma informacyjna Solidarni z Ukrainą.
Viktoriia Brinzelevych
Viktoriia Brinzelevych

Ponad 100 ofert pracy, interaktywna mapa z punktami pomocy, miejsca, gdzie można otrzymać numer PESEL, samouczek języka polskiego do ściągnięcia na telefon, oferta bezpłatnych telekonsultacji medycznych w języku ukraińskim z internistą, ginekologiem, chirurgiem i pediatrą, oferty opieki nad dzieckiem.

To wszystko znaleźć można w uruchomionym przez spółkę Natura serwisie Solidarni z Ukrainą. Strona powstała, aby skupić w jednym miejscu wszystkie najbardziej potrzebne informacje dla osób, które schroniły się w Polsce przed wojną w Ukrainie.

Viktoriia Brinzelevych od ponad tygodnia codziennie pracuje nad tym, aby wspomniana platforma pomocowa odpowiadała na wszystkie potrzeby Ukrainek i Ukraińców trafiających do Polski. Choć sama z Odessy przyjechała do Łodzi na studia w 2018 roku, doskonale wie, jakie są ich potrzeby. Właśnie sprowadza do Polski mamę i brata, bo udało jej się znaleźć w Łodzi mieszkanie.

- Na naszej platformie są oferty pracy, informacje o miejscach, gdzie można otrzymać darmową odzież i ciepły posiłek. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się lista miejsc w całej Polsce, gdzie można wyrobić sobie numer PESEL, a także prawne porady dotyczące możliwości zatrudnienia w Polsce  - mówi Viktoriia Brinzelevych. - Codziennie publikujemy nowe informacje szukając ich po całym kraju. Ostatnio uzupełnialiśmy także zakładkę dotyczącą bezpłatnych kursów języka polskiego czy miejsc, gdzie można znaleźć opiekę nad dziećmi.

Na stronie jest już ponad 100 ofert pracy, w tym wiele dla kobiet, bowiem to właśnie Ukrainki stanowią większość osób przyjeżdżających do Polski. Pracę oferuje im między innymi sieć drogerii Natura, do której należy Klub Natura i platforma Solidarni z Ukrainą. Panie mogą znaleźć pracę w kilkunastu drogeriach na terenie całej Polski, w których są obecnie wakaty lub w magazynie w Błoniu przy pakowaniu kosmetyków.

- Przyświecała nam idea stworzenia strony, która będzie skupiała w jednym miejscu różne pomocowe aktywności. Pozwoli to choć trochę ograniczyć obecny chaos informacyjny w tej kwestii. Po tygodniu od startu zgromadziliśmy bogatą bazę różnych ofert pomocowych, pogrupowanych tematycznie. Wydaje mi się, że to bogate i naprawdę wartościowe kompendium praktycznych rad, jak odnaleźć się w Polsce – mówi Sławomir Narel, dyrektor Klubu Natura, który współtworzy platformę Solidarni z Ukrainą. – W latach 90. sam wyemigrowałem do Stanów Zjednoczonych. Gdybym wtedy miał do dyspozycji taką bazę wiedzy w USA, jaką zbudowaliśmy teraz w Polsce dla emigrantów z Ukrainy, z pewnością o wiele łatwiej byłoby mi rozpocząć pracę i szybciej odnaleźć się w nowym miejscu. 

Spółki należące do holdingu Pelion, największej firmy w sektorze ochrony zdrowia w Polsce, od początku inwazji Rosji na Ukrainę, włączyły się w aktywną pomoc obywatelom Ukrainy. Organizują liczne zbiórki pomocy rzeczowej, materialnej oraz mieszkaniowej. Objęły pomocą swoich ukraińskich pracowników oraz ich rodziny, a także oferują wsparcie w zatrudnieniu.

Sprawdź nasz serwis specjalny: Jesteśmy z Wami

- Pomoc Ukrainie to maraton, a nie sprint, dlatego spółki Pelion nastawiają się na długofalowe wsparcie i cały czas pracują nad nowymi formami pomocy, które będą odpowiedzią na nieustannie zmieniające się potrzeby – mówi Grażyna Tomala-Tylman, dyrektor ds. PR komunikacji w Pelion S.A. - W firmie od początku wybuchu wojny działa międzyspółkowy sztab kryzysowy, który na bieżąco reaguje na sytuację i robi wszystko, aby pomoc była jak najbardziej wszechstronna. Zależy nam na jak najszerszym dotarciu do wszystkich potrzebujących, dlatego do współpracy przy tworzeniu platformy Solidarni z Ukrainą zapraszamy także inne firmy i instytucje z całej Polski. Chcemy łączyć potrzebujących z tymi, którzy takie wsparcie – na wielu polach – mogą zaoferować – dodaje.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!