Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy. Darmowy dostęp

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia cudzoziemcy narodowości ukraińskiej, którzy przybywają do Polski w związku z wojną trwającą na terenie Ukrainy mają możliwość szczepienia przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. W jaki sposób mogą uzyskać darmowy dostęp?
Lekarz trzyma ampułkę ze szczepionką przeciwko Covid-19
W skrócie
  • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko COVID-19 na terenie Polski.
  • Kwestionariusze wstępne wywiadu do szczepień dostępne są także w języku ukraińskim.
  • Uchodźcy z Ukrainy są zwolnieni z obowiązku kwarantanny związanej z pandemią COVID-19.
SPRAWDŹ TEŻ: Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy - NFZ rozliczy świadczenia!
Spis treści

Reklama

Warunki szczepienia na COVID-19 dla obywateli Ukrainy 

Ministerstwo Zdrowia określiło dokładnie wytyczne, w jaki sposób obywatele Ukrainy, którzy aktualnie przekraczają polską granicę mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19 na terenie Polski. 

Taka możliwość istnieje od dnia 25 lutego 2022 roku. Dostęp do szczepienia wymaga spełnienia jednego warunku – jest nim wyłącznie posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość w jednej z 3 możliwych form:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca (TZTC), które jest dokumentem potwierdzającym tożsamość osób, znajdujących się w procedurze o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej lekarz ma prawo (z którego powinien skorzystać) wystawić dla takiej osoby skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl

Wystawiając takie skierowanie w polu oznaczonym jako „dane pacjenta” lekarz musi wybrać zamiast „numer PESEL” pole „inny identyfikator” i wprowadzić numer właściwego dokumentu, jaki posiada przy sobie konkretny obywatel Ukrainy. Zasadą jest posługiwanie się tym samym oznaczeniem dokumentu tożsamości cudzoziemca, na każdym etapie procesu realizacji szczepienia, począwszy od wystawienia e-skierowania.

Reklama

Czy obywatel Ukrainy musi wypełniać kwestionariusz wstępnego wywiadu do szczepień?

Przed otrzymaniem szczepionki przeciwko COVID-19 każdy obywatel Polski jest zobowiązany do wypełnienia kwestionariusza wstępnego wywiadu do szczepień. Nie inaczej jest w przypadku obywateli Ukrainy przybywających do naszego kraju. 

Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Dokumenty, również w języku ukraińskim, dostępne są na stronie: pacjent.gov.pl. Po wypełnieniu są przekazywane do odpowiednich punktów szczepień.

Reklama

Rodzaje szczepionek przeciw COVID-19 dostępne dla obywateli Ukrainy

Szczepionką rekomendowaną dla osób powyżej 18. roku życia jest J&J, czyli szczepionka jednodawkowa. W sytuacjach braku tego typu szczepionki możliwe jest także stosowanie innych preparatów, dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. 

W przypadku dzieci i młodzieży, czyli osób do 18. roku życia zakwalifikowanych do szczepienia, Ministerstwo Zdrowia zaleca stosowanie szczepionki mRNA. 

Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia (MZ), w przypadku kontynuacji rozpoczętego schematu szczepień należy je przeprowadzać na zasadach przekazywanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących w aktualnie realizowanym Narodowym Programie Szczepień. 

Jednocześnie Serwis Rzeczypospolitej Polskiej potwierdził, że wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 aktualnie stosowane w Narodowym Programie Szczepień są „bezpieczne, skuteczne i wysokiej jakości” oraz posiadają porównywalny profil bezpieczeństwa.    

Reklama

Zwolnienie z obowiązku kwarantanny dla uchodźców z Ukrainy

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwolnieniu z obowiązku kwarantanny uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 

24 lutego 2022 r. wyłączono z obowiązku kwarantanny osoby, które przekraczają odcinek granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z wojną na terytorium tego państwa. 

Przepisy te mają ogromne znaczenie dla ludności ukraińskiej i możliwości ich normalnego funkcjonowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

Przepisy pandemiczne wyraźnie określają, iż każda osoba, która przybywa do Polski spoza strefy Schengen ma obowiązek okazania funkcjonariuszom Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-COV-2. 

Brak takiego testu oznacza 7-dniową kwarantannę. Na mocy rozporządzenia z dnia 24 lutego 2022 r. ten obowiązek został zniesiony dla ludności, która opuszcza Ukrainę w związku z konfliktem zbrojnym. 

Wprowadzone zmiany mają także na celu zapewnienie płynnego przemieszczania się wszystkich osób, które przekraczają granicę polsko-ukraińską.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 lutego 2022 r. zmieniając e rozporządzenie w sparwie ustanowienia określonych ogranczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (poz. 462).
  • https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia-przeciw-covid-19-cudzoziemcow-narodowosci-ukrainskiej (data dostępu: 28.02.2022).
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!