Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Acidum folicum Polfarmex

Spis treści

Reklama

Acidum folicum Polfarmex - skład

1 tabl. zawiera 5 lub 15 mg kwasu foliowego. Preparat zawiera laktozę.

Reklama

Acidum folicum Polfarmex - działanie

Kwas foliowy należy do grupy witamin B. Kwas foliowy jest koenzymem w wielu procesach, uczestniczy m.in. w syntezie związków purynowych i pirymidynowych, w katabolizmie histydyny. Niedobór kwasu foliowego wywołuje zaburzenie syntezy kwasów nukleinowych, ujawniające się najbardziej w układzie krwiotwórczym (megaloblastoza, zaburzenia granulocytopoezy i trombocytopoezy). Pełni istotną rolę w profilaktyce wad cewy nerwowej, ale mechanizm ten nie został w pełni wyjaśniony. Badania wskazują na istotną rolę kwasu foliowego w metabolizmie DNA i RNA oraz w cyklu metabolicznym homocysteinowo-metioninowym. Kwas foliowy jest wchłaniany w dwunastnicy i proksymalnym odcinku jelita cienkiego, jest metabolizowany i magazynowany w wątrobie. Wiąże się z białkami osocza i przenika do wszystkich tkanek. Jest wydalany z kałem (około 20%) oraz w minimalnym stopniu z moczem. T0,5 wynosi 3-3,5 h.

Reklama

Acidum folicum Polfarmex - wskazania

Profilaktyka i leczenie stanów wywołanych niedoborem kwasu foliowego, tj. niedokrwistości megaloblastycznej i hemolitycznej. Dawki kwasu foliowego 4 mg do 5 mg zalecane są do stosowania co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą u kobiet, które urodziły dziecko z wadą genetyczną cewy nerwowej.

Reklama

Acidum folicum Polfarmex - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Acidum folicum Polfarmex - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z padaczką, uszkodzeniem tkanki mózgowej lub rdzenia kręgowego. W leczeniu niedokrwistości złośliwej kwas foliowy należy stosować z odpowiednią dawką witaminy B12; monoterapia kwasem foliowym może powodować wystąpienie zaburzeń neurologicznych i oraz nasilać rozwój podostrej złożonej degeneracji rdzenia kręgowego, wywołanej przez niedokrwistość złośliwą. Preparat zawiera laktozę, dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Reklama

Acidum folicum Polfarmex - ciąża

Niedobór kwasu foliowego w okresie ciąży może być przyczyną zaburzeń rozwoju płodu. Podawanie kwasu foliowego we wczesnym okresie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Kwas foliowy przenika do mleka kobiecego.

Reklama

Acidum folicum Polfarmex - efekty uboczne

Bardzo rzadko lek może powodować reakcje alergiczne (wysypki skórne, zaczerwienienie skóry, skurcz oskrzeli, gorączka), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wzdęcia, biegunka). Długotrwałe stosowanie może prowadzić do spadku stężenia witaminy B12.

Acidum folicum Polfarmex - interakcje

Kwas foliowy osłabia działanie fenytoiny; w trakcie jednoczesnego stosowania wskazane jest monitorowanie stężenia fenytoiny w osoczu i ewentualnie zwiększenie dawki preparatu. Długotrwałe stosowanie antagonistów kwasu foliowego (np. aminopteryny, metotreksatu, triamterenu, trimetoprimu), leków przeciwpadaczkowych (fenytoina, karbamazepina), doustnych środków antykoncepcyjnych, sulfonamidów, w tym sulfasalazyny, leków przeciwgruźliczych, cytostatyków (hydroksymocznik, 5-fluorouracyl, arabinozyd cytozyny, merkaptopuryna, tioguanina) może powodować niedobór kwasu foliowego i niedokrwistość megaloblastyczną. Środki zobojętniające kwas żołądkowy zawierające związki glinu lub magnezu zmniejszają wchłanianie kwasu foliowego (należy zachować 2 h odstęp pomiędzy podaniem leków z tej grupy i kwasu foliowego).

Acidum folicum Polfarmex - dawkowanie

Doustnie zazwyczaj 4-15 mg na dobę. W niedokrwistości megaloblastycznej, dorośli: 5 mg na dobę przez 4 miesiące (w zaburzeniach wchłaniania dawka dobowa wynosi do 15 mg); w niedokrwistości hemolitycznej 5 mg na dobę lub co tydzień, w zależności od diety i nasilenia hemolizy.

Acidum folicum Polfarmex - uwagi

W niedokrwistości megaloblastycznej, przed podaniem kwasu foliowego należy stwierdzić, że niedobór witaminy B12 (niedokrwistość złośliwa, choroba Addisona-Biermera) nie jest przyczyną choroby. Lek nie ma wpływu na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Acidum folicum Richter
Folik
Folacid
Folifem

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!