Znajdź lek

Act-HIBAct-HIB to szczepionka przeciwko zakażeniom wywołanym przez Haemophilus infuenzae typu B. Zmniejsza ryzyko takich dolegliwości, jak: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie stawów oraz tkanki łącznej - u niemowląt od 2 miesiąca życia. Poznaj dawkowanie, skutki uboczne oraz działanie szczepionki. 

 

 

Spis treści

Działanie

Szczepionka przeciw zakażeniom wywołanym przez Haemophilus influenzae typ b. Polisacharyd otoczkowy (fosforan polirybozorybitolu: PRP) wywołuje odpowiedź immunologiczną i powstanie przeciwciał przeciw PRP. Jednakże odpowiedź immunologiczna jest na polisacharyd jest grasiczoniezależna i charakteryzuje się brakiem efektu dawki przypominającej po kolejnych wstrzyknięciach i niską immunogennością u niemowląt i małych dzieci. Kowalentne związanie polisacharydu otoczkowego Haemophilus influenzae typ b z toksoidem tężcowym umożliwia skoniugowanej szczepionce zachowywać się jak antygen grasiczozależny, co powoduje powstanie swoistej odpowiedzi serologicznej przeciw PRP u niemowląt i młodszych dzieci oraz swoistych przeciwciał IgG i powstanie pamięci immunologicznej.

Wskazania

Zapobieganie inwazyjnym chorobom wywołanym przez Haemophilus influenzae typ b (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznica, zapalenie tkanki łącznej, zapalenie stawów, zapalenie nagłośni i inne) u dzieci od 2. miesiąca życia. Szczepionka nie zapewnia ochrony przed infekcjami wywołanymi przez inne typy Haemophilus influenzae ani przed zapaleniami opon mózgowo-rdzeniowych wywołanymi przez inne drobnoustroje. W żadnym przypadku szczepionka Act-HIB nie może zastąpić rutynowego szczepienia przeciw tężcowi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki szczepionki, w szczególności na toksoid tężcowy lub wystąpienie po podaniu poprzedniej dawki skoniugowanej szczepionki przeciw Haemophilus influenzae typ b.