Znajdź lek

Actaven

Spis treści

Działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania ogólnego. Izotretynoina hamuje proliferację komórek łojowych i odtwarza prawidłowy proces różnicowania się tych komórek. Zmniejszenie wydzielania łoju powoduje zahamowanie namnażania się bakterii Propionibacterium acnes w obrębie kanalika wyprowadzającego gruczołu łojowego. Izotretynoina wywiera także działanie przeciwzapalne. Wchłanianie izotretynoiny z przewodu pokarmowego jest zmienne i liniowo zależne od dawki w zakresie wartości terapeutycznych; pokarm zwiększa wchłanianie (przy podaniu z posiłkiem biodostępność zwiększa się 2-krotnie w porównaniu do podania na czczo). Z białkami osocza wiąże się w ponad 99,9% (głównie albuminą). Stężenia izotretynoiny w naskórku są o połowę mniejsze niż w surowicy. Po podaniu doustnym wyodrębniono 3 główne, metabolity: 4-oksoizotretynoinę, tretynoinę (kwas all-trans-retinowy) i 4-oksotretynoinę. Wydalana jest z moczem i kałem. T0,5 izotretynoiny w końcowej fazie eliminacji wynosi średnio 19 h, a jej metabolitu (4-oksoizotretynoiny) - 29 h.

Wskazania

Ciężkie postaci trądziku (takie jak trądzik guzkowy, trądzik skupiony lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn) oporne na odpowiednio przeprowadzone standardowe leczenie działającymi ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi i lekami stosowanymi miejscowo.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na izotretynoinę, olej sojowy rafinowany, częściowo uwodorniony olej sojowy, soję, orzeszki ziemne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża i okres karmienia piersią. Izotretynoina jest przeciwwskazana u kobiet w wieku rozrodczym, o ile nie są spełnione wszystkie wymagania Programu Zapobiegania Ciąży. Niewydolność wątroby. Znacznie zwiększone stężenie lipidów we krwi. Hiperwitaminoza A. Jednoczesne stosowanie tetracyklin.