Znajdź lek

AfobamAfobam to preparat o działaniu przeciwlękowym, nasennym, przeciwdrgawkowym i uspokajającym. Wskazaniem do stosowania jest zespół lęku uogólnionego, napadowego, a także nerwicowe zespoły lękowo-depresyjne. Sprawdź dawkowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne preparatu. 

 

 

Spis treści

Działanie

Pochodna triazolowa benzodiazepiny. Działa przeciwlękowo, nasennie i uspokajająco, przeciwdrgawkowo. Zwiększa aktywność układu GABA-ergicznego, który działa hamująco na struktury o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1-2 h. Alprazolam jest metabolizowany w wątrobie do nieaktywnego 4-hydroksyalprazolamu i α-hydroksyalprazolamu o aktywności wynoszącej 1/2 aktywności alprazolamu. Wydalany jest głównie przez nerki. T0,5 wynosi średnio 11,2 h. U osób z chorobami wątroby, otyłych, w podeszłym wieku okres półtrwania alprazolamu ulega wydłużeniu.

Wskazania

Zespół lęku uogólnionego. Zespół lęku napadowego z agorafobią lub bez niej. Nerwicowe zespoły lękowo-depresyjne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na alprazolam, inne pochodne benzodiazepiny lub pozostałe składniki preparatu. Miastenia. Ciężka niewydolność oddechowa. Zespół bezdechu sennego. Ciężka niewydolność wątroby. Ciąża i okres karmienia piersią. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku u pacjentów poniżej 18 lat nie zostały ustalone - nie jest zalecane stosowanie w tej grupie wiekowej.