Znajdź lek

Alka-Prim

Spis treści

Działanie

Kwas acetylosalicylowy ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Hamuje syntezę prostaglandyn poprzez zahamowanie cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Związki te indukują proces zapalny przez działanie leukotaktyczne, zwiększoną przepuszczalność naczyń, powstawanie obrzęku, zwiększenie wrażliwości receptorów bólu na działanie neuroprzekaźników (serotoniny, bradykininy, acetylocholiny). Działa przeciwbólowo w bólach nocyceptywnych i w bólach neurogennych wywołanych stanami zapalnymi, w których szkodliwe bodźce pobudzają aktywność cyklooksygenazy, zwiększając wytwarzanie nadtlenków i prostaglandyn. Kwas acetylosalicylowy hamuje agregację płytek krwi. Glicyna zawarta w preparacie zmniejsza drażniące działanie kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową żołądka co zmniejsza dolegliwości dyspeptyczne. Kwas acetylosalicylowy wchłania się z przewodu pokarmowego w 80-100%. Pokarm nie zmniejsza biodostępności, ale może wydłużyć czas wchłaniania. Działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe rozpoczyna się po 30 min. od chwili zastosowania, osiągając maksimum po 1-3 h. Po zastosowaniu jednorazowej dawki utrzymuje się przez 3-6 h. Pełne działanie przeciwzapalne występuje w ciągu 1-4 dni leczenia. Kwas acetylosalicylowy wiąże się z białkami w ok. 33 %. Metabolizowany jest w wątrobie, a wydalany z moczem w postaci kwasu salicylowego i jego metabolitów. T0,5 kwasu acetylosalicylowego wynosi 2-3 h, a kwasu salicylowego ok 6 h. Kwas acetylosalicylowy łatwo przenika przez barierę łożyskową.

Wskazania

Bóle o słabym lub średnim nasileniu np. bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Gorączka w przebiegu przeziębienia, zakażeń wirusowych i innych chorób.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub pozostałe składniki preparatu oraz na NLPZ. Astma oskrzelowa, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączka sienna lub obrzęk błony śluzowej nosa. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Ciężka niewydolność serca. Zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość) oraz jednoczesne stosowanie leków przeciwzakrzepowych (np. pochodne kumaryny, heparyna). Niedobór G-6-PD. Jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach 15 mg tygodniowo lub większych, ze względu na mielotoksyczność. Dzieci poniżej 16 lat, a zwłaszcza w przebiegu infekcji wirusowych, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a. III trymestr ciąży i karmienie piersią.