Znajdź lek

Dermovate

Spis treści

Działanie

Propionian klobetazolu jest kortykosteroidem o bardzo silnym działaniu przeznaczonym do stosowania miejscowego. Miejscowo stosowane kortykosteroidy wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz zwężające naczynia krwionośne. Przezskóme wchłanianie może być zwiększone po zastosowaniu opatrunku okluzyjnego, lub gdy skóra jest zmieniona chorobowo, w tym przez proces zapalny. Kortykosteroidy stosowane miejscowo po wchłonięciu przez skórę podlegają podobnym procesom farmakokinetycznym jak kortykosteroidy podawane ogólnoustrojowo i są metabolizowane głównie w wątrobie. Wydalane są przez nerki. Ponadto, niektóre kortykosteroidy i ich metabolity są również wydalane z żółcią.

Wskazania

Maść i krem: miejscowe leczenie objawów stanu zapalnego i świądu w przebiegu chorób skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat, takich jak: łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych), liszaj płaski, toczeń rumieniowaty krążkowy, nawracający wyprysk, trudne w leczeniu choroby skóry, których dotychczasowe leczenie słabszymi kortykosteroidami okazało się nieskuteczne. Roztwór: leczenie miejscowe chorób zapalnych owłosionej skóry głowy, reagujących na leczenie steroidami, takich jak łuszczyca oraz trudne w leczeniu postacie wyprysku, dla których dotychczas stosowane leczenie słabszymi steroidami okazało się nieskuteczne.

Przeciwwskazania

Maść i krem: nieleczone infekcje skórne, trądzik różowaty; trądzik pospolity; zapalenie skóry w okolicy ust; świąd bez stanu zapalnego; świąd okolicy odbytu i narządów płciowych; dzieci w wieku poniżej 12 lat. Roztwór: choroby skóry występujące u dzieci w wieku poniżej 1 rż., w tym choroby zapalne skóry; zakażenia owłosionej skóry głowy.