Nowy sklep

już ON-LINE

Imazol Plus

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Klotrymazol wykazuje szerokie spektrum działania przeciwgrzybiczego, obejmujące grzyby skórne, grzyby drożdżopodobne, pleśnie i grzyby dwupostaciowe. Wykazuje głównie działanie mykostatyczne. Substancja działa na grzyby jako inhibitor syntezy ergosterolu, powodując zaburzenia strukturalne i czynnościowe błony cytoplazmatycznej. Heksamidyna i diizetionian heksamidyny należy do szeregu homologów diamidyn, stosowanych jako leki chemioterapeutyczne. Skuteczność działania dotyczy głównie patogenów Gram-dodatnich (np. Streptococcus sp., Staphylococcus aureus), ale obejmuje także niektóre bakterie gram-ujemne i grzyby (np. Pseudomonas aeruginosa, gatunki drożdżaków).

Wskazania

Grzybice skóry wrażliwe na klotrymazol z towarzyszącymi im nadkażeniami bakteryjnymi, w których wskazane jest stosowanie heksamidyny (np. grzybice międzypalcowe). Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 1 miesiąca.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Leku nie należy stosować w przypadku stwierdzonej alergii kontaktowej na heksamidynę, pochodne amidyny lub środki konserwujące.

Środki ostrożności

Leku nie należy stosować na skórę w pobliżu oczu i na żołądź prącia. Ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne, nie zaleca się stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym (np. plastry, pieluchy). Z chwilą wystąpienia dowolnych objawów nadwrażliwości miejscowej lub uogólnionej lub miejscowego podrażnienia, należy zaprzestać stosowania leku.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Preparat można stosować w czasie karmienia noworodka piersią; nie stosować na skórę piersi.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie skóry, pieczenie, parzenie oraz uczuleniowy wyprysk kontaktowy. Częstość nieznana: alergiczne zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk, obrzęk śluzowy, rumień narządów płciowych, uczucie pieczenia skóry, wysypka, pokrzywka i świąd.

Interakcje

Lek zmniejsza skuteczność działania amfoterycyny i innych antybiotyków polienowych (nystatyny, natamycyny). W przypadku stosowania dezodorantów lub innych kosmetyków w obrębie partii skóry objętych grzybicą, nie można wykluczyć możliwości obniżenia skuteczności działania leku.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli, młodzież i dzieci w wieku od 1 miesiąca: smarować niewielką ilością leku partie skóry dotknięte grzybicą 1-2 razy na dobę (rano, lub rano i wieczorem). W większości przypadków 1/2 cm kremu wystarcza na pokrycie powierzchni w przybliżeniu równej wielkości dłoni. Nałożyć cienką warstwę i wetrzeć w skórę. Z chwilą ustąpienia ostrych objawów po upływie 7 dni, należy kontynuować leczenie przez następne 3 tygodnie, aby zapobiec nawrotowi zakażenia. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma dostępnych danych o skuteczności ani bezpieczeństwie stosowania u niemowląt w wieku poniżej 1 miesiąca. Dostępne są ograniczone dane na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u osób w wieku podeszłym powyżej 65 lat.

Uwagi

Pharmindex