Nowy sklep

już ON-LINE

Isotrexin

Działanie

Preparat przeciwtrądzikowy, wykazujący miejscowe działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Erytromycyna - antybiotyk makrolidowy - działa bakteriostatycznie wobec większości bakterii Gram-dodatnich i niektórych Gram-ujemnych, w tym także wobec Staphylococcus epidermidis i Propionibacterium acnes, bakterii uważanych za jedną z przyczyn trądziku pospolitego. Izotretinoina jest pochodną witaminy A z grupy retinoidów. Pobudza odnowę naskórka, zmniejsza nadmierne rogowacenie i wytwarzanie łoju. Zastosowana w trądziku rozmiękcza otwarte i zamknięte zaskórniki, ułatwia ich usuwanie oraz hamuje tworzenie się nowych, udrażnia ujścia gruczołów łojowych, a także zmniejsza stan zapalny. Działanie lecznicze preparatu występuje zazwyczaj po 6-8 tyg.

Wskazania

Umiarkowana postać trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na antybiotyki makrolidowe, izotretinoinę lub pozostałe składniki preparatu. Kobiety planujących ciążę. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci. Nie należy stosować w ostrym wyprysku, trądziku różowatym i ostrym stanie zapalnym, zwłaszcza w okolicy ust. Ostrożnie stosować na skórę szczególnie wrażliwą, np. na szyi.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w ciąży i u kobiet planujących ciążę. Leczenie należy przerwać na jeden cykl przed planowaną ciążą. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Może wystąpić pieczenie, łuszczenie i zaczerwienienie skóry w pierwszych tygodniach leczenia; jeśli objawy te utrzymują się dłużej, żel należy stosować rzadziej lub odstawić na kilka dni. Odnotowano nasilenie wrażliwości na promieniowanie UV. Rzadko, przy długotrwałym stosowaniu, może wystąpić zapalenie mieszków włosowych.

Interakcje

Z miejscowymi antybiotykami, kosmetykami i lekami o działaniu złuszczającym (np. nadtlenek benzoilu), wysuszającym, ściągającym lub ścierająco-czyszczącymi nasila się działanie drażniące (zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności łącząc te leki z preparatem). Podobnie ze środkami z dużą zawartością alkoholu.

Dawkowanie

Niewielką ilość żelu nanosi się 1-2 razy dziennie na skórę chorobowo zmienioną. Leczenie trwa około 6-8 tygodni.

Uwagi

Przed zastosowaniem preparatu należy skórę umyć i osuszyć; po zastosowaniu - dokładnie umyć ręce. Należy unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą. Podczas leczenia należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV (słońce, solarium).

Pharmindex