ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Opokan-keto

Spis treści

Reklama

Opokan-keto - skład

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

Reklama

Opokan-keto - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego, pochodna kwasu propionowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów. Po zastosowaniu miejscowym stężenie leku w tkankach w okolicy miejsca podania (błona maziowa, torebka stawowa, tkanka wewnątrztorebkowa, tkanka tłuszczowa) jest podobne jak po podaniu doustnym, natomiast stężenie w osoczu jest ok. 60-krotnie mniejsze. Ketoprofen metabolizowany jest w wątrobie i wydalany głównie z moczem w postaci nieaktywnych metabolitów. Średni T0,5 po wielokrotnym użyciu wynosi 17 h, a dostępność biologiczna ok. 5%.

Reklama

Opokan-keto - wskazania

Bóle pourazowe mięśni i stawów. Zapalenia mięśni i ścięgien. Bóle reumatyczne. Pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych.

Reklama

Opokan-keto - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy, inne NLPZ lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Zranienia lub zapalenie skóry (wyprysk, trądzik, otwarte rany). Znane reakcje nadwrażliwości, takie jak objawy astmy, alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa po zastosowaniu ketoprofenu, fenofibratu, kwasu tiaprofenowego, kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Alergia skórna w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu lub filtrów UV lub perfum. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, nawet wówczas, gdy niebo jest zachmurzone, a także promieni UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tyg. po zaprzestaniu stosowania preparatu. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat. III trymestr ciąży.

Reklama

Opokan-keto - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością krążenia, zaburzeniami czynności wątroby lub nerek (ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych). Leku nie należy nakładać na powierzchnię skóry poza obszarem bolącego miejsca. Preparatu nie należy stosować pod opatrunki okluzyjne, w okolicy oczu bądź na oczy oraz na błony śluzowe. Istnieje możliwość wystąpienia poważnych skórnych reakcji alergicznych po ekspozycji leczonego obszaru skóry na światło słoneczne oraz po jednoczesnym stosowaniu z oktokrylenem (czynnikiem ochronnym przed światłem słonecznym obecnym w wielu kosmetykach). Leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu preparatów zawierających oktokrylen. Podczas leczenia i 2 tyg. po zakończeniu leczenia należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (także solarium); zalecane jest chronienie leczonych obszarów skóry poprzez noszenie odzieży, aby uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne. Zalecana długość leczenia nie powinna zostać przekroczona ze względu na ryzyko rozwijania się kontaktowego zapalenia skóry i reakcje nadwrażliwości. U pacjentów z astmą oraz przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i (lub) polipami nosa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na aspirynę i (lub) leki z grupy NLPZ jest wyższe niż u reszty populacji.

Reklama

Opokan-keto - ciąża

Należy unikać stosowania preparatu w I i II trymestrze ciąży. Stosowanie ketoprofenu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyn (w tym ketoprofen) stosowane w III trymestrze ciąży mogą być przyczyną toksycznego działania na serce, układ oddechowy i czynność nerek płodu. Podawane pod koniec ciąży mogą spowodować u matki i noworodka wydłużenie czasu krwawienia. NLPZ mogą również opóźnić poród. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w okresie karmienia piersią.

Reklama

Opokan-keto - efekty uboczne

Niezbyt często: miejscowe reakcje skórne takie jak: rumień, świąd, wyprysk, uczucie pieczenia. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, nadwrażliwość na światło, pokrzywka, ciężkie reakcje skórne takie jak: wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty (które mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione). Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, nasilenie przewlekłej niewydolności nerek. Częstość nieznana: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne, napad astmy oskrzelowej u pacjentów z alergią na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ. Podczas długotrwałego stosowania preparatu bądź jego dużych ilości, w indywidualnych przypadkach mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla NLPZ.

Opokan-keto - interakcje

Ketoprofen stosowany miejscowo wchłania się nieznacznie, z tego względu występowanie interakcji z innymi lekami jest mało prawdopodobne. Poważne interakcje odnotowano po zastosowaniu dużej dawki metotreksatu z NLPZ w tym ketoprofenu po podaniu przez drogi systemowe. W badaniach nieklinicznych zaobserwowano interakcję pomiędzy ketoprofenem a prednizolonem - równoczesne przyjmowanie obu leków może powodować poważne działania niepożądane w tym uszkodzenie nerek, zaburzenia w morfologii krwi oraz uszkodzenie układu pokarmowego.

Opokan-keto - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat: 2-3 razy na dobę niewielką ilość żelu nanosić na skórę w obrębie bolesnego miejsca delikatnie wmasowując. Żel należy stosować na najmniejszą możliwą powierzchnię skóry. Skóra w miejscu nanoszenia żelu powinna być nieuszkodzona. Ilość użytego żelu zależy od powierzchni bolącego miejsca. Dobowa dawka nie powinna przekraczać 15 g (7,5 g odpowiada około 14 cm żelu). Czas leczenia jest indywidualny dla każdego pacjenta. Leczenie powinno trwać najkrótszy możliwy czas, ale niedłużej niż 7 dni. Po każdorazowym zastosowaniu należy dokładnie umyć ręce. Podczas długotrwałego stosowania zaleca się używanie rękawiczek ochronnych. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania ketoprofenu u dzieci poniżej 15 lat nie zostały ustalone.

Opokan-keto - uwagi

Nie opisano wpływu ketoprofenu stosowanego miejscowo na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!