Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Stieprox

Spis treści

Reklama

Stieprox - skład

1 g szamponu leczniczego zawiera 15 mg cyklopiroksu z olaminą.

Reklama

Stieprox - działanie

Cyklopiroks z olaminą jest lekiem przeciwgrzybiczym. In vitro działa na grzyby z rodzaju Pityrosporum (zwane również Mallassezia spp.), które są główną przyczyną takich chorób, jak łupież i łojotokowe zapalenie skóry. Cyklopiroks z olaminą ma także działanie przeciwzapalne. Prawdopodobieństwo klinicznie istotnego wchłaniania ogólnoustrojowego cyklopiroksu z olaminą po zastosowaniu 1,5% szamponu jest małe. Szlaki metaboliczne po zastosowaniu doustnym i na skórę są podobne. Glukuronidacja cyklopiroksu z olaminą wydaje się być podstawową formą jego metabolizowania. Cyklopiroks z olaminą jest wydalany z moczem, przy czym 80% podanej dawki doustnej jest wydalane w postaci glukuronidu.

Reklama

Stieprox - wskazania

Leczenie i łagodzenie objawów chorób owłosionej skóry głowy, takich jak łupież i łojotokowe zapalenie skóry.

Reklama

Stieprox - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cyklopiroks z olaminą lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat.

Reklama

Stieprox - ostrzeżenia

Preparat stosować wyłącznie na owłosioną skórę głowy. Preprat może powodować podrażnienie oczu - należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Preparat może powodować podrażnienie skóry - jeśli podrażnienie utrzymuje się, leczenie należy przerwać.

Reklama

Stieprox - ciąża

Nie przewiduje się wpływu leku na płód, ze względu na małe wchłanianie ogólnoustrojowe. Nie ustalono czy cyklopiroks z olaminą przenika do mleka matki. Ryzyko dla noworodka wydaje się małe, z uwagi na to, że ogólnoustrojowa ekspozycja na preparat jest mała. Należy poinformować pacjentkę, że jakiekolwiek pozostałości leku muszą być dokładnie spłukane z piersi, przed rozpoczęciem karmienia piersią. W badaniach na zwierzętach z zastosowaniem cyklopiroksu z olaminą podawaną podskórnie i doustnie nie wykazano szkodliwego wpływu na płodność.

Reklama

Stieprox - efekty uboczne

Często: podrażnienie w miejscu stosowania (z objawami, jak świąd, pieczenie, rumień i wysypka w miejscu stosowania). Rzadko: nadwrażliwość w miejscu stosowania, łuszczenie się skóry, wyprysk, łysienie, odbarwienie włosów, zmiana struktury włosów.

Stieprox - interakcje

Nie odnotowano interakcji pomiędzy cyklopiroksem z olaminą a innymi lekami.

Stieprox - dawkowanie

Zewnętrznie, wyłącznie na owłosioną skórę głowy. Dorośli. Zwilżyć włosy i nanieść szampon w ilości niezbędnej do powstania obfitej piany. Masować energicznie końcami palców skórę owłosionej głowy i przyległą powierzchnię skóry. Włosy należy dokładnie spłukać i następnie powtórzyć powyższe czynności. Preparat powinien pozostawać w kontakcie z owłosioną skórą głowy 3-5 min. Preparat należy stosować 2 lub 3 razy w tyg. Zalecany czas leczenia wynosi 4 tyg. W okresach między stosowaniem preparatu może być użyty inny delikatny szampon. Nie jest konieczna zmiana dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

Stieprox - uwagi

W rzadkich przypadkach, głównie u pacjentów ze zniszczonymi przez środki chemiczne włosami (np. w wyniku farbowania) oraz u pacjentów z włosami siwymi i jasnymi, obserwowano odbarwienie włosów. Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Acifungin
Batrafen
Exoderil
Lamisilatt

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!