Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Terbistad

Spis treści

Reklama

Terbistad - skład

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera alkohol cetylowy i alkohol cetylostearylowy.

Reklama

Terbistad - działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina należy do alliloamin o właściwościach przeciwgrzybiczych o szerokim spektrum działania przeciwgrzybiczego. W małych stężeniach terbinafina działa grzybobójczo na grzyby tworzące grzybnie (dermatofity i inne) i niektóre grzyby dimorficzne. Zależnie od gatunku, terbinafina działa grzybobójczo lub grzybostatycznie na drożdżaki. Po podaniu miejscowym wchłania się mniej niż 5 % podanej dawki, w związku z tym
działanie ogólne jest nieistotne.

Reklama

Terbistad - wskazania

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity, takie jak Trichophyton spp. (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosurn, T. violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum. Zakażenia drożdżakowe skóry, wywołane głównie przez Candida spp. (np. Candida albicans). Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur).

Reklama

Terbistad - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Terbistad - ostrzeżenia

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ponieważ dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania są niewystarczające. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, preparat może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Reklama

Terbistad - ciąża

Nie należy stosować preparatu w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią. Ponadto, niemowlęta nie powinny mieć dostępu do skóry leczonej tym preparatem, w tym piersi. Terbinafina przenika do mleka kobiecego. Po podaniu miejscowym może wystąpić tylko niewielkie działanie ogólne leku.

Reklama

Terbistad - efekty uboczne

Często: złuszczanie skóry, świąd. Niezbyt często: uszkodzenie skóry, powstawanie strupów, zaburzenia skóry, zaburzenia pigmentacji skóry, rumień, uczucie pieczenia, ból, ból w miejscu zastosowania, podrażnienie w miejscu zastosowania. Rzadko: reakcje alergiczne, jak świąd, wysypka, pęcherzowe zapalenie skóry i pokrzywka, podrażnienie oczu, suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk, nasilenie choroby. Nieznana (po wprowadzeniu do obrotu): reakcje nadwrażliwości, wysypka.

Terbistad - dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: krem należy nakładać cienką warstwą na zmienioną chorobowo skórę i na miejsca bezpośrednio ją otaczające, a następnie lekko wcierać. Skóra powinna być czysta i sucha. Preparat można stosować raz lub 2 razy na dobę. W przypadku zakażeń wyprzeniowych (pod sutkami, między palcami, między pośladkami, w pachwinach) po nałożeniu kremu skórę można zakryć jałową gazą, zwłaszcza na noc. Poprawę objawów zwykle uzyskuje się w ciągu kilku dni. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne zakończenie stosowania zwiększa ryzyko nawrotu choroby. Jeśli po 2 tyg. stosowania nie ma poprawy, należy zweryfikować diagnozę. Czas trwania leczenia i częstość stosowania: grzybica stóp, grzybica pachwin i grzybica skóry gładkiej - raz na dobę przez 1 tydz.; zakażenie drożdżakowe skóry - raz na dobę przez 1 do 2 tyg.; łupież pstry - raz lub 2 razy na dobę przez 2 tyg.

Terbistad - uwagi


Podobne leki
Acifungin
Batrafen
Exoderil
Lamisilatt

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!