Thermo-Rheumon

Spis treści

Thermo-Rheumon - Skład

1 g kremu zawiera 100 mg etofenamatu i 10 mg nikotynianu benzylu.

Thermo-Rheumon - Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu antranilowego (fenamatów) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do stosowania miejscowego. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, hamowaniu uwalniania mediatorów zapalenia (bradykininy, serotoniny, histaminy, enzymów proteolitycznych), blokowaniu układu dopełniacza i hamowaniu uwalniania hialuronidazy. Nikotynian benzylu ma właściwości miejscowo drażniące - powoduje miejscowe przekrwienie i uczucie ciepła. Po podaniu na skórę biodostępność wynosi około 20% i zależy od stanu miejscowego (np. wilgotności skóry). Maksymalne stężenie we krwi występuje po 12-24 h od zastosowania. W około 99% wiąże się z białkami osocza. Jest wydalany w postaci wielu metabolitów wolnych lub sprzężonych w 35% z moczem, pozostała część z żółcią i kałem.

Reklama

Thermo-Rheumon - Wskazania

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych. Reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej; zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony); zapalenie nadkłykci.

Thermo-Rheumon - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na etofenamat, kwas flufenamowy, nikotynian benzylu lub inne NLPZ. III trymestr ciąży. Okres karmienia piersią. Nie stosować u niemowląt i dzieci do lat 14 ze względu na niewystarczające dane kliniczne w tych grupach pacjentów.

Thermo-Rheumon - Ostrzeżenia

Nie należy stosować preparatu w przypadku uszkodzeń skóry lub zmian chorobowych na skórze. Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi.

Thermo-Rheumon - Ciąża

W I i II trymestrze ciąży etofenamat należy stosować wyłącznie po ocenieniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka. Stosowanie leku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Badania epidemiologiczne sugerują, iż stosowanie inhibitorów syntezy prostaglandyn we wczesnym okresie ciąży zwiększa ryzyko poronienia, wystąpienia wad rozwojowych serca i wytrzewień wrodzonych. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej. Podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży mechanizm działania leku może prowadzić do zahamowania akcji porodowej, wydłużenia ciąży oraz wydłużenia akcji porodowej, może wywierać toksyczny wpływ na układ sercowo-naczyniowy (z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego i nadciśnieniem płucnym) i nerki (ze skąpomoczem i małowodziem) u dziecka, zwiększoną skłonność do krwawień u matki i dziecka, jak również zwiększone ryzyko obrzęku u matki. Leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Thermo-Rheumon - Efekty uboczne

Bardzo rzadko: skórne reakcje alergiczne (zaczerwienienie skóry i uczucie pieczenia).

Thermo-Rheumon - Dawkowanie

Dorośli i młodzież >14 lat. Odpowiednią ilość kremu (zazwyczaj do 2 g, tj. wielkość orzecha laskowego) nałożyć na skórę w okolicy objętej bólem i intensywnie wcierać. Stosować 3-4 razy na dobę. Można także użyć głowicy masującej o niewielkim stopniu nacisku, wykonującej okrężne ruchy. Preparat może być stosowany jako uzupełnienie termoterapii. Leczenie trwa zazwyczaj do 2 tyg. Jeśli jednak objawy utrzymują się, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, w celu ustalenia dalszego postępowania.

Thermo-Rheumon - Uwagi

Pharmindex