Komora izolacyjna do transportu pacjentów zakażonych

Jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie są choroby zakaźne. Energia wkładana w stłumienie eboli, bliskowschodniego zespołu oddechowego (MERS) czy ostatnio COVID-19 uwidacznia problemy związane z logistyką opieki nad pacjentem. Dlatego warto zwrócić uwagę na dostępne narzędzia, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo personelu, pacjentów i osób postronnych podczas kontaktu i logistyki zakażonych ludzi.
Komora izolacyjna

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Podstawowym urządzeniem do zapewnienia ochrony przed zakażeniami, a przy tym dającym możliwość stałej kontroli nad stanem zdrowia pacjenta jest specjalistyczna jednoosobowa komora izolacyjna do transportu pacjenta, która jest wielokrotnego użytku.

Komora izolacyjna to w zasadzie przezroczysta tuba do umieszczania zakażonej osoby z gazoszczelnymi zamkami, otworami do wykonywania czynności pielęgnacyjnych i ratujących życie oraz wlotami do podawania niezbędnych płynów infuzyjnych. Kluczem tego mobilnego izolatorium jest wytwarzane w środku podciśnienie oraz zespół filtrów HEPA stale wymieniający powietrze w środku. 

Kilka praktycznych wskazówek:

  • Warto zwrócić uwagę, aby wymiary komory był jak najbardziej kompaktowe. Nie służy ona do komfortowego przewozu, ale przede wszystkim do bezpiecznego i powinna mieścić się w każdej karetce, mobilnym transporterze czy statku powietrznym, gdzie każda wolna przestrzeń jest efektywnie wykorzystywana
  • Jeżeli urządzenie jest często lub stale używane warto zaopatrzyć się w model z wymiennym akumulatorem. Czas potrzebny do zdezynfekowania komory metodą zamgławiania to maksymalnie 30-45 minut, a czas ładowania akumulatorów do pełna może wynieść nawet kilka godzin.

Gdzie używa się komór izolacyjnych?

Urządzenia wykorzystywane są do transportu sanitarnego osób zakażonych lub podejrzanych o zakażenie COVID-19 do szpitali lub miejsc odbycia kwarantanny. Używane są w ambulansach, statkach powietrznych, a także wykorzystywane są do wewnętrznego przewozu pacjentów na obszarze placówki medycznej.

To właśnie szpital charakteryzuje się największym zagęszczeniem zarażonych osób, więc jest to miejsce, gdzie zakażenia mogą przyjąć poważne konsekwencje. Dlatego nosze izolacyjne na terenie placówki medycznej można wykorzystać jeszcze do przenoszenia szczególnie osłabionych, ale niezakażonych pacjentów by chronić ich przed ryzykiem ekspozycji na patogeny z zewnątrz. Użytkownikami najczęściej są służby medyczne, epidemiologiczne, ratunkowe, wojskowe oraz pożarnicze, ponieważ komora służy także do transportu pacjentów skażonych biologicznie, chemicznie, czy radiologicznie.

Koszt urządzenia

Koszt komory izolacyjnej oscyluje w granicach 20-30 tysięcy złotych. Ważne jest, aby urządzenie było składane, miało minimum 4 punktowy dostęp do pacjenta z każdej strony oraz dwupunktowy dostęp do głowy transportowanej osoby. Niektóre komory mają możliwość wytworzenia nadciśnienia, niemniej do przewozu pacjentów zakażonych najważniejsze jest podciśnienie na poziomie -15 do -20 Pa, to całkowicie wystarcza do zachowania należytego bezpieczeństwa.

Reklama

Jak bezpiecznie transportować zakażonych pacjentów?

Aby bezpiecznie przewozić potencjalnie zakażone osoby należy je w odpowiedni sposób wyizolować. Służy do tego opisana wyżej komora izolacyjna. Urządzenie jest proste w obsłudze i nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Wystarczy całkowicie rozpiąć górną część komory, umieścić pacjenta w środku i uważnie zamknąć gazoodporny zamek na całej długości pokrywy. Dla własnego bezpieczeństwa procedura winna być wykonywana w specjalistycznym stroju ochronnym.


Komora dzięki potrójnym filtrom HEPA, podciśnieniu oraz szczelnej budowie chroni personel przed ekspozycją na patogeny oraz choroby zakaźne. Pracę urządzenia monitorują liczne czujniki i alarmy. Może być to szczególnie istotne, jeżeli hipotetycznie dojdzie do sytuacji, kiedy system ochrony zdrowia nie udźwignie narastającej liczby zakażeń i nie będzie możliwości dezynfekcji karetek, helikopterów czy innych statków powietrznych po każdym transporcie osoby potencjalnie zakażonej.Następnie załączamy urządzenie, a po 2-3 minutach w komorze panuje już podciśnienie i można bezpiecznie transportować zakażoną osobę. Za pomocą szczelnych rękawów oraz punktów infuzyjnych przez cały czas mamy dostęp do pacjenta oraz m.in. możliwość podawania leków, płynów i wentylacji. Ważne jest również, iż dzięki transparentnej pokrywie cały czas możemy obserwować zachowanie pacjenta i aktywnie reagować.


 

Komorę izolacyjną można używać na noszach transportowych, w śmigłowcu czy ambulansie (posiada odpowiednie pasy mocujące), jest łatwa i szybka w dezynfekcji. Do odkażania z powodzeniem używa się zamgławiaczy, a proces nie trwa dłużej niż 45 minut. Urządzenie jest niezależne w działaniu, ponieważ posiada wbudowany akumulator, a po zakończeniu pracy można je złożyć do dedykowanej, niewielkiej torby. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->