Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Prezent dla dziadków (nie tylko na Dzień Babci i Dziadka)

Jeżeli można byłoby ułożyć w kolejności od najtrudniejszego do najłatwiejszego proces kupowania prezentów, to z dużą dozą prawdopodobieństwa u wielu osób na szczycie znalazłby się prezent dla dziadków. Prym wśród pomysłów w tej kategorii wiodą zwykle zestawy witamin, ozdobne poduszki, kolejne bambosze, ciepłe skarpety albo po prostu zestawy słodyczy lub herbat. Chociaż w powtarzalnych upominkach nie ma nic bardzo złego - wszak liczy się przede wszystkim pamięć - to od czasu do czasu chciałoby się znaleźć dla babci i dziadka jakiś oryginalny prezent. Gdzie go szukać i co to może być - tego dowiesz się z naszego poradnika.
Prezent dla babci
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jak wybrać wyjątkowy prezent dla dziadków? Wskazówki ogólne

Chcesz kupić oryginalne upominki dla swoich dziadków? W takim razie potrzebna Ci zmiana sposobu myślenia. Bardzo dużo osób spoglądając na osoby starsze, widzi przede wszystkim ich problemy i ocenia ich z perspektywy stereotypowych wyobrażeń. Babcie i dziadkowe w filmach, czy bajkach zajmują się zwykle tym samym - robieniem konfitur i drzemaniem w fotelach. W rzeczywistości jednak starsi ludzie potrafią mieć tak samo rozbudowane pasje i zainteresowania, jak osoby dużo młodsze. Wszak przecież nie różni ich wiele - jedynie czas.

Czy sądzisz, że za X lat zrezygnujesz z pielęgnowanych przez lata zainteresowań i zamiast nich zainteresujesz się robieniem konfitur i przysypianiem w fotelu? A może jednak i po siedemdziesiątce chętnie obejrzysz film akcji, przeczytasz dobrą książkę albo rozegrasz partyjkę pokera?

Złota zasada, która pozwoli Ci wybrać idealny prezent dla dziadków, brzmi: zobacz w nich coś więcej niż wiek. Zastanów się, co sprawia im radość i co robią, kiedy akurat nie jecie wspólnie rodzinnego obiadu. Jak spędzają wolny czas? Czy jest coś, czego jeszcze nie znają, ale ich inne zainteresowania wskazują, że może im się spodobać? Wystarczy, że zmienisz sposób myślenia, a pożegnasz pomysł drapiących wełnianych skarpet dla dziadka, czy ozdobnej filiżanki dla babci.

Reklama

Ciekawy prezent dla babci, dziadka

Okej, czas na konkrety. Jakie produkty i dlaczego mogą sprawić radość dziadkowi lub babci, a przy tym nie otrzymali ich już kilka, jeżeli nie kilkanaście razy? Oto garść propozycji:

 • zestaw produktów do aromaterapii - dyfuzor, olejki eteryczne oraz książka-przewodnik po świecie zapachów i ich leczniczej mocy;
 • z serii praktycznych upominków wyrażających troskę ciekawe mogą być poduszki ortopedyczne (tego typu gadżety są zresztą zalecane nie tylko seniorom - o zdrowy sen warto zadbać dużo wcześniej), kołdry obciążeniowe, czy masażery;
 • voucher na zabiegi pielęgnacyjne lub masaż (jeżeli dziadkowie nie mają doświadczenia w tym zakresie, wybierz lepiej coś łagodniejszego z myślą o ich komforcie psychicznym);
 • czytnik e-booków - zdecyduj się na model bez bajerów i z fizycznymi przyciskami. Po wręczeniu podarunku poświęć chwilę na wytłumaczenie, jak urządzenie działa. Zadbaj o to, by na czytniku znalazło się przynajmniej kilka pozycji skrojonych pod gust dziadka lub babci;
 • opaska sportowa - wybierz prosty model, który nie będzie wymagał zbyt wiele uwagi (częstego ładowania, regularnego ręcznego aktualizowania etc.). Wystarczy smartband z podstawowymi funkcjami - pomiarem tętna, saturacji, liczby kroków - oraz systemem informowania, kiedy ktoś za bardzo się zasiedzi. Zachęci to seniora do wyższej aktywności i da Mu poczucie bycia bardziej na czasie.

Reklama

Własnoręczne upominki dla babci i dziadka. Sprawdzone upominki DIY

Pewnie tego nie pamiętasz, ale za berbecia jedyne co mogłeś/aś podarować dziadkom to laurka. Babcia i dziadek odbierali ją z Twoich drżących, lepkich od stresu rączek tuż po Twojej pełnej zawstydzenia recytacji wierszyka lub wyśpiewaniu piosenki, a ich twarze rozpromieniały się w uśmiechu.

Jasne, laurka była może nieco pokraczna, babcia bardziej niż siebie przypominała zdeformowaną żyrafę, a dziadek miał więcej wspólnego z wieszakiem niż człowiekiem, ale nie miało to znaczenia. Ba, być może do tej pory podczas rodzinnych wspominek babcia i dziadek przywołują wspomnienia z tamtego czasu.

Pamiętaj, wyjątkowe prezenty nie biorą się z portfela, ale z serca. Zresztą, gdyby przeliczyć materiały do niektórych DIY i roboczogodziny poświęcone na własnoręcznie wykonane prezenty, mogłoby się okazać, że kupienie gotowców jest zwyczajnie tańsze. Tak czy siak, oto kilka pomysłów prezentów DIY, które polecamy:

 • osobiste vouchery - bon na wspólny obiad, partyjkę w szachy, wypad na zakupy... Teoretycznie podobne rzeczy nie powinny być "wymuszane" przez przygotowane bony, ale w nastoletnim czy dorosłym życiu bardzo łatwo zapomnieć o regularnym spędzaniu czasu z rodzinnymi seniorami. Taki voucher to dobry pretekst dla obu stron, by częściej się spotykać, bez wiecznego przekładania terminów i obiecanek w stylu "może w przyszłym miesiącu".
 • rodzinne bingo - każdy człowiek ma przyzwyczajenia i powtarzalne gesty. Jedna osoba odpina guzik w spodniach po ostatnim kęsie schabowego, druga rzuca tekst w stylu "dobre było, ale mało", a trzecia zostawia na talerzu kopę ziemniaków. Rodzinne bingo może być zabawą pomyślaną na jedno spotkanie lub ciągnącą się przez cały miesiąc. Żeby je przygotować, wystarczą kartki sztywnego papieru, linijka, coś do pisania i odrobina kreatywności. Na środku kartki narysuj tabelę (powinna być rozmiarów czytelnych dla dziadków) o pięciu wierszach i pięciu kolumnach. W każdą kratkę wpisz jedno typowe zachowanie członka rodziny (np. dziadek pyta po obiedzie "no to, komu herbatki?"). Kolejne kartki z tabelami przygotuj w ten sam sposób, ale zamień zachowania miejscami. W bingo wygrywa ta osoba, która pierwsza skreśli cały rząd tabeli. Fajnym rozwiązaniem może być też symboliczna nagroda za wygraną, np. tabliczka ulubionej czekolady.
 • tablica wspólnych wspomnień - zbierz fotki z chwil z dziadkami i drobne przedmioty, z którymi łączą się jakieś ciekawe historie (może np. do dzisiaj przypominacie sobie historię o tym, jak babcia za jednym zamachem zjadła kilogram śliwek w czekoladzie albo wciąż masz bilet ze wspólnego wyjścia do teatru?) i utwórz z niech kolaż. Całość możesz okrasić komiksowymi dymkami z żartami lub wyjaśnieniem danych sytuacji. Finalny kształt tablicy ogranicza tylko Twoja kreatywność!

Reklama

Wspólny prezent dla dziadków

Ludzie, którym udało się spędzić ze sobą długie latem, zawdzięczają to zwykle czemuś więcej niż tylko pełnej pasji miłości - wspólnym zainteresowaniom, pasjom i sposobom spędzania wolnego czasu. Rozważając zamówienie prezentu dla babci i dziadka na święta takie, jak Boże Narodzenie lub rocznica ślubu, warto zastanowić się, jak można sensownie połączyć podarunek.

Nie chodzi nawet o wręczanie pojedynczego prezentu (chociaż to też może być świetny pomysł, zwłaszcza gdy mamy w głowie coś nieco droższego), lecz upominków kompatybilnych. Co to może być? Oto przykłady:

 • kosz zdrowych produktów, waga kuchenna i książka z przepisami (dopasowana do wybranego rodzaju diety) mogą być inspiracją nie tyle do zmiany sposobu odżywiania, co po prostu do odkrycia nowych rewirów kulinarnych. To dobra opcja zwłaszcza dla dziadków, którzy lubią eksperymentować w kuchni;
 • zestaw dobrych kaw, dripper, filtry i książka o parzeniu kawy - jeżeli masz babcię i dziadka, którzy od lat regularnie o tej samej porze raczą się kawą, to dripper będzie doskonałą propozycją. Nie zabiera zbyt wiele miejsca i nie jest trudny w obsłudze. Co więcej, może stać się inspiracją do odkrywania świata parzenia kawy i ułatwić Ci kupowanie prezentów w przyszłości;
 • zestaw Sodastream (urządzenie do gazowania napojów, butelki, komplet syropów) - wszyscy mamy swoje małe grzeszki, a jeżeli grzeszkiem Twoich dziadków są napoje gazowane, to może warto zaproponować im Sodastream? Urządzenie jest banalnie proste w obsłudze, w pewnym sensie sentymentalnie nawiązuje do dawnych syfonów (a więc może budzić miłe wspomnienia) i pozwala na manipulowanie poziomem słodkości gazowanych napojów, co może pozytywnie wpłynąć na ograniczenie cukru w diecie babci i dziadka.

Reklama

Pomysły na Dzień Babci i Dzień Dziadka - oryginalne prezenty, które z pewnością pokochają

Nie masz pomysłu na upominek z okazji Dnia Babci lub Dziadka? Mamy kilka propozycji, ale zanim przejdziemy do konkretów, kolejna lekcja uświadamiająca. Obchodzone w Polsce 21 i 22 stycznia święta starszych członków rodziny nie zostały powołane do życia po to, by pojawiła się okazja do wydania pieniędzy, lecz po to, by uświadomić ludziom obecność seniorów w swoim otoczeniu oraz zachęcić do spędzania z nimi większej ilości czasu.

Wręczenie upominku z tej okazji jest może i miłym gestem, ale kluczowym dla tego dnia jest po prostu bycie razem. Szykując niespodziankę dla babci i dziadka, nie staraj się więc zastąpić siebie, kupując im drogie prezenty. Zamiast tego wybierz jakiś drobiazg i spędź z nimi dzień. Dziadkowie z pewnością docenią miły spacer, wspólny obiad na mieście, czy wizytę w kawiarni.

Co może być drobnym prezentem? Oto kilka propozycji:

 • lekki bidon to praktyczne rozwiązanie dla starszych osób, których organizmy łatwo się odwadniają i mniej sygnalizują potrzebę uzupełniania płynów. Podręczny bidon czy butelka to dobry sposób na kontrolowanie ilości spożywanych w ciągu dnia płynów;
 • gra planszowa - warto wybrać taki tytuł, który nie jest zbyt skomplikowany i umożliwia rozgrywkę w minimalną liczbę osób (2), żeby dziadkowie nie musieli czekać na dzieci lub wnuków, by z niej skorzystać;
 • notes z dedykacją zachęcającą do spisania swojej historii. Jeżeli się na niego zdecydujesz, pytaj co jakiś czas babcię lub dziadka o postępy.

Reklama

Pamiętaj, trafione prezenty dla dziadków, to prezenty od serca!

Drogą do tego, by na Dzień Babci i Dziadka prezent okazał się naprawdę zachwycający, jest poświęcenie mu większej uwagi, niż wybranie się po butelkę witamin do lokalnej apteki. Styczniowe święta mają przecież przypomnieć wszystkim o tym, ile zawdzięczamy swoim dziadkom i jak ważna jest rola seniora w społeczeństwie.

Przez te dwa dni w roku bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy skierować nasze myśli ku osobom starszym - zastanowić się nie tylko nad ich problemami i potrzebami, ale też pasjami; tym, jak spędzają czas wolny i czy nie czują się czasem samotni. Pamiętaj, "kocham cię", "widzę cię", "jesteś dla mnie ważny/a" można powiedzieć na wiele sposobów, a nie każdy prezent od serca musi mieć wymiar materialny.

Alicja Górska
Artykuł napisany przez
Alicja Górska
Specjalizuje się w artykułach związanych z szeroko pojętą kulturą, zdrowiem nowymi technologiami oraz kobiecością. Absolwentka twórczego pisania, filmoznawstwa oraz edytorstwa tekstów literackich i użytkowych. Doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie seniora
Jak opiekować się osobami przykutymi do łóżka?
Opieka nad seniorem po udarze: wyzwania i porady
Opieka nad seniorem po udarze
Gerontologia społeczna – definicja
Podobne artykuły
Starsza osoba leżąca w łóżku
Karmienie przez sondę - jak wygląda żywienie przez sondę?
Dieta seniora
Żywienie osób starszych - jak wygląda dieta seniora? Jadłospis
Starzenie się organizmu człowieka - zmiany i objawy starości
Starsza kobieta cierpiąca na otępienie
Otępienie starcze - objawy, etapy, przyczyny i leczenie
Przepuklina pachwinowa - co to jest, jakie ma objawy?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!