Najzdrowsze miejsce w internecie

18 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, wielkość brzucha

18 tydzień otwiera piąty miesiąc ciąży! Nadal trwa drugi trymestr, więc przyszła mama czuje się pełna sił i energii. Choć mogą zdarzyć się też nieprzyjemne objawy, jak choćby omdlenia czy zawroty głowy. Coraz więcej osób wokół widzi ciążę i nie może powstrzymać się od dawania złotych rad – jak to przeżyć i nie zwariować?
Kobieta w piżamie trzymająca dłonie na plecach
Źródło: 123RF
Spis treści

Osiemnasty tydzień ciąży to czas spokoju i błogiego oczekiwania.

W tym okresie większość pań zauważa u siebie zwiększone libido, więc warto iść za głosem serca i przeznaczyć więcej czasu na romantyczne uniesienia z partnerem – bezpośrednio po porodzie kontakty płciowe będą przez jakiś czas niemożliwe, a później - utrudnione przez nowe obowiązki związane z maleństwem.

18 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Maleństwo sukcesywnie rośnie! W osiemnastym tygodniu ciąży ma już ok. 14 cm i waży ok. 150 gramów. Tak rozwinięty maluszek zaczyna już wiercić się w macicy, więc wiele pań w tym okresie odczuwa pierwsze ruchy dziecka.

Malec lubi bawić się pępowiną, co być może uda się uchwycić podczas badania USG, które czeka przyszłych rodziców już wkrótce.

Z umiejętności, które zdobywa w tym czasie, warto wymienić choćby ziewanie oraz czkanie, które lada moment mamy odczują! Na dłoniach i stopach pojawiają się linie papilarne.

18 tydzień ciąży – brzuch mamy

Niedługo macica sięgnie wysokości pępka. Odmienny stan zdecydowanie widać! Wzmaga się apetyt, co nie znaczy, że można się bezkarnie objadać byle czym! Przyszłe mamy w tym okresie muszą dbać o dietę bogatą w żelazo i inne składniki mineralne.

Zdrowa, zbilansowana dieta, oparta na pięciu porcjach warzyw i owoców powinna być podstawą jadłospisu każdej ciężarnej.

Niestety w tym czasie mogą pojawić się także nieprzyjemne objawy, jak choćby obrzęki kostek i stóp, zgaga, krwawienie z nosa lub z dziąseł, czy upławy. O wszystkich należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę!

Coraz częściej będą zdarzały się bóle kręgosłupa – zmienia się środek ciężkości, przyrasta waga, więc nawet panie, które dotychczas nie skarżyły się na tego typu dolegliwości, mogą zacząć odczuwać dyskomfort, np. po dłuższym przebywaniu w jednej pozycji.

Kobiety, które w tym okresie nadal pracują i np. wiele godzin spędzają za biurkiem, powinny bezwzględnie robić sobie przerwy na „rozprostowanie kości”, choć wzmożone pragnienie i konieczność częstszego oddawania moczu z pewnością zmuszą je do choćby krótkich spacerów do toalety.

Krwawienie dziąseł w ciąży

Wiele pań w trakcie ciąży zauważa u siebie problem krwawienia dziąseł. Spokojnie, to nie paradontoza! To jedna z popularniejszych przypadłości, wynikająca ze zmian hormonalnych.

By jej zapobiec, warto włączyć do diety produkty bogate w witaminę C – np. kiwi, czarna porzeczka, pietruszka, czerwona papryka, warzywa kapustne, truskawki i cytryny.

Warto pamiętać też o witaminie K – zapobiega krwotokom. Jej dobrym źródłem są ciemnozielone warzywa, takie jak: brokuły, szpinak, kapusta, sałata, awokado, ale także brzoskwinia, wątróbka, olej sojowy oraz tran.

Przy krwawiących dziąsłach ważna jest także odpowiednia higiena jamy ustnej – szczoteczkę warto wymienić na miękką, stosować delikatne pasty, ale nadal regularnie myć zęby! Unikanie tej czynności nie zniweluje krwawień, a może za to doprowadzić do próchnicy, która w ciąży jest bardzo niekomfortowa, a wręcz niebezpieczna, bo każda infekcja w ciąży wiąże się z ryzykiem stanu zapalnego.

Paradoksalnie, na krwawienie dziąseł pomaga również nitkowanie – pozwala nie tylko pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, ale także usuwa kamień z tych trudno dostępnych miejsc.

Właśnie kamień i osady mogą być kolejną przyczyną krwawienia dziąseł, warto więc wybrać się do stomatologa na zabieg higienizacyjny.

„Dobre rady” w ciąży – jak je znieść?

Prawie połowa ciąży i widoczny brzuszek sprawiają, że wiele pań odkrywa, jak bardzo atrakcyjnym społecznie tematem staje się przyszła mama.

Nagle obce osoby, w codziennych sytuacjach, pozwalają sobie np. na przekroczenie strefy osobistej i dotykanie brzucha bez uprzedniego zapytania lub raczą ciężarne „dobrymi radami”, które często są przestarzałe i nieaktualne albo wręcz bywają nieuzasadnionymi porzekadłami i przesądami.

Cóż można na to poradzić? Nie przejmować się! Z reguły intencje są dobre, choć z wykonaniem bywa różnie. Nie ma sensu wdawać się w dyskusje z obcymi, wystarczy uciąć niewygodną konwersację krótkim: „Dziękuję za tę opinię” i pójść dalej w swoją stronę.

Nieco trudniej przedstawia się sytuacja z bliskimi, którzy też chcą jak najlepiej, ale wychodzi różnie. Tu warto postawić na szczerą i otwartą rozmowę o granicach, które powinna wyznaczyć przyszła mama. Nie każda kobieta czuje się komfortowo odpowiadając na intymne pytania przy rodzinnym stole.

Nietaktowne zachowania muszą być korygowane, podobnie jak dzielenie się nieaktualną wiedzą medyczną. Tutaj z pomocą powinien przyjść autorytet lekarza prowadzącego ciążę – zawsze można powołać się na jego zdanie i podeprzeć specjalistyczną opinią.

Przyszłe mamy nie powinny zacietrzewiać się i irytować takimi sytuacjami, gdyż każde zdenerwowanie może źle oddziaływać na dziecko. Warto z uśmiechem i humorem potraktować takie złote rady i absolutnie nie brać ich sobie do serca… być może już niebawem posłużą za zabawne anegdoty, opowiadane w rodzinnym gronie.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
Przeczytaj artykuł
Światowy Dzień Krwi Pępowinowej 2019
Płód dziecka
Przeczytaj artykuł
Program leczenia porażenia mózgowego komórkami macierzystymi
Dziecko leżące na łóżku
Przeczytaj artykuł
Stres w ciąży - czy szkodzi dziecku i jak silnie wpływa na ciążę? [E-BOOK]
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży
Zmiany w opiece okołoporodowej. Więcej korzyści dla kobiet ciężarnych
Badanie krwi pępowinowej w banku krwi
Jak działa bank krwi pępowinowej i kto może z niego skorzystać?
Pobranie krwi pępowinowej
Jak długo można przechowywać krew pępowinową i co może wyleczyć?
kobieta w ciąży
Wszystko o ciąży - poradnik dla przyszłych rodziców