Znajdź lek

Alleoptical

Spis treści

Działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Stabilizuje błonę komórkową komórek tucznych i blokuje kanały wapniowe, co powoduje zahamowanie uwalniania mediatorów reakcji alergicznych - histaminy i leukotrienów. Hamuje zarówno wczesne jak i późne reakcje alergiczne. Po podaniu do worka spojówkowego wchłania się w ok. 0,03%. Śladowe ilości (poniżej 0,01%) przenikają do cieczy wodnistej oka. Kromoglikan sodu wiąże się z białkami osocza w 57%. T0,5 wynosi 1,5 h. Nie jest metabolizowany w organizmie. Wydalany jest w postaci niezmienionej w moczu i z żółcią.

Wskazania

Łagodzenie objawów oraz leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Należy usunąć soczewki kontaktowe przed każdym podaniem kropli, oraz odczekać 15 minut przed ponownym założeniem soczewek.

Ciąża i laktacja

Preparat powinien być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Podczas I trymestru stosować szczególnie ostrożnie. Nie wiadomo, czy kromoglikan sodu przenika do mleka kobiecego, jednak jest to mało prawdopodobne.

Działania niepożądane

Po zakropleniu może wystąpić przemijające uczucie kłucia i pieczenia. Odnotowano inne objawy miejscowego podrażnienia, oraz ogólne reakcje nadwrażliwości.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. W przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli do oczu, należy zachować 15- minutową przerwę pomiędzy podaniem poszczególnych produktów.

Dawkowanie

Miejscowo: 1-2 krople do worka spojówkowego 4 razy na dobę w równych odstępach czasu. Lek powinien być stosowany regularnie w celu zapewnienia optymalnej kontroli objawów. Zaleca się kontynuację leczenia w okresie narażenia na alergen.

Uwagi

Preparat może powodować przemijające zaburzenia widzenia po podaniu. Do czasu ustąpienia tych dolegliwości należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Pharmindex