Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Artelac

Spis treści

Reklama

Artelac - skład

1 ml roztworu zawiera 3,2 mg hypromelozy. Preparat zawiera dwuwodny diwodorofosforan sodu oraz dwunastowodny wodorofosforan sodu.

Reklama

Artelac - działanie

Preparat z grupy sztucznych łez o dużej lepkości (7-13 mPas). Zawarta w preparacie hypromeloza dobrze przylega do powierzchni spojówek i rogówki oka, dzięki czemu zapewnia odpowiednie nawilżenie powierzchni gałki ocznej, zapobiega podrażnieniu oka wywołanego mruganiem i wysuszeniem nabłonka.

Reklama

Artelac - wskazania

Leczenie objawowe zespołu suchego oka. Preparat może być używany do nawilżania twardych soczewek kontaktowych.

Reklama

Artelac - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na hypromelozę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Artelac - ostrzeżenia

Jeśli wystąpią lub nasilą się objawy podrażnienia oczu, ból oczu, zaczerwienienie oczu, problemy z widzeniem, należy przerwać stosowanie preparatu, a pacjent powinien zostać poddany ponownej ocenie. Jeśli objawy suchego oka utrzymują się lub nasilają, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem okulistą. Przed podaniem preparatu należy usunąć soczewki kontaktowe i nie zakładać ich wcześniej, niż po upływie około 15 minut. Preparat zawiera cetrymid - substancję konserwującą, która może powodować podrażnienie oka (pieczenie, zaczerwienienie, uczucie obecności ciała obcego), przy długotrwałym stosowaniu może uszkadzać nabłonek rogówki; do długotrwałego lub ciągłego leczenia zespołu suchego oka zaleca się preparaty nie zawierające środków konserwujących. Lek zawiera dwuwodny diwodorofosforan sodu oraz dwunastowodny wodorofosforan sodu (1 ml roztworu zawiera 1,84 mg fosforanów).

Reklama

Artelac - ciąża

Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, chyba, że potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u płodu i dziecka. Wpływ stosowania leku na płodność ludzi nie był badany. W badaniach na zwierzętach nie wykazano wchłaniania hypromelozy do organizmu.

Reklama

Artelac - efekty uboczne

Częstość nieznana: Przekrwienie spojówek, podrażnienie oka, ból oka, świąd oka, pieczenie oka, zaczerwienienie oka, uczucie obecności ciała obcego w oku, nadmierne łzawienie, sklejanie powiek, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość, świąd, wysypka. Lek zawiera fosforany. U niektórych pacjentów ze znacznym uszkodzeniem rogówki, stosujących krople do oczu zawierające fosforany, zgłaszano bardzo rzadko przypadki zwapnienia rogówki.


Artelac - dawkowanie

Podanie do oka. Zwykle 1 kropla do worka spojówkowego 3-5 razy na dobę lub częściej w zależności od potrzeb. Leczenie zespołu suchego oka wymaga indywidualnego dawkowania. W trakcie długotrwałego lub ciągłego leczenia zespołu suchego oka, należy skonsultować się z lekarzem okulistą. Preparat można stosować do zwilżania twardych soczewek kontaktowych, w większości przypadków, przez czas nieograniczony. Jeśli preparat jest stosowany równocześnie z innymi lekami okulistycznymi stosowanymi miejscowo, należy zachować 15-minutową przerwę pomiędzy podaniem tych leków. Lek należy zawsze podawać jako ostatni po upływie 15 min od podania innego leku, w celu zapewnienia wystarczającego czasu działania, a przez to efektu nawilżającego.

Artelac - uwagi

Krótko po podaniu preparat może zaburzać ostrość widzenia. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn tak długo, jak długo zaburzona jest ostrość widzenia.


Podobne leki
Corneregel - ulotka, działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Lacrimal
Oculotect Fluid
Tears Naturale II

Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!