Artelac

Reklama

Działanie

Preparat z grupy sztucznych łez o dużej lepkości (7-13 mPas). Zawarta w preparacie hypromeloza dobrze przylega do powierzchni spojówek i rogówki oka, dzięki czemu zapewnia odpowiednie nawilżenie powierzchni gałki ocznej, zapobiega podrażnieniu oka wywołanego mruganiem i wysuszeniem nabłonka.

Wskazania

Leczenie objawowe zespołu suchego oka. Preparat może być używany do nawilżania twardych soczewek kontaktowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na hypromelozę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Jeśli wystąpią lub nasilą się objawy podrażnienia oczu, ból oczu, zaczerwienienie oczu, problemy z widzeniem, należy przerwać stosowanie preparatu, a pacjent powinien zostać poddany ponownej ocenie. Jeśli objawy suchego oka utrzymują się lub nasilają, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem okulistą. Przed podaniem preparatu należy usunąć soczewki kontaktowe i nie zakładać ich wcześniej, niż po upływie około 15 minut. Preparat zawiera cetrymid - substancję konserwującą, która może powodować podrażnienie oka (pieczenie, zaczerwienienie, uczucie obecności ciała obcego), przy długotrwałym stosowaniu może uszkadzać nabłonek rogówki; do długotrwałego lub ciągłego leczenia zespołu suchego oka zaleca się preparaty nie zawierające środków konserwujących.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, chyba, że potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u płodu i dziecka.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: Przekrwienie spojówek, podrażnienie oka, ból oka, świąd oka, pieczenie oka, zaczerwienienie oka, uczucie obecności ciała obcego w oku, nadmierne łzawienie, sklejanie powiek, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość, świąd, wysypka. U niektórych pacjentów z poważnym uszkodzeniem rogówki zgłaszano bardzo rzadkie przypadki zwapnienia rogówki związane ze stosowaniem kropli do oczu z zawartością fosforanów.

Dawkowanie

Zwykle 1 kropla do worka spojówkowego 3-5 razy na dobę lub częściej w zależności od potrzeb. Leczenie zespołu suchego oka wymaga indywidualnego dawkowania. W trakcie długotrwałego lub ciągłego leczenia zespołu suchego oka, należy skonsultować się z lekarzem okulistą. Preparat można stosować do zwilżania twardych soczewek kontaktowych, w większości przypadków, przez czas nieograniczony. Jeśli preparat jest stosowany równocześnie z innymi lekami okulistycznymi stosowanymi miejscowo, należy zachować 15-minutową przerwę pomiędzy podaniem tych leków. Lek należy zawsze podawać jako ostatni po upływie 15 minut od podania innego leku, w celu zapewnienia wystarczającego czasu działania, a przez to efektu nawilżającego.

Reklama

Uwagi

Krótko po podaniu preparat może zaburzać ostrość widzenia. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn tak długo, jak długo zaburzona jest ostrość widzenia.

Pharmindex