Znajdź lek

Asaltec

Spis treści

Działanie

Kwas acetylosalicylowy jest nieodwracalnym inhibitorem cyklooksygenazy. Działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwbólowo oraz zmniejsza agregację płytek krwi, poprzez hamowanie biosyntezy i uwalniania prostaglandyn z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zmniejsza agregację płytek krwi poprzez blokowanie uwalniania z trombocytów kwasu adenozynodwufosforowego i tromboksanu A2. Uwalnianie substancji czynnej z tabletki następuje w zasadowym środowisku górnej części jelita cienkiego. Po wchłonięciu kwas acetylosalicylowy hydrolizowany jest do kwasu salicylowego (głównie w wątrobie), a następnie ulega sprzęganiu z glicyną i kwasem glukuronowym i wydalany jest z moczem, w postaci wolnego kwasu salicylowego (10%) i metabolitów. Osoczowy T0,5 kwasu acetylosalicylowego wynosi 15 min, T0,5 kwasu salicylowego wydłuża się wraz ze zwiększaniem dawki (dla dawki 300-650 mg wynosi ok. 3 h, dla dawki 1 g - 5 h, dla dawki 2 g - 9 h).

Wskazania

Dolegliwości bólowe różnego pochodzenia o lekkim i średnim nasileniu. Dolegliwości towarzyszące przeziębieniu i grypie. Gorączka.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub inne salicylany. Skaza krwotoczna. III trymestr ciąży. Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy. Ciężka niewydolność serca wątroby, nerek. Napady astmy oskrzelowej w wywiadzie wywołane podaniem salicylanów lub substancji czynnej o podobnym działaniu, szczególnie NLPZ. Równoczesne leczenie metotreksatem w dawce ≥15 mg na tydzień. Stosowanie u dzieci do ukończenia 12 rż. w przebiegu infekcji wirusowych (ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a).