Cortineff ophtalm. 0,1%

Spis treści

Cortineff ophtalm. 0,1% - Skład

1 g maści do oczu zawiera 1 mg octanu fludrokortyzonu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy oraz lanolinę.

Cortineff ophtalm. 0,1% - Działanie

Fluorowana pochodna hydrokortyzonu w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Fludrokortyzon zastosowany miejscowo do worka spojówkowego działa silnie przeciwzapalnie, zmniejsza odczyn alergiczny, działa przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Hamuje wytwarzanie płynu wysiękowego w zapaleniach przedniego odcinka gałki ocznej i po urazach rogówki i twardówki. Po miejscowym zastosowaniu, fludrokortyzon w niewielkim stopniu przenika do krążenia ogólnego.

Reklama

Cortineff ophtalm. 0,1% - Wskazania

Zapalenie błony naczyniowej oka. Zapalenie rogówki. Alergiczne zapalenie spojówek i brzegów powiek.

Cortineff ophtalm. 0,1% - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wirusowe, bakteryjne, grzybicze i gruźlicze choroby oczu i brzegów powiek. Jaskra. Choroby rogówki połączone z ubytkami nabłonka. Stany ropne, niezagojone rany.

Cortineff ophtalm. 0,1% - Ostrzeżenia

Leczenie zapaleń oczu oraz zmian pourazowych powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza okulisty. W przypadku zmian alergicznych zaleca się konsultację okulistyczną w celu wykluczenia przeciwwskazań do stosowania fludrokortyzonu. Długotrwałe stosowanie fludrokortyzonu może powodować zaćmę, jaskrę z możliwością uszkodzenia nerwu wzrokowego, a także zwiększać ryzyko nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych lub wirusowych. Unikać kontaktu preparatu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed zastosowaniem maści soczewki należy zdjąć i ponownie nałożyć nie wcześniej niż po upływie co najmniej 15 min. Preparat zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych. Lek nie powinien być stosowany jednocześnie z innymi preparatami stosowanymi do oka. Jeżeli jednak konieczne jest jednoczesne podawanie pacjentowi innych preparatów stosowanych do oczu w postaci kropli, to należy podać je z zachowaniem co najmniej 5 min. przerwy, a lek w postaci maści podawać jako ostatni. Należy zwrócić szczególną uwagę podczas stosowania maści, aby uniknąć dotykania oczu, powiek i innej powierzchni końcówką tuby, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości tuby (z ocznej kaniuli HDPE). Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu; zawiera także lanolinę, przez co może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Cortineff ophtalm. 0,1% - Ciąża

Lek może być stosowany w okresie ciąży w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad zagrożeniem dla płodu. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Cortineff ophtalm. 0,1% - Efekty uboczne

Częstość nieznana: przemijające pieczenie, świąd w okolicy oka, łzawienie, zaczerwienienie spojówek oraz przejściowe zaburzenie widzenia (ustępujące kilka minut po zastosowaniu preparatu). Fludrokortyzon stosowany miejscowo na uszkodzony nabłonek rogówki może opóźniać gojenie i sprzyjać zakażeniu głębszych warstw oka. Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów może już po kilku tygodniach spowodować odwracalne zwiększenie ciśnienia śródgałkowego i doprowadzić do wystąpienia jaskry lub zaćmy.

Cortineff ophtalm. 0,1% - Interakcje

Fludrokortyzon osłabia działanie leków przeciwcukrzycowych. Spodziewane jest, że jednoczesne podawanie inhibitorów CYP3A, w tym preparatów zawierających kobicystat, zwiększy ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy unikać łączenia leków, chyba że korzyść przewyższa zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem glikokortykosteroidów; w takim przypadku pacjenta należy obserwować w celu wykrycia ogólnoustrojowych działań glikokortykosteroidów.

Cortineff ophtalm. 0,1% - Dawkowanie

Niewielką ilość maści wycisnąć bezpośrednio z tuby do worka spojówkowego 2-3 razy na dobę. Nie zaleca się stosowania dłużej niż 2 tyg.

Cortineff ophtalm. 0,1% - Uwagi

Lek nie ogranicza sprawności psychoruchowej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->