Znajdź lek

Depamide

Spis treści

Działanie

Walpromid wywiera działanie na ośrodkowy układ nerwowy, wykazuje umiarkowane działanie przeciwdrgawkowe. Podobnie jak działanie przeciwdrgawkowe leku, tak i jego działanie stabilizujące, regulujące nastrój związane są z aktywacją układu GABA-ergicznego w oun. Po doustnym podaniu maksymalne stężenie w surowicy osiągane jest średnio po 4 h. T0,5 jednego z głównych aktywnych metabolitów, kwasu walproinowego, wynosi 8-15 h. Lek bardzo dobrze przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego i do mózgu. Walpromid wydalany jest głównie z moczem, częściowo w postaci niezmienionej i częściowo w postaci kwasu walproinowego i innych metabolitów.

Wskazania

Leczenie zaburzeń dwubiegunowych w przypadku przeciwwskazania lub nietolerancji preparatów litu i karbamazepiny. Skuteczność preparatu nie została potwierdzona w leczeniu ostrych epizodów występujących podczas zaburzeń dwubiegunowych (epizody maniakalne i depresyjne).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na walpromid, jego metabolity lub którykolwiek ze składników preparatu. Ostre zapalenie wątroby. Przewlekłe zapalenie wątroby. Ciężkie zapalenie wątroby, zwłaszcza polekowe, przebyte przez pacjenta lub stwierdzone w wywiadzie rodzinnym. Porfiria wątrobowa. Jednoczesne stosowanie z meflochiną. Zwykle nie zaleca się jednoczesnego stosowania walpromidu z lamotryginą.