Hascofungin

Spis treści

Hascofungin - Skład

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

Hascofungin - Działanie

Lek przeciwgrzybiczny do stosowania miejscowego. Działa na drożdżaki: <i>Candida albicans</i>, <i>Pityrosporum orbiculare</i> (<i>Malassezia furfur</i>) i dermatofity: <i>Trichophyton rubrum</i> i <i><i>Trichophyton</i> mentagrophytes</i>, <i>Epidermophyton floccosum</i>, <i>Microsporum canis</i>. Działa także przeciwbakteryjnie na niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Badania przenikania wykazały, że po podaniu miejscowym 0,8-1,6% dawki znajduje się w <i>stratum corneum</i> po 1,5-6 h. Lek w 94-97% wiąże się z białkami osocza. Wchłonięta dawka jest prawie w całości wydalana z moczem, tylko 0,01% dawki pozostaje w moczu po 2 dniach stosowania leku na skórę.

Reklama

Hascofungin - Wskazania

Leczenie miejscowe wszystkich postaci grzybicy skóry: kandydozy skórnej wywołanej przez <i>Candida albicans; </i>grzybicy ciała, podudzi, pachwin, stóp wywołanej przez dermatofity <i>Trichophyton rubrum, <i>Trichophyton</i> mentagrophytes, Epidermophyton floccosum i Microsporum canis</i>; łupieżu pstrego (<i>pityriasis versicolor</i>) wywołanego przez <i>Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur</i>).

Hascofungin - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na cyklopiroks z olaminą lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie stosować na rany.

Hascofungin - Ostrzeżenia

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy przerwać leczenie. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować w okolicy oczu. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci.

Hascofungin - Ciąża

W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Należy zachować ostrożność podczas stosowania u kobiet karmiących piersią.

Hascofungin - Efekty uboczne

Rzadko: miejscowe reakcje nadwrażliwości, podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęki i świąd.

Hascofungin - Dawkowanie

Zewnętrznie. Krem lub płyn nanosi się 2 razy na dobę (rano i wieczorem) na zmienione chorobowo miejsca na skórze i wokół nich. Leczenie należy prowadzić do ustąpienia zmian chorobowych, zwykle przez 2-4 tyg. Jeśli zmiany nie ustąpią, po 4 tyg. leczenia należy zweryfikować diagnozę.

Hascofungin - Uwagi

Pharmindex
<-- popup -->