Znajdź lek

Hascofungin

Działanie

Lek przeciwgrzybiczny do stosowania miejscowego. Działa na drożdżaki: Candida albicans, Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur) i dermatofity: Trichophyton rubrumTrichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis. Działa także przeciwbakteryjnie na niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Badania przenikania wykazały, że po podaniu miejscowym 0,8-1,6% dawki znajduje się w stratum corneum po 1,5-6 h. Lek w 94-97% wiąże się z białkami osocza. Wchłonięta dawka jest prawie w całości wydalana z moczem, tylko 0,01% dawki pozostaje w moczu po 2 dniach stosowania leku na skórę.

Wskazania

Leczenie miejscowe wszystkich postaci grzybicy skóry: kandydozy skórnej wywołanej przez Candida albicans; grzybicy ciała, podudzi, pachwin, stóp wywołanej przez dermatofity Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum i Microsporum canis; łupieżu pstrego (pityriasis versicolor) wywołanego przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cyklopiroks z olaminą lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie stosować na rany.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy przerwać leczenie. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować w okolicy oczu. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Należy zachować ostrożność podczas stosowania u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Rzadko: miejscowe reakcje nadwrażliwości, podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęki i świąd.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Krem lub płyn nanosi się 2 razy na dobę (rano i wieczorem) na zmienione chorobowo miejsca na skórze i wokół nich. Leczenie należy prowadzić do ustąpienia zmian chorobowych, zwykle przez 2-4 tyg. Jeśli zmiany nie ustąpią, po 4 tyg. leczenia należy zweryfikować diagnozę.

Uwagi

Pharmindex