Hepa-Merz

Spis treści

Hepa-Merz - Skład

1 saszetka (5 g granulatu) zawiera 3 g L-asparaginianu L-ornityny. Preparat zawiera żółcień pomarańczową, sacharynę sodową, cyklaminian sodu, fruktozę.

Hepa-Merz - Działanie

L-asparaginian L-ornityny bierze udział w dwóch najważniejszych procesach detoksykacji amoniaku: syntezie mocznika i syntezie glutaminy. Glutamina jest substancją, w postaci której amoniak jest eliminowany z organizmu w formie nietoksycznej oraz jest aktywatorem cyklu mocznikowego. Po podaniu doustnym L-asparaginian L-ornityny jest wchłaniany i natychmiast ulega rozpadowi na ornitynę i kwas asparaginowy. T<sub>0,5</sub> w fazie eliminacji obydwu aminokwasów wynosi 0,3-0,4 h. Część kwasu asparaginowego jest wydalana w postaci niezmienionej z moczem.

Reklama

Hepa-Merz - Wskazania

Encefalopatia wątrobowa w przebiegu przewlekłych schorzeń wątroby, jak np. przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby.

Hepa-Merz - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niewydolność nerek znacznego stopnia (stężenie kreatyniny w surowicy powyżej 3 mg/100 ml). Zaburzenia metabolizmu aminokwasów biorących udział w cyklu mocznikowym, np.: na skutek defektu enzymatycznego. Nietolerancja fruktozy.

Hepa-Merz - Ostrzeżenia

Preparat zawiera żółcień pomarańczową, która może powodować reakcje alergiczne (łącznie z objawami astmy); alergia tego typu jest szczególnie powszechna u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy. U pacjentów z cukrzycą należy wziąć pod uwagę, że 1 saszetka zawiera 1,13 g fruktozy, co odpowiada 0,11 jednostki chlebowej. Długotrwałe stosowanie preparatu może powodować próchnicę zębów. Brak danych dotyczących stosowania leku u dzieci; przed ewentualnym zastosowaniem należy wykluczyć nietolerancję fruktozy.

Hepa-Merz - Ciąża

Należy unikać stosowania leku podczas ciąży. Jeśli zastosowanie leku uważa się za konieczne, należy rozważyć potencjalną korzyść w stosunku do ryzyka. Nie wiadomo, czy L-asparaginian L-ornityny przenika do mleka kobiecego - jeżeli zastosowanie leku w okresie karmienia piersią uważa się za konieczne, należy rozważyć potencjalną korzyść w stosunku do ryzyka.

Hepa-Merz - Efekty uboczne

Niezbyt często: nudności, wymioty, ból żołądka, wzdęcia, biegunka. Bardzo rzadko: ból kończyn. Wymienione działania niepożądane są zwykle przemijające i nie powodują konieczności odstawienia leku.

Hepa-Merz - Dawkowanie

Doustnie: 1-2 saszetki 1-3 razy na dobę. Zawartość saszetki rozpuścić w szklance wody. Przyjmować w czasie lub po posiłku.

Hepa-Merz - Uwagi

Zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona w wyniku choroby, w leczeniu której stosuje się lek.

Pharmindex
<-- popup -->