Znajdź lek

Ketokonazol

Spis treści

Działanie

Pochodna imidazolu, lek przeciwgrzybiczy. Hamuje biosyntezę ergosterolu, niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co powoduje zmiany jej przepuszczalności i prowadzi do obumarcia komórki. Działa na dermatofity (Microsporumspp., Trichophyton spp., Epidermophyton spp.), drożdżaki (Candida spp., Cryptococcus spp., Pityrosporum spp.) oraz grzyby dimorficzne (Coccidioides spp., Histoplasma spp., Paracoccidioides spp.). Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego; wchłanianie jest większe w środowisku kwaśnym i w obecności pokarmu. Wiązanie z białkami osocza wynosi 90-95%. Ketokonazol słabo przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego, śliny, moczu. Jest w znacznym stopniu metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie w postaci metabolitów z kałem. T0,5 we krwi wynosi 6-10 h.

Wskazania

Leczenie grzybic powierzchownych skóry, błon śluzowych, włosów i paznokci wywołanych przez dermatofity i drożdżaki (grzybice skóry, paznokci, zapalenie okołopaznokciowe, przewlekłe kandydozy błon śluzowych - jeśli leczenie miejscowe jest nieskuteczne, kandydoza przewodu pokarmowego oporna na inne leczenie, przewlekła nawracająca kandydoza pochwy - jeśli leczenie miejscowe jest nieskuteczne). Leczenie grzybic układowych (kandydoza, histoplazmoza, parakokcydioidomikoza, blastomikoza, kokcydioidomikoza). Zapobieganie zakażeniom grzybiczym u pacjentów ze zmniejszoną odpornością (w przebiegu chorób nowotworowych, AIDS, oparzeń, leczenia immunosupresyjnego).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketokonazol, inne pochodne imidazolu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ostra lub przewlekła choroba wątroby. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią oraz u dzieci poniżej 2 lat. Nie stosować u pacjentów leczonych jednocześnie astemizolem, terfenadyną, cizaprydem, triazolamem lub midazolamem.