ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Pevisone

Spis treści

Reklama

Pevisone - skład

1 g kremu zawiera 10 mg azotanu ekonazolu i 1,1 mg acetonidu triamcynolonu. Preparat zawiera butylohydroksyanizol, kwas benzoesowy.

Reklama

Pevisone - działanie

Preparat do stosowania miejscowego. Ekonazol - lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego, pochodna triazolu, o szerokim spektrum działania przeciwgrzybiczego. Działa na dermatofity drożdży i pleśnie, również na bakterie Gram-dodatnie. Ekonazol niszczy błony komórkowe, zwiększa przepuszczalność komórki grzybów, doprowadzając do zniszczenia wewnątrzkomórkowych błon cytoplazmatycznych. Acetonid triamcynolonu jest syntetycznym kortykosteroidem o umiarkowanie silnym działaniu przeciwzapalnym. Stosowany miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Po miejscowym podaniu na skórę, wchłanianie ekonazolu do krążenia ogólnoustrojowego jest bardzo małe. Pomimo, że większość zastosowanego leku pozostaje na powierzchni skóry, jego stężenia w warstwie rogowej naskórka i środkowej warstwie skóry przekraczają wartość potrzebną dla minimalnego zahamowania wzrostu dermatofitów. Mniej niż 1% podanej dawki wykryto w moczu i kale. Stopień przezskómego wchłaniania miejscowo stosowanych kortykosteroidów jest uzależniony od wielu czynników, jak podłoże, integralność bariery naskórka i stosowanie zamkniętych opatrunków. Miejscowo stosowane kortykosteroidy są wchłaniane przez zdrową, nieuszkodzoną skórę. W zapaleniu i (lub) innych procesach chorobowych ich wchłanianie do organizmu nasila się.

Reklama

Pevisone - wskazania

Leczenie dermatofitowych lub drożdżakowych (Candida spp.) zakażeń skóry z wyraźnymi objawami zapalnymi.

Reklama

Pevisone - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zakażenia bakteryjne (np. gruźlica) lub wirusowe skóry (np. ospa wietrzna, opryszczka). Odczyny poszczepienne.

Reklama

Pevisone - ostrzeżenia

Nie należy stosować preparatu do oczu, na powieki ani doustnie. Wielokrotne i (lub) długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów w okolicy oczu może powodować zaćmę, zwiększone ciśnienie śródgałkowe lub zwiększać ryzyko zaćmy. W przypadku wystąpienia znacznego podrażnienia lub reakcji nadwrażliwości leczenie należy przerwać. Kortykosteroidy stosowane na skórę mogą wchłaniać się w stopniu wystarczającym by wywołać skutki ogólnoustrojowe, w tym zahamowanie czynności nadnerczy. Wchłanianie ogólnoustrojowe może zwiększać się pod wpływem wielu czynników takich jak: zastosowanie na dużą powierzchnię skóry, uszkodzoną skórę, w opatrunkach okluzyjnych i wydłużony czas leczenia. Należy zachować ostrożność, gdy preparat stosuje się u dzieci w wieku powyżej 16 lat, a leczenie należy przerwać, gdy wystąpią objawy hamowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza lub zespół Cushinga. U dzieci łatwiej niż u dorosłych dochodzi hamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia zespołu Cushinga przy miejscowym stosowaniu kortykosteroidów, ze względu na większy stosunek powierzchni ciała do masy ciała. Podczas stosowania miejscowych kortykosteroidów występowały: atrofia skóry, rozstępy, trądzik różowaty, okołoustne zapalenie skóry, trądzik, rozszerzenie drobnych naczyń skórnych, plamica, nadmierne owłosienie i wolniejsze gojenie się ran. Miejscowo stosowane kortykosteroidy mogą zwiększać ryzyko nadkażeń skóry i infekcji oportunistycznych. Ze względu na zawartość butylohydroksyanizolu (E 320), lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych. Preparat zawiera 2 mg kwasu benzoesowego (E 210) w każdym gramie kremu, co odpowiada 30 mg kwasu benzoesowego w każdej tubie 15 g. Kwas benzoesowy może powodować miejscowe podrażnienie; może powodować nieimmunologiczną natychmiastową reakcję kontaktową, możliwe, że w wyniku działania cholinergicznego.

Reklama

Pevisone - ciąża

W I trymestrze ciąży preparat należy stosować wyłącznie, gdy jest to konieczne dla zdrowia pacjentki. Podczas II i III trymestru ciąży krem można stosować, gdy potencjalne korzyści przewyższają możliwe ryzyko dla płodu. Preparatu nie należy stosować w dużych dawkach, pod opatrunkiem okluzyjnym lub przez dłuższy czas u kobiet ciężarnych. Należy zachować ostrożność stosując lek u kobiet karmiących piersią (brak odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań miejscowego zastosowania preparatu). Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję, jednak ryzyko u ludzi jest nieznane.

Reklama

Pevisone - efekty uboczne

W badaniach klinicznych obserwowano: rumień (u ≥1% dzieci); uczucie pieczenia skóry, podrażnienie skóry (u ≥1% dorosłych). Po wprowadzeniu leku do obrotu występowały - często: rumień (u dzieci), uczucie pieczenia skóry, podrażnienie skóry; bardzo rzadko: nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, kontaktowe zapalenie skóry, atrofia skóry, świąd, złuszczanie skóry, rozstępy skóry, telangiektazje, rumień, ból w miejscu podania, obrzęk w miejscu podania.

Pevisone - interakcje

Ekonazol hamuje aktywność cytochromu CYP3A4/2C9. Pomimo ograniczonego całkowitego wpływu ekonazolu na organizm po zastosowaniu na skórę, mogą wystąpić interakcje mające znaczenie kliniczne i stwierdzano je podczas stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych. U pacjentów stosujących doustne leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna czy acenokumarol należy zachować ostrożność i monitorować działanie przeciwzakrzepowe. Dostosowanie dawkowania doustnych leków przeciwzakrzepowych może być konieczne podczas stosowania preparatu i po zakończeniu jego podawania.

Pevisone - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Krem należy wcierać w zakażone miejsca na skórze nie częściej niż 2 razy na dobę, najlepiej rano i wieczorem. Leczenie powinno trwać do ustąpienia objawów zapalenia, lecz nie dłużej niż 2 tygodnie. Po 2 tyg. leczenia można w razie potrzeby kontynuować leczenie preparatem zawierającym tylko ekonazol lub azotan ekonazolu. Lek nie powinien być stosowany pod opatrunkiem okluzyjnym lub na duże powierzchnie skóry. Nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku poniżej 16 lat, gdyż nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności leczenia w tej grupie wiekowej. Brak wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u osób w wieku podeszłym (powyżej 65 lat).

Pevisone - uwagi


Podobne leki
Clotrimazolum GSK
Clotrimazolum Medana
Daktarin
Mikonazol VP

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!