Tenasil

Reklama

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy z grupy alliloamin. Działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie i grzyby dimorficzne oraz grzybobójczo lub grzybostatycznie na drożdżaki. Hamuje biosyntezę ergosterolu przez komórki grzyba, prowadząc do niedoboru tego związku i kumulowania skwalenu, a w konsekwencji - do śmierci komórki. Podany miejscowo szybko przenika do warstwy rogowej naskórka oraz przez płytkę paznokciową, gdzie jego stężenia terapeutyczne utrzymują się długo po zakończeniu leczenia. Do krążenia przenika mniej niż 5% podanej dawki, przy czym około 75% dawki wchłoniętej przez skórę jest wydalane z moczem, głównie w postaci metabolitów.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity rodzaju Trichophyton (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum (np. grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej). Drożdżakowe zakażenia skóry wywołane przez rodzaj Candida (np. Candida albicans). Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (inaczej Malassezia furfur).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na terbinafinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat. Chronić oczy przed kontaktem z preparatem.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko podrażnienie i zaczerwienienie, pieczenie, suchość i świąd skóry. Objawów tych nie należy mylić z reakcjami alergicznymi (jak obrzęk, ból, wysypka w miejscu stosowania), które występują rzadko, lecz powodują konieczność przerwania leczenia.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Przed nałożeniem preparatu należy dokładnie oczyścić i osuszyć skórę. Cienką warstwę kremu nanosi się na skórę chorobowo zmienioną oraz jej okolicę i lekko wciera. U większości pacjentów poprawę obserwuje się po 7 dniach terapii. W grzybicy stóp, fałdów skórnych, skóry gładkiej i w drożdżakowym zapaleniu skóry krem nanosi się raz na dobę przez tydzień. W łupieżu pstrym krem stosuje się raz na dobę przez 2 tygodnie. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Jeżeli po 2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia nie stwierdza się poprawy, należy zweryfikować diagnozę.

Reklama

Uwagi

Pharmindex