Znajdź lek

UltrapirynaUltrapiryna to kwas acetylosalicylowy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Wskazaniem do stosowania preparatu jest niwelowanie bólu w czasie reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego zapalenia stawów czy zespołu Reitera. Ponadto hamuje przeziębienie oraz grypę. Poznaj skutki uboczne, przeciwwskazania, a także dawkowanie Ultrapiryny. 

 

Spis treści

Działanie

Kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. W małych dawkach hamuje agregację płytek krwi, zmniejszając możliwość powstawania wewnątrznaczyniowych zakrzepów i zatorów. Mechanizm działania polega na nieodwracalnym hamowaniu cyklooksygenazy płytek i przerwaniu produkcji tromboksanu A2. Większe dawki kwasu acetylosalicylowego 2-3 g/dobę działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, dawki 4- 6 g/dobę - przeciwzapalnie poprzez hamowanie cyklooksygenaz tkankowych i zmniejszenie produkcji prostaglandyn. Wchłania się z przewodu pokarmowego prawie całkowicie. W dużym stopniu wiąże się z albuminami. Ulega hydrolizie do salicylanu w przewodzie pokarmowym, wątrobie i krwi, a następnie metabolizowany jest w wątrobie do nieaktywnych pochodnych. Wydalany jest przez nerki w postaci kwasu salicylowego i sprzężonych metabolitów. Szybkość wydalania przez nerki zwiększa się wraz z alkalizacją moczu, osiągając najwyższe wartości przy pH ponad 7,5.

Wskazania

Przeziębienie, grypa, stany gorączkowe. Leczenie przewlekłe bólu i stanów zapalnych na przykład w reumatoidalnym zapaleniu stawów, młodzieńczym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowatym układowym, chorobie zwyrodnieniowej stawów, zespole Reitera i w zmianach okołostawowych. Łagodne i słabo nasilone bóle zębów, głowy, bóle menstruacyjne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Skazy krwotoczne. Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. III trymestr ciąży. Nie stosować u pacjentów z napadami astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołanymi podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie NLPZ. Nie stosować u dzieci i młodzieży <16 lat, chyba że lekarz zaleci inaczej, ze względu na zagrożenie wystąpieniem zespołu Reye'a, rzadkiej, ale ciężkiej choroby powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu. Nie stosować jednocześnie z metotreksatem w dawkach ≥15 mg na tydzień.