Dla Ciebie, na zdrowie!

Viru-POS

Spis treści

Reklama

Viru-POS - skład

1 g maści do oczu zawiera 30 mg acyklowiru.

Reklama

Viru-POS - działanie

Lek przeciwwirusowy, działający głównie na wirusy herpes simplex (HSV) typu 1 i 2 oraz na wirus varicella zoster (VZV). Toksyczne działanie leku na komórki ssaków jest niewielkie. Po wniknięciu do komórki zakażonej wirusem acyklowir jest fosforylowany do postaci czynnej - trifosforanu acyklowiru, który jest substratem dla wirusowej polimerazy DNA i jest przez nią wbudowywany w wirusowe DNA, co prowadzi do zakończenia syntezy łańcucha DNA wirusa i hamuje jego replikację. Acyklowir z maści do oczu przenika przez nabłonek rogówki i inne powierzchniowe struktury gałki ocznej i szybko osiąga stężenie lecznicze w cieczy wodnistej. Po miejscowym zastosowaniu maści nie wykrywa się acyklowiru we krwi dostępnymi metodami analitycznymi, natomiast wykrywa się nieistotne terapeutycznie stężenia w moczu.

Reklama

Viru-POS - wskazania

Leczenie opryszczkowego zapalenia rogówki.

Reklama

Viru-POS - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na acyklowir, walacyklowir lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Viru-POS - ostrzeżenia

Należy unikać stosowania soczewek kontaktowych w trakcie stosowania preparatu.

Reklama

Viru-POS - ciąża

Podawanie w ciąży rozważyć wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Po podaniu ogólnoustrojowym lek przenika do mleka matki. Jednak dawka otrzymywana przez karmione niemowlę po zastosowaniu preparatu u karmiącej matki prawdopodobnie nie jest istotna.

Reklama

Viru-POS - efekty uboczne

Bardzo często: powierzchowna, ogniskowa keratopatia (nie musi wymagać przedwczesnego przerwania terapii i goi się bez widocznych szkodliwych następstw). Często: przemijające, lekkie pieczenie oka bezpośrednio po podaniu, zapalenie spojówek. Rzadko: zapalenie brzegów powiek. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości z obrzękiem naczynioruchowym, pokrzywka.

Viru-POS - dawkowanie

Do worka spojówkowego wprowadza się ok. 10 mm maści 5 razy na dobę, w odstępach ok. 4 h z przerwą nocną. Leczenie kontynuować co najmniej przez 3 dni po wygojeniu zmian.

Viru-POS - uwagi

Maść przejściowo pogarsza ostrość widzenia, co należy uwzględnić prowadząc pojazdy, obsługując urządzenia mechaniczne lub posługując się niebezpiecznymi narzędziami.


Podobne leki
Zovirax
Virgan

Reklama

Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!