Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Zaditen

Spis treści

Reklama

Zaditen - skład

1 ml kropli do oczu zawiera 0,25 mg ketotifenu w postaci wodorofumaranu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Zaditen - działanie

Lek przeciwalergiczny, antagonista receptora histaminowego H1, w postaci preparatu okulistycznego. Hamuje uwalnianie mediatorów (m.in. histaminy, leukotrienów, prostaglandyn oraz PAF) z komórek związanych bezpośrednio z reakcjami alergicznymi typu I (komórki tuczne, granulocyty kwasochłonne, zasadochłonne i obojętnochłonne). Zmniejsza chemotaksję, aktywację i degranulację granulocytów kwasochłonnych. Ketotifen podany do worka spojówkowego praktycznie nie przenika do krwiobiegu.

Reklama

Zaditen - wskazania

Leczenie objawowe sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.

Reklama

Zaditen - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Zaditen - ostrzeżenia

Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu oraz może odkładać się w miękkich soczewkach kontaktowych (i powodować ich zabarwienie) - przed zastosowaniem leku należy zdjąć soczewki; ponownie można je założyć nie wcześniej niż po 15 min od podania leku.

Reklama

Zaditen - ciąża

Brak odpowiednich badań dotyczących stosowania preparatu w okresie ciąży. Stężenia ogólnoustrojowe leku po podaniu do worka spojówkowego są dużo mniejsze niż po podaniu doustnym. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania preparatu kobietom w ciąży. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią.

Reklama

Zaditen - efekty uboczne

Często: podrażnienie oka, ból oka, punktowate zapalenie rogówki, punktowate ubytki nabłonka rogówki. Niezbyt często: zaburzenia widzenia (w trakcie podawania leku), suche oko, zaburzenia funkcji powiek, zapalenie spojówek, światłowstręt, wylewy podspojówkowe, ból głowy, senność, suchość w ustach, wysypka, egzema, pokrzywka, nadwrażliwość. Po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano następujące działania niepożądane (częstość nieznana): reakcje nadwrażliwości, w tym miejscowe reakcje alergiczne (najczęściej kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk w obrębie gałki ocznej, obrzęk i świąd powiek), ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, w tym obrzęk twarzy (w niektórych przypadkach połączony z kontaktowym zapaleniem skóry) oraz zaostrzenie występujących wcześniej stanów alergicznych, takich jak astma i egzema.

Zaditen - interakcje

Stosowany doustnie ketotifen może nasilać działanie leków hamujących czynność OUN, leków przeciwhistaminowych oraz alkoholu - nie obserwowano takiego działania po podaniu ketotifenu w postaci kropli do oczu, nie można go jednak wykluczyć.

Zaditen - dawkowanie

Dorośli, osoby w podeszłym wieku oraz dzieci >3 lat: 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności u dzieci <3 lat. Sposób podania. Zaleca się delikatne zamknięcie powieki i uciśnięcie przewodu nosowo-łzowego po wkropleniu, aby ograniczyć wchłanianie leku do krwiobiegu. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 5-minutowej przerwy.

Zaditen - uwagi

Pacjenci, u których po podaniu preparatu wystąpią zaburzenia widzenia lub senność nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.


Podobne leki
Claritine
Flonidan
Ketotifen WZF
Loratadyna Galena

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!