Czy przez stres wypadają włosy?

Często się mówi, że od stresu wypadają włosy. „Nie przejmuj się, bo wyłysiejesz” - brzmią żartobliwe slogany. Ile jest w tym prawdy?

Jedno jest pewne: do chwili obecnej nie istnieją żadne badania potwierdzające, że od stresu wypadają włosy. I takie badania w najbliższej przyszłości, a najprawdopodobniej także później, nie powstaną. Dlaczego? Żeby przeprowadzić badanie naukowe, niezbędne jest zbudowanie odpowiedniej grupy docelowej, reprezentatywnej, wybranej spośród populacji. Tymczasem nie jest możliwe wykazanie, że u osób z wypadającymi włosami, bezpośrednią lub pośrednią przyczyną utraty włosów jest stres.

Nie można bowiem nigdy całkowicie wyeliminować pozostałych, współistniejących czynników o dużym znaczeniu, takich jak przyjmowanie leków, dieta, narażenie na wpływy środowiska zewnętrznego. Niemniej jednak istnieją teoretyczne poglądy na temat wypadania włosów u ludzi zestresowanych.

Stres powoduje wydzielanie hormonów rdzenia i kory nadnerczy, takich jak adrenalina i kortyzol. Te substancje kurczą naczynia krwionośne zaopatrujące cebulki włosów w substancje odżywcze, takie jak witaminy, białka i minerały. Sprzyja to powstawaniu miejscowych, około naczyniowych stanów zapalnych. W efekcie włosy stają się kruche, łamliwe i łatwiej wypadają.

Stres powoduje także, że w mieszkach włosowych wydzielane są cytokiny prozapalne, takie jak interleukina-6, interleukina-1 czy czynnik martwicy nowotworów-alfa. Zwiększeniu ulega przepuszczalność naczyń, pojawia się przesięk i dodatkowa utrata składników mineralnych z komórek. Wszystko to z jednej strony przyspiesza utratę włosów, a z drugiej – utrudnia ich prawidłowy wzrost.

Jak możemy sobie pomóc? Mimo że nie uda się nam całkowicie wyeliminować stresu z naszego życia, możemy podjąć działania zmierzające do ograniczenia niekorzystnego wpływu stresu na stan naszych włosów. I tutaj przychodzą nam z pomocą kosmetyki naturalne do włosów, zawierające substancje odżywcze i wzmacniające, takie jak proteiny pszeniczne, proteiny z zielonego jabłka i owsa, krzem, miedź, cynk, mangan, biotynę, kwas foliowy i witaminy z grupy B.

Do takich kosmetyków należą szampony proteinowe, odżywki do włosów z leczniczymi hydrosolami i niektóre maski do włosów. Podsumowując, mimo że nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających wpływ stresu na wypadanie włosów, istnieją uzasadnione przesłanki wskazujące na możliwy udział stresu w procesie niszczenia włosów. Niektóre kosmetyki naturalne, np. Bioneti, mogą pomóc zmniejszyć szkodliwy wpływ stresu na nasze włosy.

Więcej z kateogrii:
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież . Sprawdź, jak pozbyć się łupieżu
Przeczytaj artykuł
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Domowe sposoby na łupież . Sprawdź, jak pozbyć się łupieżu
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Łupież pstry – leczenie, objawy. Czy jest zaraźliwy?
Maseczka z jajka na włosy - jak ją stosować? Właściwości

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama