Dla Ciebie, na zdrowie!

Czy przez stres wypadają włosy?

Często się mówi, że od stresu wypadają włosy. „Nie przejmuj się, bo wyłysiejesz” - brzmią żartobliwe slogany. Ile jest w tym prawdy?

Jedno jest pewne: do chwili obecnej nie istnieją żadne badania potwierdzające, że od stresu wypadają włosy. I takie badania w najbliższej przyszłości, a najprawdopodobniej także później, nie powstaną. Dlaczego? Żeby przeprowadzić badanie naukowe, niezbędne jest zbudowanie odpowiedniej grupy docelowej, reprezentatywnej, wybranej spośród populacji. Tymczasem nie jest możliwe wykazanie, że u osób z wypadającymi włosami, bezpośrednią lub pośrednią przyczyną utraty włosów jest stres.

Nie można bowiem nigdy całkowicie wyeliminować pozostałych, współistniejących czynników o dużym znaczeniu, takich jak przyjmowanie leków, dieta, narażenie na wpływy środowiska zewnętrznego. Niemniej jednak istnieją teoretyczne poglądy na temat wypadania włosów u ludzi zestresowanych.

Stres powoduje wydzielanie hormonów rdzenia i kory nadnerczy, takich jak adrenalina i kortyzol. Te substancje kurczą naczynia krwionośne zaopatrujące cebulki włosów w substancje odżywcze, takie jak witaminy, białka i minerały. Sprzyja to powstawaniu miejscowych, około naczyniowych stanów zapalnych. W efekcie włosy stają się kruche, łamliwe i łatwiej wypadają.

Stres powoduje także, że w mieszkach włosowych wydzielane są cytokiny prozapalne, takie jak interleukina-6, interleukina-1 czy czynnik martwicy nowotworów-alfa. Zwiększeniu ulega przepuszczalność naczyń, pojawia się przesięk i dodatkowa utrata składników mineralnych z komórek. Wszystko to z jednej strony przyspiesza utratę włosów, a z drugiej – utrudnia ich prawidłowy wzrost.

Jak możemy sobie pomóc? Mimo że nie uda się nam całkowicie wyeliminować stresu z naszego życia, możemy podjąć działania zmierzające do ograniczenia niekorzystnego wpływu stresu na stan naszych włosów. I tutaj przychodzą nam z pomocą kosmetyki naturalne do włosów, zawierające substancje odżywcze i wzmacniające, takie jak proteiny pszeniczne, proteiny z zielonego jabłka i owsa, krzem, miedź, cynk, mangan, biotynę, kwas foliowy i witaminy z grupy B.

Do takich kosmetyków należą szampony proteinowe, odżywki do włosów z leczniczymi hydrosolami i niektóre maski do włosów. Podsumowując, mimo że nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających wpływ stresu na wypadanie włosów, istnieją uzasadnione przesłanki wskazujące na możliwy udział stresu w procesie niszczenia włosów. Niektóre kosmetyki naturalne, np. Bioneti, mogą pomóc zmniejszyć szkodliwy wpływ stresu na nasze włosy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Stres
10 przykazań na bezstresowe życie w pracy
Trądzik ze stresu - czy może wystąpić i jak mu zapobiegać? Leczenie
Mobbing w pracy – co to jest. Przykłady i zapobieganie
Podobne artykuły
Kobieta wymiotująca z powodu dużego stresu
Wymioty ze stresu - co robić przy nudnościach i mdłościach?
Przewlekły stres
Przewlekły stres - objawy, test i leczenie. Jakie są skutki długotrwałego stresu?
Kobieta odczuwająca skutki stresu oksydacyjnego
Stres oksydacyjny - co to jest i jak mu zapobiegać? Przyczyny, objawy i leczenie
Kobieta w pracy z dużą dawką stresu
Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Objawy i skutki stresu
Czy przez stres wypadają włosy?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!