Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Czy przez stres wypadają włosy?

Często się mówi, że od stresu wypadają włosy. „Nie przejmuj się, bo wyłysiejesz” - brzmią żartobliwe slogany. Ile jest w tym prawdy?

Jedno jest pewne: do chwili obecnej nie istnieją żadne badania potwierdzające, że od stresu wypadają włosy. I takie badania w najbliższej przyszłości, a najprawdopodobniej także później, nie powstaną. Dlaczego? Żeby przeprowadzić badanie naukowe, niezbędne jest zbudowanie odpowiedniej grupy docelowej, reprezentatywnej, wybranej spośród populacji. Tymczasem nie jest możliwe wykazanie, że u osób z wypadającymi włosami, bezpośrednią lub pośrednią przyczyną utraty włosów jest stres.

Nie można bowiem nigdy całkowicie wyeliminować pozostałych, współistniejących czynników o dużym znaczeniu, takich jak przyjmowanie leków, dieta, narażenie na wpływy środowiska zewnętrznego. Niemniej jednak istnieją teoretyczne poglądy na temat wypadania włosów u ludzi zestresowanych.

Stres powoduje wydzielanie hormonów rdzenia i kory nadnerczy, takich jak adrenalina i kortyzol. Te substancje kurczą naczynia krwionośne zaopatrujące cebulki włosów w substancje odżywcze, takie jak witaminy, białka i minerały. Sprzyja to powstawaniu miejscowych, około naczyniowych stanów zapalnych. W efekcie włosy stają się kruche, łamliwe i łatwiej wypadają.

Stres powoduje także, że w mieszkach włosowych wydzielane są cytokiny prozapalne, takie jak interleukina-6, interleukina-1 czy czynnik martwicy nowotworów-alfa. Zwiększeniu ulega przepuszczalność naczyń, pojawia się przesięk i dodatkowa utrata składników mineralnych z komórek. Wszystko to z jednej strony przyspiesza utratę włosów, a z drugiej – utrudnia ich prawidłowy wzrost.

Jak możemy sobie pomóc? Mimo że nie uda się nam całkowicie wyeliminować stresu z naszego życia, możemy podjąć działania zmierzające do ograniczenia niekorzystnego wpływu stresu na stan naszych włosów. I tutaj przychodzą nam z pomocą kosmetyki naturalne do włosów, zawierające substancje odżywcze i wzmacniające, takie jak proteiny pszeniczne, proteiny z zielonego jabłka i owsa, krzem, miedź, cynk, mangan, biotynę, kwas foliowy i witaminy z grupy B.

Do takich kosmetyków należą szampony proteinowe, odżywki do włosów z leczniczymi hydrosolami i niektóre maski do włosów. Podsumowując, mimo że nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających wpływ stresu na wypadanie włosów, istnieją uzasadnione przesłanki wskazujące na możliwy udział stresu w procesie niszczenia włosów. Niektóre kosmetyki naturalne, np. Bioneti, mogą pomóc zmniejszyć szkodliwy wpływ stresu na nasze włosy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Stres
Ból brzucha ze stresu - jak się go pozbyć i gdzie boli? Poznaj sprawdzone metody
Mężczyzna z bólem brzucha powstałym z wyniku stresu
Trądzik ze stresu - czy może wystąpić i jak mu zapobiegać? Leczenie
Stres - jakie choroby powoduje i jak sobie z nim radzić?
Zestresowany mężczyzna w pracy
Podobne artykuły
Kobieta z bólem głowy powstałym wskutek napięcia nerwowego
Napięcie nerwowe. Co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?
Przewlekły stres
Przewlekły stres - objawy, test i leczenie. Jakie są skutki długotrwałego stresu?
Kobieta odczuwająca skutki stresu oksydacyjnego
Stres oksydacyjny - co to jest i jak mu zapobiegać? Przyczyny, objawy i leczenie
Kobieta z bólem głowy spowodowanym silnym stresem
Ból głowy ze stresu - w którym miejscu i jak się objawia?
Kobieta w pracy z dużą dawką stresu
Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Objawy i skutki stresu

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!