ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Groźna otyłość brzuszna. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Zimowa oponka, mięsień piwny, termofor, bojler czy po prostu brzuszek. Nowych określeń na tkankę tłuszczową zgromadzoną na brzuchu przybywa prawie tak szybko, jak ona sama gromadzi się wokół naszych talii. Otyłości brzusznej nie należy jednak lekceważyć - może ona poważnie zagrażać zdrowiu.
Spis treści

U każdego z nas tendencja do odkładania się tłuszczu w określonych partiach ciała jest uwarunkowana indywidualnie. U niektórych rozkłada się on równomiernie lub zbiera głównie na udach i biodrach, u innych natomiast zwiększa swoją objętość właśnie na brzuchu. To najniebezpieczniejszy rodzaj tycia, bo zwiększa ryzyko chorób naczyniowo-sercowych i cukrzycy typu 2.

Reklama

Jak to się dzieje?

Tkanka tłuszczowa to nie tylko niepożądany przez nas magazyn energii. Bierze ona udział w regulacji różnych procesów metabolicznych i immunologicznych w organizmie, wydzielając wiele enzymów i hormonów. Zatem bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Tłuszcz w okolicy pasa - gdy jest go w nadmiarze - znajduje się nie tylko pod skórą, ale i wewnątrz jamy brzusznej (to tzw. tłuszcz trzewny). Jest dobrze ukrwiony, więc wytwarzane przez niego substancje - niczym z nazbyt aktywnego gruczołu dokrewnego - z łatwością przenikają do krwiobiegu.

Obok wspomnianych już enzymów (np. leptyny sprzyjającej powstawaniu zakrzepów) i hormonów, to także substancje wywołujące stany zapalne oraz wolne kwasy tłuszczowe, pobudzające trzustkę do wzmożonej produkcji insuliny. Nadmiar insuliny może prowadzić do insulinooporności i w efekcie zespołu metabolicznego.

Otyłość brzuszna i cukrzyca typu 2 mają więc ze sobą bezpośredni związek. Mało tego - podwyższone ciśnienie oraz za wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu towarzyszące zespołowi metabolicznemu zwiększają ryzyko miażdżycy i zawału.

Reklama

Tłuszcz a oddychanie

Zbyt wiele tkanki tłuszczowej na brzuchu wywołuje też takie prozaiczne problemy, jak utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas siedzenia. Nie jest to jednak błaha sprawa. Tłuszcz ogranicza swobodę ruchu przepony, co sprzyja przepuklinie rozworu przełykowego.

Oponka na brzuchu powstaje nie tylko dlatego, że lubimy napić się piwa. To często problem osób wykonujących pracę siedzącą, np. kierowców. Dlatego tak ważne jest, żeby o odpowiedni obwód w pasie dbać przynajmniej w inny sposób - regularnie ćwicząc i zdrowo jedząc.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Otyłość i nadwaga
Jak zapobiegać otyłości? Profilaktyka nadwagi i otyłości
Kobieta z nadwagą
Groźna otyłość brzuszna. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Leki na otyłość - co pomaga na odchudzanie?
Podobne artykuły
7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość
Dziecko z nadmiernymi kilogramami
Otyłość u dzieci - przyczyny i sposoby na dziecięcą nadwagę
Mózg kontrolujący uczucie sytości po jedzeniu
Leptyna - jakie są normy hormon sytości?
Operacja bariatryczna - cena i dieta
Operacja bariatryczna ratuje zdrowie i życie. Ile można schudnąć?
Otyły mężczyzna mierzony przez dietetyka
Otyłość prosta - przyczyny i sposoby leczenia nadwagi

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!