Leki na otyłość - co pomaga na odchudzanie?

Otyłość jest prawdziwą plagą XXI wieku. W Polsce choruje na nią 1 na 5 osób, a leczenie otyłości i jej powikłań pochłania w naszym kraju ponad 20% budżetu przeznaczonego na ochronę zdrowia. Na czym polega farmakologiczne leczenie otyłości i dla kogo jest przeznaczone? Dowiedz się, jakie leki może zapisać Ci lekarz.

Spis treści

Powszechność zjawiska nie oznacza jednak, że otyłość należy akceptować. Ta przewlekła choroba miewa poważne konsekwencje:

  • pogorszenie się jakości życia,
  • niepełnosprawność,
  • zwiększone ryzyko zapadnięcia na choroby takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze
  • podwyższone ryzyko przedwczesnego zgonu.

Kiedy – prócz leczenia dietetycznego, pracy z fizjoterapeutą i modyfikacji stylu życia – należy włączyć do leczenia otyłości leki?

Leki stosuje się u pacjentów z BMI >27 kg/m2 oraz jedną lub więcej chorobą towarzyszącą związaną z otyłością (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, obturacyjny bezdech senny) oraz gdy metody niefarmakologicznie nie przyniosły wystarczającej redukcji masy ciała.

W czasie prowadzenia farmakoterapii należy cały czas prowadzić całościowe leczenie niefarmakologiczne. Leki nie są stosowane w zastępstwie diety i ćwiczeń fizycznych. Są do nich jedynie dodatkiem.

Leki na otyłość

Leki stosowane w leczeniu otyłości to:

  • Sibutramina – poprzez wpływ na wychwyt neuromediatorów, powoduje redukcję uczucia głodu i szybsze pojawianie się uczucia sytości. Stosowana przez rok zmniejsza masę ciała o około 5 kg. Działania niepożądane uwzględniają skoki ciśnienia tętniczego krwi, suchość w jamie ustnej, zatwardzenia, bezsenność, bóle głowy i przyspieszone bicie serca.
  • Orlistat – hamuje trawienie i wchłanianie tłuszczów. Zwiększa ich wydalanie z kałem. Stosowany przez rok zmniejsza masę ciała o około 3 kg. Może powodować takie efekty uboczne jak wzdęcia, bóle brzucha, parcie na stolec, oddawanie częstych i luźnych stolców. Efekty uboczne można minimalizować poprzez zmniejszenie ilości tłuszczu w diecie.

Odchudzanie pod kontrolą lekarza

Podczas przyjmowania leków należy być pod stałą opieką lekarską. Wszelkie efekty uboczne należy od razu zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Leki te nie muszą być skuteczne u każdego chorego. Należy pamiętać, że ich efekt (jeśli w ogóle) będzie widoczny wyłącznie w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami fizycznymi.

Trzeba pamiętać także, że w trakcie całego procesu leczniczego występują nie tylko spadki, ale i wzrosty masy ciała. Nie jest to dla chorego łatwe do zaakceptowania, ale walka z otyłością jest procesem długotrwałym, wymagającym wytrwałości. Jak już wspomniano, najlepszą metodą jest stawianie sobie konkretnych celów i dążenie do nich małymi krokami.

Warto powtórzyć to jeszcze raz – kluczem do walki z otyłością jest właściwa dieta, regularnie podejmowane ćwiczenie fizyczne i wola pozbycia się „dodatkowych kilogramów”!

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Pytanie: Czego najbardziej oczekujesz, jak rozpoczynasz dietę?

  Szybkich efektów w postaci dużej liczby zgubionych kilogramów

  Lepszego samopoczucia, poprawy kondycji

  Zmniejszenia masy tłuszczowej, zwiększenia mięśniowej

  Zmniejszenia objętości w obwodach

  Polepszenia stanu zdrowia (wyników badań)

  Obniżenia wieku metabolicznego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij