Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Jak walczyć z wadami wymowy u dziecka?

Walka taka powinna się zacząć w gabinecie logopedy, ale nigdy nie może się tam kończyć. Specjalista diagnozuje przyczyny problemu i proponuje odpowiednie ćwiczenia, ale nauka poprawnej wymowy to codzienna praca w domu, do której musimy zmobilizować i siebie, i swoje dziecko.
Jak walczyć z wadami wymowy u dziecka?
Spis treści

Liczba dzieci, u których stwierdza się wadliwą wymowę, nie jest mała. Wpływ na to mają zarówno czynniki zewnętrzne - głównie środowisko w którym dziecko przebywa i naśladuje złe wzorce, jak i wewnętrzne - wady w budowie anatomicznej aparatu artykulacyjnego czy upośledzenie słuchu.

Jednak bez względu na przyczyny z wadą wymowy u dziecka trzeba walczyć, bo z takimi zaburzeniami narażone jest na brak akceptacji przez swoją klasę i generalnie rówieśników. Zła wymowa negatywnie wpływa na rozwój emocjonalny i kształtowanie się osobowości dziecka, a w przyszłości może bardzo utrudnić życie już dorosłemu człowiekowi.

Reklama

Ćwiczenia logopedyczne

Po rozpoznaniu rodzaju wady i dobraniu odpowiedniego zestawu ćwiczeń można zacząć terapię. Jednak ćwiczenia w gabinecie z logopedą to za mało, aby pobudzić u dziecka prawidłowy rozwój mowy. Konieczne jest regularne utrwalanie wyników pracy nad wymową. O czym należy pamiętać wykonując ćwiczenia logopedyczne w domu:

- ważna jest stała pora wykonywanych ćwiczeń. Najlepiej aby były one częścią codziennego rytuału;

- lepiej ćwiczyć kilka razy dziennie krócej niż raz a długo;

- pracując z młodszymi dziećmi należy unikać określenia "ćwiczenia logopedyczne". Lepiej nazwać je "zabawą" lub "gimnastyką buzi i języka";

- trzeba łączyć zabawę z nauką. Dziecko może powtarzać trudne słowa, kiedy zajmuje się zabawkami lub rysuje;

- należy wykorzystywać do ćwiczeń każdą "naturalną" sytuację, np. w sklepie można powtarzać nazwy produktów spożywczych, a w parku drzew i roślin zawierające ćwiczoną głoskę;

- ćwicz razem z dzieckiem. Należy pozbyć się niepotrzebnego wstydu, np. przed robieniem dziwnych min przed lustrem. Ćwiczenia takie mogą się stać okazją do wspólnej dobrej zabawy;

- konieczne jest chwalenie i nagradzanie dziecka, aby wiedziało, że jego wysiłek nie idzie na marne;

- regularnie konsultuj sposób prowadzenia ćwiczeń i postępy dziecka z logopedą prowadzącym terapię.

Ćwiczenia logopedyczne wymagają systematyczności, regularności i wytrwałości. Czasem muszą minąć długie tygodnie, zanim pojawią się pierwsze efekty. Dlatego tak ważna jest motywacja, która musi dotyczyć zarówno rodziców, jak i dziecka. Ćwicząc z dzieckiem nigdy nie trać sprzed oczu celu, jakim jest umożliwienie mu normalnego i bezstresowego funkcjonowania społecznego. Dziecku również należy uświadamiać, jakie korzyści przyniesie mu wykonywanie ćwiczeń, wyjaśniając mu to oczywiście w sposób odpowiedni dla jego wieku i rozwoju umysłowego.

Beata Borys

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko nie chce jeść
Czym karmić niejadka? Przepisy na śniadania, obiady i kolacje
Dziecko siedzi na nocniku
Jak skutecznie i szybko odpieluchować dziecko?
Raczkujące dziecko
Kiedy dziecko raczkuje?
Jak walczyć z wadami wymowy u dziecka?

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!