Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

ADHD u dorosłych, czyli jak trudności mogą być zaletami? Sposoby na zarządzanie zaburzeniami uwagi

ADHD to zaburzenie, które u dorosłych rozpoznawane jest od niedawna. Wcześniej przypisywane było wyłącznie dzieciom i sądzono, że wyrasta się z niego z wiekiem. Niestety, ponad połowa pacjentów, u których zdiagnozowano ADHD w dzieciństwie, boryka się z jego objawami również w życiu dorosłym. Jakie to objawy i jak żyć na co dzień z nadpobudliwością?
Dorosła kobieta z ADHD siedzi przy biurku i łapie się za głowę
Źródło: 123RF
W skrócie
  • ADHD jeszcze do niedawna rozpoznawane było wyłącznie u dzieci. Dziś wiadomo, że ponad połowa pacjentów nie wyrasta wcale z jego objawów.
  • Zaburzenie u dorosłych może mieć różne postacie. Nieco inaczej wygląda ono u mężczyzn, a inaczej u kobiet, u których symptomy częściej bywają maskowane.
  • Leczenie ADHD opiera się na psychoterapii i farmakologii. Najlepsze efekty osiąga się, gdy są one prowadzone jednocześnie, zgodnie z zaleceniami specjalistów.
Spis treści

Ilu dorosłych ma ADHD i jakie są tego przyczyny?

ADHD (z ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to zaburzenie nazywane już niekiedy plagą XXI wieku, ze względu na ilość diagnozowanych w ostatnich latach przypadków. Jeszcze do niedawna było ono rozpoznawane wyłącznie u dzieci i traktowane jako przypadłość wieku dziecięcego, z której wyrasta się z czasem. Współcześnie wiadomo, że niestety zaburzenie dotyczy również osób dorosłych, a w ponad połowie przypadków pacjenci, u których zdiagnozowano je w dzieciństwie, borykają się z objawami również w dorosłości.

W krajach, gdzie uznaje się Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 opracowaną przez WHO, szacuje się, że ADHD występuje u 4-5% dzieci oraz u 2% osób dorosłych (za: R. Gaidamowicz i wsp.). Oznacza to, że jedna na pięćdziesiąt dorosłych osób zmaga się z objawami nadpobudliwości psychoruchowej. W ICD-10 dolegliwość nazwana jest „Hiperkinetycznym zaburzeniem zachowania” i oznaczona symbolem F90.1. W nowszej wersji Klasyfikacji, czyli ICD-11, występuje natomiast pod numerem 6A05.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ostatnim czasie diagnozuje się coraz więcej przypadków ADHD u dorosłych. Przyczyną może być współczesny tryb życia, ilość bodźców i przetwarzanych dzień po dniu przez mózg informacji. Z drugiej strony można podejrzewać, że ma na to wpływ szybki rozwój medycyny i udoskonalanie metod diagnostycznych.

Sceptycznie podchodzący do tematu specjaliści uważają, że przypadków tych jest zbyt wiele, a w niektórych sytuacjach diagnoza jest „naciągana”, a mózg niepotrzebnie stymulowany lekami na zaburzenia koncentracji i uwagi. Są nawet tacy, który twierdzą, że ADHD - czy to u dorosłych czy u dzieci - nie istnieje, ponieważ dotąd nie odkryto czynnika morfologicznego odpowiedzialnego za jego występowanie.

Jednocześnie można spotkać opinie biegunowo różne, mówiące, że nieleczone ADHD u dorosłego prowadzi do poważnych konsekwencji na płaszczyźnie zdrowia psychicznego, a odpowiednie leczenie pozwala na przywrócenie osobom z zaburzeniem szansy na normalne funkcjonowanie.

Reklama

Jak wygląda ADHD u dorosłych? Objawy i ich rodzaje

Istnieją trzy rodzaje ADHD, diagnozowane i u dorosłych pacjentów i u dzieci:

  • z przewagą nadpobudliwości ruchowej,
  • z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi,
  • mieszane.

U dorosłych cechy ADHD z przewagą nadruchliwości objawiają się przede wszystkim:

  • częstą potrzebą poruszania rękami i nogami,
  • trudnościami z „usiedzeniem” w jednym miejscu,
  • potrzebą częstej aktywności fizycznej.

Głównie symptomy deficytów uwagi to z kolei:

  • niezdolność do skupienia uwagi przez dłuższy czas,
  • trudność ze skupieniem w mniej sprzyjającym środowisku (np. hałasie),
  • trudność w działaniu wg czyjejś instrukcji,
  • częste niekończenie rozpoczętych zadań,
  • zapominanie o różnych sprawach - bardziej i mniej ważnych,
  • częste gubienie rzeczy.

Typ mieszany ADHD u dorosłych objawia się występowaniem zarówno deficytów koncentracji, jak i nadpobudliwości ruchowej. Osoby z zaburzeniem bywają postrzegane jako roztargnione, zapominalskie i niepotrafiące usiedzieć w miejscu. Warto pamiętać, że ze względu na różne typy osobowości, cech charakteru, temperamentu itd. wymienione objawy mogą występować z różnym nasileniem i w różnych konfiguracjach.

Choć zwykle objawy ADHD u dorosłego utrudniają codzienne funkcjonowanie, niektóre z nich traktowane bywają przez same osoby z zaburzeniem jako ich zalety. Osoby nadpobudliwe często wykazują większą chęć do aktywności fizycznej. Niekiedy są też bardziej kreatywne, spontaniczne, empatyczne, mają więcej energii i potrafią… lepiej się skoncentrować. Tak, to nie pomyłka. Nawet osoby borykające się z deficytem uwagi umieją zaangażować się w 110%, kiedy jakiś temat naprawdę je zainteresuje. To charakterystyczna cecha dla osób z ADHD, że na jednej rzeczy nie skupiają się wcale, a na innej - lepiej niż osoby bez zaburzenia.

ADHD u dorosłych - podobnie jak u dzieci - może też objawiać się problemami ze snem. Nadpobudliwość wpływa negatywnie na jakość snu, a także jego efektywność i właściwości regeneracyjne, co dotyczy wszystkich typów zaburzenia. Ani nadmierna ruchliwość, ani chaos myśli nie sprzyjają wypoczynkowi, utrudniając zapadanie w sen i zwiększając ilość wybudzeń w nocy.

ADHD u dorosłych kobiet i mężczyzn

Jeśli chodzi o ADHD u dzieci, u chłopców jest ono diagnozowane 4-5 razy częściej niż u dziewcząt, jednak wśród pacjentów dorosłych statystyki te są znacznie bardziej wyrównane. W pewnym stopniu wiąże się to z tym, że u dziewczynek zaburzenie często rozpoznawane jest później. Podejrzewa się, że lepiej maskują one objawy nadpobudliwości ze względu na ogólny wizerunek i oczekiwania społeczne, co ma miejsce również wśród dorosłych

Objawy ADHD u dorosłych kobiet także bywają bardziej tłumione. Kobiety z reguły są mniej impulsywne i cechują się większym opanowaniem, zarówno psychicznym, jak i ruchowym.

ADHD u dorosłych kobiet częściej nosi znamiona deficytów uwagi, aniżeli nadpobudliwości ruchowej, tymczasem u mężczyzn wszystkie typy zaburzenia występują z bardziej wyrównaną częstotliwością.

Diagnoza ADHD u dorosłych

Gdzie i jak zdiagnozować ADHD u dorosłego człowieka? Zaobserwowanych symptomów zaburzenia nie powinno się lekceważyć. Brak odpowiedniego postępowania może prowadzić do pogłębienia objawów, a w konsekwencji - do poważniejszych konsekwencji natury psychicznej.

Kto diagnozuje ADHD u dorosłych? Warto zawsze zacząć działanie od wizyty u psychologa. Ten na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem wstępnie rozpoznaje problem. Wywiad dotyczy z reguły pojawiających się objawów, przebytych i obecnych chorób, typów zachowań w najbliższej rodzinie itd.

Aby potwierdzić obecność zaburzenia, w następnej kolejności terapeuta przeprowadza badanie lub kilka badań. Mają one formę kwestionariuszy i psychologicznych ćwiczeń. Przeprowadzenie testów pomaga rozpoznać ADHD i odróżnić jego objawy od takich zaburzeń, jak autyzm czy ChAD (choroba afektywna dwubiegunowa), z którymi może być mylony u dorosłych.

To bardzo ważne, by stwierdzić, z jakim dokładnie zaburzeniem zmaga się pacjent, ponieważ każde z nich wymaga innego postępowania terapeutycznego

Diagnostyka ADHD, ani u dzieci ani u dorosłych osób, nie jest w pełni refundowana przez NFZ. Ile kosztuje diagnoza? Wykonanie kompletu badań to zwykle koszt rzędu 1000-1500 zł. Diagnozowanie zaburzenia po testach przeprowadzonych przez psychologa musi być potwierdzone przez lekarza specjalistę - neurologa lub psychiatrę.

Reklama

Leczenia ADHD u dorosłych - terapia i leki

Podobnie jak u dzieci, tak i u dorosłych, leczenie ADHD powinno być wielopłaszczyznowe, a mianowicie obejmować psychoterapię i farmakologię (o ile jest konieczna). O tym, jak leczyć zaburzenie, powinni decydować psycholog i lekarz (neurolog lub psychiatra), najlepiej we wzajemnym porozumieniu.

Psychologowie stosują często terapię behawioralną, podczas której pacjent uczy się skupiania uwagi, panowania nad nadpobudliwością, radzenia sobie z emocjami, niwelowania impulsywności, organizowania pracy i czasu itd. Pacjent wspólnie z terapeutą może też wypracować skuteczne dla niego metody uspokajające. Są one różne w zależności od temperamentu osoby z zaburzeniem, jej charakteru, indywidualnych upodobań.

Kiedy osoba dorosła zmaga się z nasilonymi objawami ADHD, zaleca się jej również przyjmowanie leków. Jakie to leki? Są to środki wspomagające pracę mózgu i poprawiające koncentrację. Z reguły leki pierwszego wyboru to te zawierające metylofenidat, który wspomaga funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu. Działa on doraźnie, a po kilku godzinach zostaje wydalony z organizmu na skutek procesów metabolicznych.

Niestymulującymi lekami na ADHD u dorosłych są z kolei te, które w swoim składzie mają atomoksetynę podawaną zwykle, gdy metylofenidat nie przynosi spodziewanych rezultatów lub gdy pacjent nadużywa substancji psychoaktywnych. Zaleca się ją również dla osób z ADHD, któremu towarzyszą stany lękowe.

Leczenia ADHD u dorosłych można wpierać odpowiednią dietą, wspomagającą prawidłową pracę mózgu i całego układu nerwowego. Powinna ona obfitować w sezonowe owoce i warzywa, ryby morskie i rośliny strączkowe. Substancjami niezwykle ważnymi dla pracy mózgu są nienasycone kwasy tłuszczowe (przede wszystkim kwas omega-3). Ich regularne dostarczanie organizmowi wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia koncentrację i pamięć.

Reklama

Czym grozi nieleczone ADHD u dorosłych?

ADHD u osób dorosłych utrudnia funkcjonowanie nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, ale również społecznej, prywatnej i rodzinnej. Zaburzenie często powoduje problemy w pracy. Osoba zmagająca się z jego objawami może być postrzegana za leniwą lub nieodpowiedzialną, ponieważ często zapomina o swoich obowiązkach, gubi ważne przedmioty (np. dokumenty), nie kończy rozpoczętych prac, unika zadań dla niej trudnych (np. wymagających wysokiej koncentracji).

Nieleczone ADHD może zatem prowadzić do braku awansu, nieotrzymywania nagród, a niekiedy nawet utraty pracy. Idzie za tym brak motywacji, a niekiedy także frustracja, spadek poczucia własnej wartości czy też stany depresyjne.

Do takich konsekwencji prowadzą też czasem problemy na innych płaszczyznach życia. Dorosłe osoby z ADHD miewają trudności w budowaniu bliższych relacji czy zakładaniu rodziny. Ich cechy sprawiają, że nie są doceniani jako potencjalni partnerzy i nie dają innym poczucia bezpieczeństwa.

Wszystko to prowadzić może do pogorszenia kondycji psychicznej, a w skrajnych przypadkach - rozwijania się poważnych chorób psychicznych, takich jak nerwica czy depresja.

Reklama

Wsparcie dla dorosłych z ADHD. Gdzie szukać pomocy?

Mimo rosnącej świadomości społecznej, wiele osób wciąż wstydzi się zwracać o pomoc w przypadku problemów natury psychicznej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kondycja psychiczna jest niezwykle istotna, by móc normalnie funkcjonować i w dużym stopniu rzutuje ona na jakość życia, a także zdrowie fizyczne.

Gdzie szukać pomocy w przypadku ADHD u dorosłych? Przede wszystkim należy zgłosić się do psychoterapeuty i lekarza, by uzyskać diagnozę i rozpocząć odpowiednią terapię. Właściwie dobrana terapia psychologiczna pokazuje, jak radzić sobie z zaburzeniem, a charakterystyczne dla niego cechy przekuwać w zalety i czerpać z nich korzyści.

Oprócz psychoterapii, pomocne w radzeniu sobie w życiu codziennym mogą być książki o ADHD u dorosłych. Wybór poradników i innego rodzaju literatury odnoszącej się do tego tematu jest współcześnie bogaty. Książka opisująca podobne przypadki pokazuje osobie z zaburzeniem, że nie jest jedyną borykającą się z takim problemem. Warto wiedzieć, że dziś ADHD u dorosłych to powszechny problem i można oprzeć się na doświadczeniach innych ludzi, a także próbować unikać ich błędów.

Rolę taką pełnią też fora internetowe, gdzie pacjenci wymieniają się swoimi doświadczeniami i udzielają sobie cennych rad. Istnieją grupy wsparcia dla osób z zburzeniem. Podczas spotkań osoby takie wzajemnie się wspierają i uczą od siebie codziennego radzenia sobie z ograniczeniami stawianymi przez zespół nadpobudliwości.

ADHD u dorosłych nie jest podstawą do orzeczenia o niepełnosprawności, dlatego osoby z jego objawami nie mogą liczyć na rentę. Na szczęście regularna terapia, a w razie konieczności również wsparcie farmakologiczne, pomagają niwelować niektóre objawy zaburzenia, a inne wykorzystywać w korzystny dla siebie sposób. Przy właściwym wsparciu osoby z rozpoznanym zaburzeniem mogą funkcjonować normalnie, zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i w życiu prywatnym.

Czytaj również

Bibliografia

  • R. Gaidamowicz i wsp., ADHD - plaga XXI wieku?, w: Psychiatria Polska 2018; 52(2): 287-307 PL ISSN 0033-2674 (PRINT), ISSN 2391-5854 (ONLINE) www.psychiatriapolska.pl DOI: https://doi.org/10.12740/PP/67111 [09.07.2024].
  • David W. Goodman, MD, ADHD u dorosłych: aktualizacja dla klinicystów dotycząca rozpoznania i oceny, w: Psychiatria po Dyplomie, Tom 7, Nr 2, 2010.
  • M. Żarowski, B. Steinborn, Zaburzenia snu w zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, w: Neurologia dziecięca, Vol. 17 / 2008 , n r 34.
  • A. Boerger, W głowie się nie mieści. O dorosłości z ADHD, Wyd. Otwarte, 2024.
  • Chpl: Medikinet.
  • Chpl: Konaten.
  • Thomas Roth, PhD, Joyce Zinsenheim, MD, Sen u dorosłych z ADHD i wpływ działania leków pobudzających, w: Psychiatria po Dyplomie, Tom 7, Nr 2, 2010.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia neurologiczne
Zapalenie nerwu trójdzielnego (neuralgia) - objawy i leczenie
Kobieta uciskająca okolicę przy uchu
Jak zapobiec udarowi mózgu? Czy można się przed nim uchronić?
Przebieg udaru mózgu
Niedotlenienie mózgu - skutki, objawy, leczenie
Pacjent z niedotlenieniem mózgu
Podobne artykuły
Kobieta łapie się za kark, bo cierpi na zespół sztywnego człowieka
Choruje 1 na milion osób. Czym jest zespół sztywnego człowieka?
Człowiek z obrzękiem mózgu
Obrzęk mózgu - objawy, leczenie i rokowania
Drżenie rąk
Drżenie samoistne (choroba Minora) - przyczyny. Jak leczyć?
Mózg człowieka
Wstrząśnienie mózgu - jakie są objawy wstrząsu mózgu
Zespół Guillaina-Barrégo – objawy, leczenie i ćwiczenia
Zespół Guillaina-Barrego – jak radzić sobie z tą podstępną chorobą o autoimmunologicznym podłożu?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!