To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Apap

Lek przeciwbólowy
Spis treści

Reklama

Apap - skład

1 ml kropli zawiera 100 mg paracetamolu. 5 ml zawiesiny zawiera 160 mg paracetamolu.

Reklama

Apap - działanie

Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania paracetamolu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 1 h, przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w ok. 25-50% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych. Wydalany jest z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów oraz po sprzężeniu z cysteiną. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi.

Apap - wskazania

Gorączka w przebiegu chorób infekcyjnych. Bóle różnego pochodzenia: bolesne ząbkowanie, bóle pooperacyjne i pourazowe.

Reklama

Apap - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek, niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej. Stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu. Ze względu na zawartość sorbitolu nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy. Nie stosować preparatu u dzieci poniżej 3 mż.

Reklama

Apap - ostrzeżenia

Stosowanie preparatu przez pacjentów z niewydolnością wątroby oraz głodzonych stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować w astmie oskrzelowej i niewydolności wątroby lub nerek. Równoczesne picie alkoholu zwiększa ryzyko hepatotoksyczności.

Reklama

Apap - ciąża

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.

Reklama

Apap - efekty uboczne

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, rumień, wysypka, plamica barwnikowa, wstrząs anafilaktyczny), objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, zaburzenia trawienia). W pojedynczych przypadkach obserwowano zaburzenia hematologiczne, takie jak trombocytopenia i agranulocytoza. Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może powodować ostrą niewydolność wątroby.

Apap - interakcje

Nie stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny. Stosowany z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę. Równoczesne stosowanie z lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami, diflunisalem, sulfinpirazonem, rifampicyną, izoniazydem, innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomalne wątroby oraz alkoholem zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Metoklopramid przyspiesza wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego. Paracetamol stosowany z zydowudyną zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby oraz może powodować neutropenię. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.

Apap - dawkowanie

Doustnie. Dzieci powyżej 3 mż.: zwykle 10-15 mg/kg mc. co 4 h, do 4 razy na dobę. Krople można podać z mlekiem lub sokiem.

Apap - uwagi


Podobne leki
Acenol
Calpol
Cefalgin Migraplus
Codipar

Reklama

Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!