Znajdź lek

Apo-Fina

Spis treści

Działanie

Finasteryd jest syntetycznym 4-azasteroidem, kompetycyjnym specyficznym inhibitorem enzymu wewnątrzkomórkowego 5-α-reduktazy typu II. Enzym ten przekształca testosteron w silniejszy androgen dihydrotestosteron (DHT), który stymuluje łagodny rozrost gruczołu krokowego. Finasteryd nie wykazuje powinowactwa do receptorów androgenowych. Biodostępność finasterydu wynosi około 80%. Cmax w osoczu występuje po około 2 h, całkowita absorpcja występuje po 6-8 h od przyjęcia preparatu. Finasteryd wiąże się z białkami osocza krwi w około 93%. Metabolizowany jest w wątrobie. T0,5 wynosi średnio 6 h (4-12 h; u mężczyzn w wieku >70 lat, 8 h, zakres: 6-15 h). Około 57% (51 - 64%) całkowitej dawki wydalane jest z kałem. Finasteryd przenika przez barierę krew-mózg. Jego niewielkie ilości wykrywano w nasieniu leczonych pacjentów.

Wskazania

Leczenie i kontrola łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH), aby: wywołać regresję powiększonego gruczołu krokowego, poprawić przepływ moczu oraz złagodzić objawy towarzyszące BPH; zmniejszyć ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu oraz konieczności leczenia chirurgicznego, włączając przezcewkową resekcję gruczołu krokowego (TURP) i prostatektomię. Lek należy stosować u pacjentów z powiększonym gruczołem krokowym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u kobiet i dzieci. Stosowanie u kobiet w ciąży lub u kobiet, które mogą zajść w ciążę.