Znajdź lek

Asprocol

Spis treści

Działanie

Lek o działaniu przeciwgorączkowym, słabym przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zawierający kwas acetylosalicylowy zbuforowany glicyną. Kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo głównie poprzez zmniejszanie stanu zapalnego. Hamując cyklooksygenazę płytek krwi działa przeciwagregacyjnie. W większych dawkach działa przeciwzakrzepowo podobnie do pochodnych kumaryny. Hamowanie syntezy prostaglandyn oraz działanie miejscowe może powodować uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Wchłania się częściowo z żołądka, a pozostała część z jelita cienkiego. Początek działania następuje po upływie 15-30 min od podania, działanie maksymalne następuje po upływie 4-5 h od podania. Wiąże się z białkami surowicy w około 90%. T0,5 zależy od dawki (wydłuża się wraz ze zwiększaniem dawki):przy dawkach poniżej 0,6 g wynosi około 3 h, przy dawkach toksycznych (10 g - 20 g) wzrasta do 5-19 h. Glicyna przyspiesza rozpuszczanie preparatu w żołądku i zmniejsza dolegliwości dyspeptyczne wywołane przez kwas acetylosalicylowy.

Wskazania

Bóle o słabym lub średnim nasileniu (m.in. bóle mięśni, stawów, głowy). Gorączka w przebiegu przeziębienia i innych zakażeń wirusowych lub bakteryjnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na salicylany (w tym tzw. astma aspirynowa), inne NLPZ, na glicynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Astma oskrzelowa. Czynna choroba wrzodowa. III trymestr ciąży. Zaburzenia krzepliwości krwi. Ciężka niewydolność: nerek, serca, wątroby. Jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat.