Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Berberil

Spis treści

Reklama

Berberil - skład

1 ml kropli do oczu zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Berberil - działanie

Lek sympatykomimetyczny, pochodna imidazoliny w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Tetryzolina jest substancją α-sympatykomimetyczną o słabym działaniu na receptory β-adrenergiczne. Stosowana miejscowo do worka spojówkowego działa obkurczając naczynia i podana na błonę śluzową zmniejsza obrzęk i przekrwienie. Miejscowe działanie obkurczające naczynia występuje w ciągu kilku minut i utrzymuje się przez 4-8 h. Wchłanianie do organizmu po podaniu miejscowym jest możliwe szczególnie w przypadku stosowania na błonę śluzową z uszkodzonym nabłonkiem.

Reklama

Berberil - wskazania

Podrażnienie oczu spowodowane przez dym, wiatr, wodę chlorowaną i światło. Alergiczne zapalenie oka powstałe np. na tle kataru siennego i nadwrażliwości na pyłki.

Reklama

Berberil - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Ciężkie choroby sercowo-naczyniowe (np.: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze lub guz chromochłonny nadnerczy). Zaburzenia metaboliczne (np.: nadczynność tarczycy, cukrzyca). Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO i innych leków zwiększających ciśnienie tętnicze krwi. Suche zapalenie błony śluzowej nosa. Suchego zapalenie spojówek i rogówki. Zaćma. U dzieci poniżej 2 lat. W przypadku występowania zespołu suchego oka (suche zapalenie spojówek i rogówki) należy stosować substytuty łez.

Reklama

Berberil - ostrzeżenia

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania. W przypadku innych postaci jaskry lek może być stosowany tylko w szczególnych przypadkach i pod kontrolą lekarza. Lek stosowany jedynie w przypadku niewielkiego podrażnienia oczu. Jeżeli poprawa nie następuje w ciągu 48 h lub jeżeli podrażnienie lub zaczerwienienie nie ustępują lub narastają, należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia silnego bólu oka, bólu głowy, zaniku widzenia, nagłego pojawienia się ruchomych plam w polu widzenia, nagłego zaczerwienienia oczu, bólu wywołanego światłem lub podwójnego widzenia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Należy unikać długotrwałego stosowania preparatu, zwłaszcza u dzieci (długotrwałe stosowanie może prowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania). W przypadku występowania chorób oczu nie powinno się nosić soczewek kontaktowych. Z uwagi na towarzyszące chorobie podrażnienie oczu, zaleca się noszenie okularów. Jeżeli jednak lekarz okulista wyrazi zgodę, w wyjątkowych wypadkach, na noszenie soczewek kontaktowych, należy przestrzegać poniższych zasad: przed wkropleniem preparatu należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć je ponownie dopiero po 15 minutach od wkroplenia. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować punktowate zapalenie rogówki i/lub, toksyczne wrzodziejące zapalenie rogówki lub podrażnienie oka oraz zmieniać kolor soczewek kontaktowych. Chlorek benzalkoniowy może być absorbowany przez soczewki kontaktowe, przed podaniem preparatu należy je zdjąć. Soczewki można nałożyć ponownie po upływie 15 min. od podania kropli. W trakcie stosowania preparatu nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych.

Reklama

Berberil - ciąża

Nie należy stosować preparatu w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Reklama

Berberil - efekty uboczne

Niezbyt często: ogólnoustrojowe działania sympatykomimetyczne (np. zwiększenie ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, suchość błon śluzowych, nadmierna potliwość, drżenia, osłabienie, bóle głowy). Rzadko: niewyraźne widzenie, rozszerzenie źrenic. Bardzo rzadko: po długotrwałym stosowaniu możliwość wystąpienia nadmiernego rogowacenia nabłonka spojówek (xerosis) z zamknięciem punktów łzowych i nadmiernym łzawieniem. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (np. świąd, obrzęk naczynioruchowy), reakcje nadwrażliwości i nietolerancji (np. bóle, nasilone łzawienie, zaczerwienienie spojówek, obrzęk powiek, świąd, podrażnienie spojówek). U noworodków i dzieci do 2 lat istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z wchłonięciem nadmiernej dawki leku, w tym również ze względu na jego połknięcie. Najważniejszymi objawami są: zwiększenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, tachyarytmia, reaktywna bradykardia. U niektórych pacjentów z poważnym uszkodzeniem rogówki zgłaszano bardzo rzadkie przypadki zwapnienia rogówki związane ze stosowaniem kropli do oczu z zawartością fosforanów.

Berberil - interakcje

Jeśli preparat jest stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i innymi lekami mogącymi podwyższać ciśnienie tętnicze krwi, może wystąpić zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi z powodu nasilenia ogólnoustrojowego działania obkurczającego naczynia.

Berberil - dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1 kropla do worka spojówkowego każdego oka 2 do 3 razy na dobę. Preparat nie powinien być stosowany dłużej niż 5 dni bez kontroli lekarza. Szczególne grupy pacjentów. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U dzieci w wieku 2-6 lat stosowanie preparatu powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób w podeszłym wieku. Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób z zaburzeniami czynności nerek. Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób z zaburzeniami czynności wątroby. Sposób podania. Po zakropleniu preparatu należy co najmniej przez minutę uciskać kanaliki łzowe w celu ograniczenia ogólnoustrojowego wchłaniania leku. W przypadku jednoczesnego podawania innych kropli albo maści do oczu, należy zachować co najmniej 15 minutowy odstęp pomiędzy podaniem stosowanych leków. Maści do oczu powinny być zawsze zastosowane jako ostatnie.

Berberil - uwagi

W rzadkich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn może być upośledzona z powodu zaburzeń widzenia i rozszerzenia źrenic. Do momentu całkowitego ustąpienia tych objawów pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.


Podobne leki
Betadrin
Cincol
Oculosan
Starazolin RED

Reklama

Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!