Biodacyna Ophthalmicum

Reklama

Działanie

Antybiotyk aminoglikozydowy w postaci preparatu okulistycznego. Amikacyna jest skuteczna w leczeniu stanów zapalnych oka wywołanych przez: gronkowce koagulazo-ujemne i koagulazo-dodatnie (w tym Staphylococcus aureus i Staphylococcus saprophiticus), Pseudomonas spp. (w tym Pseudomonas aeruginosa), Serratia spp., Proteus spp., Escherichia spp., Enterobacter spp., Klebsiella spp.

Wskazania

Leczenie ostrych i przewlekłych bakteryjnych zakażeń oka (zapalenie spojówki, rogówki, zapalenie brzegów powiek i woreczka łzowego, jęczmień). Profilaktycznie przed zabiegami na gałce ocznej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na antybiotyki aminoglikozydowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w szczególności chlorek benzalkoniowy).

Środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie antybiotyku może prowadzić do rozwoju szczepów opornych i wtórnego nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego (nie stosować dłużej niż to konieczne). Stosowanie kropli można rozpocząć przed uzyskaniem wyników antybiogramu. W przypadku zakażenia Pseudomonas aeruginosa, ze względu na ryzyko ciężkiego uszkodzenia gałki ocznej i utraty wzroku, amikacynę należy podawać miejscowo i parenteralnie. Antybiotyki aminoglikozydowe stosowane ogólnoustrojowo, na otwarte rany lub uszkodzoną skórę mogą działać ototoksycznie i nefrotoksycznie; ten efekt jest zależny od dawki i zwiększa się w przypadku niewydolności nerek lub wątroby. Stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek. W przypadku stwierdzenia objawów nadwrażliwości, objawiającej się świądem powiek, obrzękiem lub długo utrzymującym się stanem zapalnym, należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może powodować punktowate zapalenie rogówki i (lub) toksyczne wrzodziejące zapalenie rogówki lub podrażnienie oka oraz może odbarwiać miękkie soczewki kontaktowe. Przed zakropleniem leku należy wyjąć soczewki kontaktowe; można je ponownie założyć po upływie 15 min od zakroplenia. Należy zwrócić uwagę pacjentom, że nie wolno stosować soczewek kontaktowych, jeśli występują zakażenia oka.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania leku u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: niespecyficzne zapalenie spojówek, pieczenie, uczucie swędzenia, podrażnienie oraz reakcje nadwrażliwości objawiające się zaczerwienieniem, świądem, obrzękiem powiek. U niektórych pacjentów z poważnym uszkodzeniem rogówki zgłaszano bardzo rzadkie przypadki zwapnienia rogówki związane ze stosowaniem kropli do oczu z zawartością fosforanów.

Interakcje

Brak danych dotyczących interakcji amikacyny w postaci kropli do oczu z innymi lekami do oczu. Amikacyna podawana w iniekcjach wykazuje następujące interakcje: z antybiotykami β-laktamowymi działa synergicznie; z cefalotyną, wankomycyną, kolistyną, mannitolem, kwasem etakrynowym, furosemidem i innymi antybiotykami aminoglikozydowymi nasila się działanie nefro- i ototoksyczne; z cisplatyną powoduje hipomagnezemię i zwiększa ryzyko nefrotoksyczności; z lekami o działaniu kuraropodobnym może wywołać blokadę nerwowo-mięśniową; z cyklopropanem - bezdech.

Dawkowanie

1-2 krople do worka spojówkowego 3-4 razy na dobę, przez 7-10 dni. Podczas stosowania kilku leków okulistycznych podawanych miejscowo należy zachować 15-minutową przerwę między zakraplaniem kolejnych preparatów.

Reklama

Uwagi

Objawy choroby oraz działania niepożądane po podaniu preparatu mogą uniemożliwiać prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługiwanie maszyn.

Pharmindex