Biodacyna Ophthalmicum

Spis treści

Biodacyna Ophthalmicum - Skład

1 ml kropli zawiera 3 mg amikacyny w postaci siarczanu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy.<b></b>

Biodacyna Ophthalmicum - Działanie

Antybiotyk aminoglikozydowy w postaci preparatu okulistycznego. Amikacyna jest skuteczna w leczeniu stanów zapalnych oka wywołanych przez: gronkowce koagulazo-ujemne i koagulazo-dodatnie (w tym <i>Staphylococcus aureus</i> i <i>Staphylococcus saprophiticus</i>), <i>Pseudomonas spp</i>. (w tym <i>Pseudomonas aeruginosa)</i>, <i>Serratia spp., Proteus spp., Escherichia spp., Enterobacter spp., Klebsiella spp.</i>

Reklama

Biodacyna Ophthalmicum - Wskazania

Leczenie ostrych i przewlekłych bakteryjnych zakażeń oka (zapalenie spojówki, rogówki, zapalenie brzegów powiek i woreczka łzowego, jęczmień). Profilaktycznie przed zabiegami na gałce ocznej.

Biodacyna Ophthalmicum - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na antybiotyki aminoglikozydowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w szczególności chlorek benzalkoniowy).

Biodacyna Ophthalmicum - Ostrzeżenia

Długotrwałe stosowanie antybiotyku może prowadzić do rozwoju szczepów opornych i wtórnego nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego (nie stosować dłużej niż to konieczne). Stosowanie kropli można rozpocząć przed uzyskaniem wyników antybiogramu. W przypadku zakażenia <i>Pseudomonas aeruginosa</i>, ze względu na ryzyko ciężkiego uszkodzenia gałki ocznej i utraty wzroku, amikacynę należy podawać miejscowo i parenteralnie. Antybiotyki aminoglikozydowe stosowane ogólnoustrojowo, na otwarte rany lub uszkodzoną skórę mogą działać ototoksycznie i nefrotoksycznie; ten efekt jest zależny od dawki i zwiększa się w przypadku niewydolności nerek lub wątroby. Stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek. W przypadku stwierdzenia objawów nadwrażliwości, objawiającej się świądem powiek, obrzękiem lub długo utrzymującym się stanem zapalnym, należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może powodować punktowate zapalenie rogówki i (lub) toksyczne wrzodziejące zapalenie rogówki lub podrażnienie oka oraz może odbarwiać miękkie soczewki kontaktowe. Przed zakropleniem leku należy wyjąć soczewki kontaktowe; można je ponownie założyć po upływie 15 min od zakroplenia. Należy zwrócić uwagę pacjentom, że nie wolno stosować soczewek kontaktowych, jeśli występują zakażenia oka.

Biodacyna Ophthalmicum - Ciąża

Brak danych dotyczących stosowania leku u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią.

Biodacyna Ophthalmicum - Efekty uboczne

Bardzo rzadko: niespecyficzne zapalenie spojówek, pieczenie, uczucie swędzenia, podrażnienie oraz reakcje nadwrażliwości objawiające się zaczerwienieniem, świądem, obrzękiem powiek. U niektórych pacjentów z poważnym uszkodzeniem rogówki zgłaszano bardzo rzadkie przypadki zwapnienia rogówki związane ze stosowaniem kropli do oczu z zawartością fosforanów.

Biodacyna Ophthalmicum - Interakcje

Brak danych dotyczących interakcji amikacyny w postaci kropli do oczu z innymi lekami do oczu. Amikacyna podawana w iniekcjach wykazuje następujące interakcje: z antybiotykami β-laktamowymi działa synergicznie; z cefalotyną, wankomycyną, kolistyną, mannitolem, kwasem etakrynowym, furosemidem i innymi antybiotykami aminoglikozydowymi nasila się działanie nefro- i ototoksyczne; z cisplatyną powoduje hipomagnezemię i zwiększa ryzyko nefrotoksyczności; z lekami o działaniu kuraropodobnym może wywołać blokadę nerwowo-mięśniową; z cyklopropanem - bezdech.

Biodacyna Ophthalmicum - Dawkowanie

1-2 krople do worka spojówkowego 3-4 razy na dobę, przez 7-10 dni. Podczas stosowania kilku leków okulistycznych podawanych miejscowo należy zachować 15-minutową przerwę między zakraplaniem kolejnych preparatów.

Biodacyna Ophthalmicum - Uwagi

Objawy choroby oraz działania niepożądane po podaniu preparatu mogą uniemożliwiać prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługiwanie maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->