Znajdź lek

DicortineffDicortineff to lek, który redukuje stany zapalne gałki ocznej, spojówek, błony naczyniowej oraz brzegów powiek. Ponadto zmniejsza infekcje ucha środkowego i zewnętrznego, jak również stany zapalne ucha na skutek zabiegów operacyjnych. Preparat jest przeznaczony do stosowania miejscowego.

Spis treści

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego. Wywiera skojarzone działanie przeciwbakteryjne neomycyny i gramicydyny oraz - dzięki zawartości syntetycznego glikokortykosteroidu - działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe i przeciwwysiękowe. Neomycyna (antybiotyk aminoglikozydowy) działa bakteriobójczo głównie na Staphylococcus spp. (w tym szczepy oporne na metycylinę), tlenowe pałeczki Gram-ujemne (m.in. Enterobacteriaceae, Campylobacter spp.) i Mycobacterium tuberculosis, natomiast gramicydyna (antybiotyk polipeptydowy) głównie na bakterie Gram-dodatnie oraz Mycobacterium. Fludrokortyzon, działając przeciwuczuleniowo i przeciwzapalnie łagodzi świąd, pieczenie i zmniejsza obrzęk. Preparat jest nieskuteczny w zakażeniach wywołanych przez Serratia marcescens i Pseudomonas aeruginosa.

Wskazania

Stany zapalne gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek i brzegów powiek. Stany zapalne ucha zewnętrznego i środkowego, stany zapalne ucha po zabiegach operacyjnych, stany po urazach zewnętrznego przewodu słuchowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, inne antybiotyki aminoglikozydowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wirusowe, gruźlicze lub grzybicze zakażenia oka lub ucha. Choroby rogówki połączone z ubytkami nabłonka i jaskra - jeśli lek ma być stosowany do oka. Perforacja błony bębenkowej ucha - jeśli lek ma być stosowany do ucha.

Środki ostrożności

U niektórych pacjentów może wystąpić nadwrażliwość na miejscowo zastosowane aminoglikozydy, w tym nadwrażliwość krzyżowa na inne antybiotyki z tej grupy. Jeśli wystąpią objawy nadwrażliwości, należy zaprzestać używania leku. Preparatu nie należy stosować długotrwale, ponieważ może dojść do nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Kortykosteroidy mogą zmniejszać odporność na zakażenia, sprzyjać powstawaniu zakażeń bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych i maskować objawy kliniczne zakażenia, maskować brak skuteczności antybiotyku lub zmniejszać reakcje nadwrażliwości. Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania leku u pacjentów, u których podejrzewa się perforację błony bębenkowej, ponieważ przedostanie się leku do ucha środkowego może wywołać piekący ból, a nawet uszkodzenie nerwu słuchowego. Długotrwałe stosowanie preparatu w chorobach oczu może spowodować u osób predysponowanych podwyższenie ciśnienia śródgałkowego, a nawet doprowadzić do powstania zaćmy posteroidowej. U pacjentów leczonych długotrwale kortykosteroidami podawanymi do oka, należy regularnie i często sprawdzać ciśnienie wewnątrzgałkowe. W chorobach powodujących zmniejszenie grubości rogówki i twardówki, w wyniku miejscowego zastosowania kortykosteroidów, występowały perforacje. U pacjentów otrzymujących neomycynę systemowo lub stosowaną miejscowo na otwarte rany lub uszkodzoną skórę występowały poważne działania niepożądane, w tym neurotoksyczność, ototoksyczność i nefrotoksyczność. Mimo, że działania te nie zostały zgłoszone w następstwie stosowania miejscowego do oka, należy zachować ostrożność. Pacjenci stosujący leki do oczu zawierające siarczan neomycyny powinni skonsultować się z lekarzem, jeśli nasila się lub utrzymuje ból oka, zaczerwienienie, obrzęk lub podrażnienie. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu i zmieniać zabarwienie soczewek kontaktowych. Nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych podczas leczenia zakażeń oka. W przypadku braku poprawy klinicznej leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Nie podawać preparatu do nosa.

Ciąża i laktacja

Miejscowe podawanie kortykosteroidów ciężarnym zwierzętom może powodować nieprawidłowości w rozwoju płodu, w tym rozszczep podniebienia i opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego. Istnieje bardzo małe ryzyko omawianego wpływu na płód ludzki. Podawanie antybiotyków aminoglikozydowych w okresie ciąży, może powodować  ototoksyczność u płodu. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet ciężarnych. Nie wiadomo, czy miejscowo zastosowane neomycyna, gramicydyna i fludrokortyzon, przenikają do mleka. W związku z tym, że podane ogólnoustrojowo kortykosteroidy i aminoglikozydy mogą przenikać do mleka, nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią, czy też zaprzestać leczenia, z uwzględnieniem korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści wynikających ze stosowania preparatu u kobiety karmiącej.

Działania niepożądane

Rzadko: niespecyficzne zapalenie spojówek lub reakcje uczuleniowe. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości, zazwyczaj typu opóźnionego (podrażnienie, pieczenie, kłucie, swędzenie i zapalenie skóry), świąd lub pieczenie spojówek. Przy długotrwałym stosowaniu istnieje większe ryzyko perforacji w chorobach powodujących rozrzedzenie rogówki lub twardówki. Miejscowo stosowane sterydy do oka mogą spowodować wzrost ciśnienia śródgałkowego z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, zmniejszenie ostrości widzenia i ubytki w polu widzenia, wystąpienie tylnej zaćmy podtorebkowej.

Interakcje

Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić interakcje z lekami zwiotczającymi mięśnie lub lekami przeciwzakrzepowymi. Fludrokortyzon osłabia działanie leków przeciwcukrzycowych.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 2 rż.: do worka spojówkowego po 1-2 krople 2-5 razy na dobę; do ucha wkrapla się pacjentowi w pozycji leżącej z uchem zwróconym do góry 2-4 krople 2-4 razy na dobę (po zakropleniu pacjent powinien pozostać w tej pozycji przez około 15 min). Stosować do 2 dni po ustąpieniu objawów, ale nie dłużej niż 7 dni.

Uwagi

Tak jak w przypadku innych kropli do oczu, po zakropieniu może wystąpić przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia. Dopóki objawy te nie ustąpią, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Pharmindex