Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Flugalin

Spis treści

Reklama

Flugalin - skład

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 200 mg flurbiprofenu.

Reklama

Flugalin - działanie

Lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej i biosyntezy prostaglandyn. Po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 4-6 h. Flurbiprofen wiąże się w 99% z białkami osocza. Jest metabolizowany w organizmie; wydalany głównie z moczem wraz z dwoma głównymi metabolitami, w ponad 90% w postaci związanej. T0,5 wynosi 3-4 h.

Flugalin - wskazania

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa oraz chorób i urazów narządu ruchu takich, jak zapalenie okołostawowe, zespół bolesnego barku, zapalenie kaletki maziowej, zapalenie ścięgna i pochewek ścięgna, bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa, skręcenia i zwichnięcia stawów.

Reklama

Flugalin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na flurbiprofen lub pozostałe składniki preparatu. Reakcje nadwrażliwości (astma, pokrzywka, reakcje nadwrażliwości) po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Nawracająca choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacja, czynne lub w wywiadzie wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Ciężka niewydolność serca. III trymestr ciąży.

Reklama

Flugalin - ostrzeżenia

Nie należy stosować preparatu u dzieci. Należy zachować ostrożność u pacjentów z owrzodzeniem przewodu pokarmowego lub z inną chorobą przewodu pokarmowego w wywiadzie (ryzyko zaostrzenia choroby), u pacjentów z niewydolnością nerek, serca lub wątroby (ryzyko pogorszenia czynności nerek; należy zastosować najmniejszą skuteczną dawkę) oraz u pacjentów odwodnionych. U pacjentów z owrzodzeniami przewodu pokarmowego oraz u pacjentów w podeszłym wieku, zwiększa się ryzyko powikłań ze strony układu pokarmowego, stąd należy rozpocząć leczenie od najmniejszej skutecznej dawki. U tych pacjentów oraz u pacjentów przyjmujących jednocześnie kwas acetylosalicylowy w małych dawkach lub inne leki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia dla układu pokarmowego, należy rozważyć stosowanie w skojarzeniu z lekami osłonowymi (np. mizoprostol lub inhibitory pompy protonowej). Preparat należy odstawić jeśli wystąpi krwawienie lub owrzodzenie przewodu pokarmowego. Pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych lub chorobą naczyń mózgu oraz z czynnikami ryzyka chorób układu krążenia (hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu) należy leczyć bardzo ostrożnie i odpowiednio kontrolować. Flurbiprofen może hamować agregację płytek krwi i wydłużać czas krwawienia. Preparat zawiera barwnik (żółcień chinolinowa), który może powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Flugalin - ciąża

Nie należy stosować preparatu w I i II trymestrze ciąży o ile nie jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie preparatu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane (ze względu na możliwość przyspieszonego zamknięcia przewodu tętniczego u noworodka, zaburzenia czynności nerek, opóźnienie i przedłużenie porodu). Flurbiprofen przenika do mleka matki w małych ilościach nie zaleca się jednak podawania leku kobietom karmiącym piersią. Preparat może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet, stąd nie jest zalecany u kobiet planujących ciążę. W przypadku kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę lub które poddawane są badaniom w związku z niepłodnością, należy rozważyć zakończenie leczenia.

Reklama

Flugalin - efekty uboczne

Obserwowano: małopłytkowość, niedokrwistość aplastyczną, agranulocytozę; reakcję anafilaktyczną, nadwrażliwość; depresję; drgawki, zawroty głowy o różnej etiologii, mózgowy incydent naczyniowy, zaburzenia widzenia, zapalenie nerwu wzrokowego, ból głowy, parestezje, depresję, dezorientację, omamy, złe samopoczucie, uczucie zmęczenia, senność; obrzęki, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca; szumy uszne; nadreaktywność układu oddechowego objawiająca się astmą, skurczem oskrzeli lub dusznością; nudności, wymioty, biegunkę, wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia, niestrawność, ból brzucha, smoliste stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, krwotok z przewodu pokarmowego, nasilenie objawów zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna; zapalenie błony śluzowej żołądka, owrzodzenie przewodu pokarmowego, perforacja wrzodu trawiennego, krwotok z wrzodu trawiennego; zapalenie trzustki; wysypkę, świąd, pokrzywkę, plamicę, obrzęk naczynioruchowy, pęcherzowe choroby skóry (w tym zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka i rumień wielopostaciowy); niewydolność nerek. Stosowanie niektórych NLPZ może prowadzić do zwiększenia ryzyka zatorów tętnic.

Flugalin - interakcje

Flurbiprofen może osłabiać działanie leków przeciwnadciśnieniowych, należy zachować ostrożność zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku; pacjenci powinni być dobrze nawodnieni oraz odpowiednio kontrolowani. Preparat może osłabiać działanie diuretyczne, a leki moczopędne mogą zwiększać ryzyko działania nefrotoksycznego NLPZ. Flurbiprofen zmniejsza wydalanie litu i metotreksatu. NLPZ mogą zwiększać działanie leków przeciwzakrzepowych tj.: warfaryna. Skojarzone stosowanie z lekami hamującymi agregacje płytek krwi lub selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny zwiększa ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Nie zaleca się stosowania z kwasem acetylosalicylowym ze względu na możliwość zwiększenia działań niepożądanych. NLPZ mogą nasilać niewydolność serca, zmniejszać przesączanie kłębuszkowe w nerkach oraz zwiększać stężenie glikozydów nasercowych w osoczu. Przy jednoczesnym stosowaniu z cyklosporyną zwiększa się ryzyko nefrotoksyczności. Flurbiprofen w połączeniu z kortykosteroidami zwiększa ryzyko owrzodzenia i krwawienia z przewodu pokarmowego. Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi lekami z grupy NLPZ, w tym z selektywnymi inhibitorami COX-2, ze względu na możliwość działania addytywnego. Leków z grupy NLPZ nie należy stosować przez 8-12 dni po podaniu mifeprystonu, ponieważ mogą one osłabiać działanie mifeprystonu. Leczenie skojarzone z antybiotykami chinolonowymi może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia drgawek. Stosowanie flurbiprofenu z takrolimusem, zwiększa ryzyko działania nefrotoksycznego. Stosowanie NLPZ z zydowudyną zwiększa ryzyko toksycznego działania na krew.

Flugalin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 kaps. raz na dobę, najlepiej wieczorem, po posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody.

Flugalin - uwagi


Podobne leki
Anapran
Bi-Profenid
Febrofen
Ibufen dla dzieci

Reklama

Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!