Znajdź lek

Źródło

IporelIporel to lek, który reguluje nadciśnienie tętnicze krwi zarówno pierwotne, jak i wtórne. Hamuje uwalnianie noradrenaliny, prowadząc do rozkurczu naczyń krwionośnych, a w konsekwencji obniżenia ciśnienia krwi. Poznaj jego dawkowanie, skutki uboczne oraz środki ostrożności. 

 

Spis treści

Działanie

Agonista receptora imidazolinowego. Hamuje uwalnianie noradrenaliny z obwodowych i ośrodkowych zakończeń nerwowych, co prowadzi do rozkurczu naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia tętniczego. W większych stężeniach może pobudzać receptor a1, powodując przejściowy wzrost ciśnienia tętniczego. Nie zmienia lub tylko w niewielkim stopniu wpływa na reakcje hemodynamiczne zależne od wysiłku lub zmiany pozycji. Nie zmniejsza przepływu nerkowego. Podczas długotrwałego stosowania powoduje zmniejszenie oporu obwodowego. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 3-5 h. Metabolizowana jest w wątrobie. T0,5 wynosi 12-13 h. Jest wydalana głównie z moczem (65%). W niewydolności nerek T0,5 może ulec znacznemu wydłużeniu, nawet do 41 h.

Wskazania

Nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne wszystkich stopni ciężkości.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klonidynę lub inne składniki preparatu. Ciężka bradykardia w przebiegu zespołu chorego węzła bądź bloku przedsionkowo-komorowego IIst. i IIIst.. Dzieci poniżej 12 rż.