ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Poldanen

Spis treści

Reklama

Poldanen - skład

1 tabl. powl. zawiera 46 mg wyciągu gęstego z kory śliwy afrykańskiej (200:1); ekstrahent: chlorek metylenu. Preparat zawiera sacharozę i żółcień pomarańczową (E110).

Reklama

Poldanen - działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat zawierający wyciąg z kory śliwy afrykańskiej. Przyjmuje się, że za działanie farmakologiczne odpowiada kompleks lipidowo-sterolowy, którego głównym składnikiem aktywnym jest β-sitosterol. Działanie tłumaczy się antagonistycznym wpływem sitosterolu na receptory androgenne oraz działaniem regenerującym na komórki nabłonka gruczołu krokowego i gruczołów okołocewkowych. Ponadto kompleks lipidowo-sterolowy korzystnie wpływa na metabolizm tkanki stercza poprzez zahamowanie stymulacji zrębu gruczołowego i hiperplastycznego nabłonka. Mechanizm działania preparatu nie jest jednak do końca poznany.

Reklama

Poldanen - wskazania

Wspomagająco w zaburzeniach oddawania moczu występujących we wczesnym stadium przerostu gruczołu krokowego – I i II stopień wg Alcena (częstomocz, konieczność oddawania moczu w nocy, utrudnienie oddawania moczu, oddawanie moczu kroplami). Preparat stosuje się wyłącznie u mężczyzn.

Reklama

Poldanen - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na wyciąg z kory śliwy afrykańskiej, na rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Rozpoznany nowotwór gruczołu krokowego.

Reklama

Poldanen - ostrzeżenia

Stosowanie leku nie zwalnia od stałej konsultacji z urologiem. Preparat nie wpływa na wielkość gruczołu krokowego, łagodzi tylko dolegliwości związane z jego przerostem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, lub w przypadku stwierdzenia obecności krwi w moczu, nagłego zatrzymania moczu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Ze względu na zawartość żółcieni pomarańczowej (E 110), preparat może wywołać reakcje alergiczne.

Reklama

Poldanen - ciąża

Nie dotyczy - lek przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn.

Reklama

Poldanen - efekty uboczne

Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, dlatego zaleca się przyjmowanie preparatu w trakcie posiłku.

Poldanen - interakcje

Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.

Poldanen - dawkowanie

Doustnie. Mężczyźni: 1-2 tabl. 2 razy na dobę, podczas posiłku, przez co najmniej 4 tygodnie. W razie potrzeby kurację można powtórzyć.

Poldanen - uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.


Podobne leki
Prostamol Uno
Tadenan
Bioprost
Sterko

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!