Poldanen

Spis treści

Poldanen - Skład

1 tabl. zawiera 46 mg wyciągu gęstego z kory śliwy afrykańskiej; ekstrahent: chlorek metylenu. Preparat zawiera sacharozę i żółcień pomarańczową (E110).

Poldanen - Działanie

Preparat zawierający wyciąg z kory śliwy afrykańskiej. Przyjmuje się, że za działanie farmakologiczne odpowiada kompleks lipidowo-sterolowy, którego głównym składnikiem aktywnym jest β-sitosterol. Działanie tłumaczy się antagonistycznym wpływem sitosterolu na receptory androgenne oraz działaniem regenerującym na komórki nabłonka gruczołu krokowego i gruczołów okołocewkowych. Ponadto kompleks lipidowo-sterolowy korzystnie wpływa na metabolizm tkanki stercza poprzez zahamowanie stymulacji zrębu gruczołowego i hiperplastycznego nabłonka. Mechanizm działania preparatu nie jest jednak do końca poznany.

Reklama

Poldanen - Wskazania

Wspomagająco w zaburzeniach oddawania moczu występujących we wczesnym stadium przerostu gruczołu krokowego – I i II stopień wg Alcena (częstomocz, konieczność oddawania moczu w nocy, utrudnienie oddawania moczu, oddawanie moczu kroplami). Preparat stosuje się wyłącznie u mężczyzn.

Poldanen - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na wyciąg z kory śliwy afrykańskiej, na rośliny z rodziny różowatych (<i>Rosaceae</i>) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Rozpoznany nowotwór gruczołu krokowego.

Poldanen - Ostrzeżenia

Stosowanie leku nie zwalnia od stałej konsultacji z urologiem. Preparat nie wpływa na wielkość gruczołu krokowego, łagodzi tylko dolegliwości związane z jego przerostem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, lub w przypadku stwierdzenia obecności krwi w moczu, nagłego zatrzymania moczu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Ze względu na zawartość żółcieni pomarańczowej (E 110), preparat może wywołać reakcje alergiczne.

Poldanen - Ciąża

Nie dotyczy - lek przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn.

Poldanen - Efekty uboczne

Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, dlatego zaleca się przyjmowanie preparatu w trakcie posiłku.

Poldanen - Interakcje

Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.

Poldanen - Dawkowanie

Doustnie. Mężczyźni: 2 tabl. 2 razy dziennie, podczas posiłku, przez co najmniej 4 tygodnie. W razie potrzeby kurację można powtórzyć.

Poldanen - Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex