Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc to skarbnica witamin! Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie plamki żółtej i nie tylko. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Pijany pacjent - zmora izby przyjęć

Osoby w stanie nietrzeźwym to niestety widok codzienny na izbach przyjęć każdego szpitala w Polsce. A przy tym kłopot i utrapienie. Wielu pijanych mogłoby tu przecież nie trafić. Jednak jeżeli już potrzebują pomocy medycznej, to muszą ją otrzymać. A w przypadku zagrożenia zdrowia czy życia trafiają, tak jak inni pacjenci, na szpitalny oddział ratunkowy.
Spis treści

Pijak to niezbyt wdzięczny typ pacjenta. Bywa brudny i śmierdzący. Często zachowuje się wulgarnie lub agresywnie. Pobicia, wyzywanie lekarzy i pielęgniarek, szarpanie - do takich zachowań pijanych często dochodzi na izbach przyjęć i SOR. Z nietrzeźwym pacjentem, który jest nieprzytomny lub półprzytomny, nie można też nawiązać kontaktu i przeprowadzić wywiadu, co utrudnia lekarzowi diagnostykę.

Pomoc lekarska pijanym pacjentom

"Jedyny możliwy sposób, w jaki może się zachować lekarz aby udzielić pomocy w przypadku pijanego pacjenta ta zająć się nim tak samo jak pacjentem trzeźwym - mówi Marek Lipiński, lekarz pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. - Tak naprawdę pijani pacjenci to zmora wszystkich izb przyjęć i SOR-ów w szpitalach."

Statystyki są wymowne - w dni weekendowe, choć nie tylko, około 70-80 procent wszystkich pacjentów to osoby nietrzeźwe, które same sobie zrobiły krzywdę lub zostały pobite. Pomoc lekarska polega wówczas zwykle na opatrzeniu - często zaszyciu - rany. W przypadku podejrzenia poważnego urazu głowy trzeba wykonać tomografię. Osoby nietrzeźwe, które z różnych przyczyn - nie tylko urazów - kwalifikują się do obserwacji, pozostają na oddziale w szpitalu, gdzie również trzeźwieją. Gdy wchodzi w grę bardzo ciężkie zatrucie alkoholowe - związane z zaburzeniami oddychania i krążenia - pijany pacjent może trafić na oddział intensywnej terapii. Coraz większym problemem staje się picie alkoholu wśród nieletnich, którzy z różnymi powikłaniami stają się coraz częstszymi pacjentami na SOR.

Pijani z powierzchownymi urazami, po udzieleniu pomocy, powinni zostać zabrani do domów lub do izby wytrzeźwień, niestety w praktyce często się zdarza, że zostają w szpitalu, blokując miejsca innym chorym i często będąc zagrożeniem dla innych pacjentów oraz personelu. Niestety zdarza się też, że straż miejska czy policja przywozi do szpitala osoby nietrzeźwe, które niekoniecznie potrzebują doraźnej pomocy na SOR, ale z którymi po prostu nie wie co zrobić, bo w danym rejonie nie ma izby wytrzeźwień.

https://youtu.be/_sfP33w76pg

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!