Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Co musisz wiedzieć o ochronie danych medycznych?

Ochrona danych medycznych to kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa wobec prywatności pacjentów. W dobie cyfryzacji koniecznością stało się wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych, które będą chroniły te cenne informacje. W poniższym artykule dowiesz się o tych mechanizmach oraz sposobach, dzięki którym sam możesz zabezpieczyć swoje dane jako pacjenta.
young-woman-using-notebook-computer-watching-streaming-movies-listening-online-music-university-campus
źródło: Freepick
Spis treści

Reklama

Czym są dane medyczne?

Dane medyczne to wszelkiego rodzaju informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia – fizycznego, jak i psychicznego – dotyczącego przeszłości oraz stanu obecnego. Mogą pochodzić z różnych źródeł: bezpośrednio od lekarza, placówki medycznej, ale i będącymi wynikami pochodzącymi z urządzenia medycznego. Są to także wszelkie oznaczenia i symbole, które pozwalają jednoznacznie zidentyfikować pacjenta.

Dane medyczne są zbierane podczas rejestracji do usług zdrowotnych, a także w trakcie ich świadczenia. Na każdym etapie muszą być one chronione. Dodatkowo, instytucje medyczne mają ścisły obowiązek informować pacjentów o celach przetwarzania danych, odbiorcach danych oraz okresie, przez który będą przechowywane.

Reklama

Prawo do prywatności

Jest to fundamentalne prawo każdego człowieka. W kontekście ochrony danych medycznych pozostaje ono szczególnie ważne. Prawo pacjenta do poszanowania jego prywatności jest gwarantowane przez wiele różnych przepisów prawa, takich jak Konstytucja RP, Karta Praw Pacjenta czy RODO.

Naruszenie praw do prywatności może mieć miejsce w różnych sytuacjach, na przykład, gdy pacjent przebywa w szpitalu na oddziale z wieloma innymi osobami lub gdy rejestruje się na wizytę lekarską w przychodni. W takich przypadkach jednostka medyczna powinna dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić prywatność pacjentowi.

Pamiętaj, że Ty sam także powinieneś zadbać o ochronę swoich danych. Czasem zwykła ostrożność może okazać się niewystarczająca, w związku z czym dobrze jest rozważyć wybór mechanizmu typu https://chronpesel.pl. Dzięki niemu m.in. sprawdzisz, czy ktoś posłużył się Twoim numerem PESEL, otrzymasz raport o statusie Twoich danych lub zapewnisz sobie konsultację prawną.

Reklama

RODO i ochrona danych medycznych

RODO, czyli Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, wprowadziło nowe zasady ochrony danych, w tym dotyczących zdrowia. Zgodnie z tym rozporządzeniem instytucje medyczne muszą informować pacjentów o celu przetwarzania danych, ich odbiorcach, prawie dostępu do nich oraz o innych powiązanych prawach.

Zgodnie z RODO każdy pacjent ma prawo dostępu do informacji medycznych. Może to obejmować informacje o stanie zdrowia, wynikach badań, historii chorób itp. Niedopełnienie tego obowiązku przez instytucję medyczną może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

Informacje o tym, kto ma dostęp do danych medycznych, można w łatwy sposób sprawdzić. W przypadku danych medycznych takie informacje są przechowywane w centralnym systemie informatycznym, jakim jest system e-zdrowia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
ChatGPT nie zdał polskiego egzaminu z chorób wewnętrznych. Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy
Sztuczna inteligencja wykorzystywana w medycynie
Księżna Kate choruje na nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?
Kobieta po podaniu chemioterapii prewencyjnej
Podobne artykuły
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Półka z napojami procentowymi symbolizująca zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Nowy pomysł rządu dzieli Polaków
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!